Redakcja Polska

Polsko-ukraińska współpraca w zakresie inwentaryzacji zniszczeń wojennych na ukraińskich dobrach kultury

05.06.2023 12:34
Ministrowie Piotr Gliński i Aleksander Tkaczenko podpisali memorandum o współpracy w tym zakresie. Koordynatorem działań jest Centrum Pomocy dla Kultury na Ukrainie, znajdujące się w strukturach Narodowego Instytutu Dziedzictwa.  
Audio
  • Polsko-ukraińska współpraca w zakresie inwentaryzacji zniszczeń wojennych na ukraińskich dobrach kultury. Rozmowa z Anną Śmigielską z NID [posłuchaj]
Biblioteka dla Młodzieży w Czernichowie (dawne Muzeum Tarnowskiego z 1902 r.); zniszczona na skutek bombardowania
Biblioteka dla Młodzieży w Czernichowie (dawne Muzeum Tarnowskiego z 1902 r.); zniszczona na skutek bombardowania Foto: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Wicepremier minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński oraz Aleksander Tkaczenko, minister kultury i polityki informacyjnej Ukrainy podpisali memorandum o współpracy w zakresie prowadzenia programu inwentaryzacji strat na dziedzictwie kulturowym Ukrainy, powstałym w skutek rosyjskiej agresji. Podpisane memorandum jest efektem ponad rocznej współpracy obu ministerstw oraz podlegających im jednostek.  

Wykonanie działań objętych memorandum zostało powierzone Centrum Pomocy dla Kultury na Ukrainie, funkcjonującym w strukturach Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Centrum zostało powołane przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego jako wsparcie zespołu zadaniowego do monitorowania i analizowania zagrożeń dla dziedzictwa kulturowego, który istnieje od początku pełnoskalowej inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę.

Zadania realizowane przez CPKU to wspieranie działań ratowniczych i konserwatorskich na rzecz zagrożonego zniszczeniem lub uszkodzeniem dziedzictwa kulturowego Ukrainy ze szczególnym uwzględnieniem miejsc światowego dziedzictwa UNESCO oraz miejsc zgłoszonych na Listę informacyjną Konwencji o Ochronie Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. To także dokumentacja i analiza aktualnego stanu zachowania i skali zniszczeń.

Działania będą prowadzone przez polsko-ukraiński zespół specjalistów, w oparciu o wieloletnie doświadczenie polskich ekspertów z dziedziny inwentaryzacji strat wojennych w zakresie dziedzictwa kultury m.in. w Iraku i Afganistanie z wykorzystaniem innowacyjnych metod w z zastosowaniem nowoczesne technologie.

O szczegóły, Ewa Plisiecka zapytała Annę Śmigielską z Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Piotr Gliński w Luksemburgu: Polska zabiega o unijne wsparcie kultury w Ukrainie

05.04.2022 13:43
Rząd przeznaczył ponad milion euro na wsparcie ukraińskich artystów, a Polski Instytut Sztuki Filmowej przygotowuje program dla polsko-ukraińskich inicjatyw. Polska wspiera również ochronę dziedzictwa Ukrainy, a ukraińskim instytucjom kultury pomaga Centrum Pomocy dla Kultury na Ukrainie.

Centrum Pomocy dla Kultury na Ukrainie koordynuje inicjatywy ratujące ukraińskie zasoby kulturalne

08.04.2022 10:55
Jego zadaniem jest prowadzenie bazy potrzeb zgłaszanych przez instytucje z Ukrainy, ich weryfikacja oraz zarządzanie dostawami i dystrybucją wsparcia.

Rosyjskie zbrodnie na ukraińskiej kulturze

24.02.2023 16:20
Wojna na Ukrainie to m.in. ataki na obiekty dziedzictwa kulturowego czy grabież ukraińskich zbiorów muzealnych. - Celem Rosjan jest zamazanie pamięci o tym, że istniał naród ukraiński – mówi Anna Śmigielska w Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Drewniane cerkwie i kościółki na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO

09.05.2023 11:27
W tym roku obchodzimy okrągły jubileusz dwóch wpisów na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO: 20-lecie wpisu drewnianych kościołów południowej Małopolski oraz 10-lecie wpisu drewnianych cerkwi w polskim i ukraińskim regionie Karpat.