Redakcja Polska

Film "Chłopi" został zgłoszony do wszystkich kategorii tegorocznych Oscarów

08.12.2023 17:47
Dystrybutor filmu "Chłopi" w Stanach Zjednoczonych - Sony Pictures Classics - zgłosił go do wszystkich kategorii nagród Akademii Filmowej. Poinformowało o tym Narodowe Centrum Kultury.
Kadr z filmu Chłopi
Kadr z filmu "Chłopi"Źródło: Oficjalny zwiastun filmu/Youtube

Najważniejsze z kategorii to: Najlepszy Film, Najlepszy Film Międzynarodowy, Najlepszy Film Animowany, Najlepszy Scenariusz Adaptowany, Najlepsza Muzyka Filmowa i Najlepsza Piosenka Oryginalna. We wrześniu ogłoszono, że "Chłopi" będą polskim kandydatem w kategorii Najlepszy Film Międzynarodowy.

8 grudnia "Chłopi" wchodzą do dystrybucji w innych państwach, między innymi w Wielkiej Brytanii, Irlandii i USA. Jest to ważny etap kampanii oscarowej, ponieważ na pokazy zostaną zaproszeni członkowie Akademii Filmowej, jak i wpływowi krytycy. Oficjalne nominacje do nagród Akademii Filmowej zostaną ogłoszone 23 stycznia, a gala przyznania Oscarów odbędzie się 10 marca.

Film obejrzało w Polsce już ponad 1,5 miliona widzów. Jest to projekt łączący w spójną całość różne dziedziny sztuki - literaturę, malarstwo i muzykę. "2024 rok to setna rocznica przyznania Władysławowi Reymontowi nagrody Nobla za powieść "Chłopi". Cieszymy się, że właśnie teraz, w zbliżającą się rocznicę, możemy przedstawić światu tę porywającą historię i powalczyć o Oscary we wszystkich kategoriach" - powiedział producent filmu Sean Bobbitt.


IAR/dad

Tydzień Filmu Polskiego w Macedonii Północnej. Dzieła Skolimowskiego wśród prezentowanych obrazów

07.12.2023 12:47
W Macedonii Północnej rozpoczął się Tydzień Filmu Polskiego. Odbywająca się w Skopje impreza jest przeglądem twórczości Jerzego Skolimowskiego.

Toruńskie szopki jadą na Litwę. Wyjątkowa wystawa pokaże polską tradycję

08.12.2023 11:33
Na Litwie zostanie w piątek otwarta wystawa szopek bożonarodzeniowych. Ekspozycję zatytułowaną "W Betlejem, w szopce, radość wielka!" będzie można oglądać w Pałacu Balińskich w podwileńskich Jaszunach. Celem wystawy jest przypomnienie o znaczeniu i popularności jednego z ważniejszych symboli Bożego Narodzenia.

Detektyw Miś Zbyś i Borsuk Mruk bawią dzieci już od 10. lat

08.12.2023 15:08
Polska seria komiksowa dla najmłodszych zadebiutowała w roku 2013 i wciąż zyskuje nowych fanów, którzy entuzjastycznie reagują na kryminalne przygody zwierzaków.