Redakcja Polska

Detektyw Miś Zbyś i Borsuk Mruk bawią dzieci już od 10. lat

08.12.2023 15:08
Polska seria komiksowa dla najmłodszych zadebiutowała w roku 2013 i wciąż zyskuje nowych fanów, którzy entuzjastycznie reagują na kryminalne przygody zwierzaków.
Audio
  • Maciej Jasiński i Piotr Nowacki o dziesięcioleci serii "Detektyw Miś Zbyś na tropie". Rozmowa Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Miś Zbyś i Borsuk Mruk
Miś Zbyś i Borsuk MrukPiotr Nowacki

Gdy album "Lis, ule i miodowe kule" z serii "Detektyw Miś Zbyś na tropie" trafił w ręce najmłodszych czytelników, polski komiks dla dzieci jako nurt dopiero się formował. Dziesięć lat później gatunek wciąż zyskuje nowych czytelników, autorów i kolejne ciekawe tytuły, a przygody Misia Zbysia i Borsuka Mruka doczekały się już dziewiątego tomu i licznych dodruków.

Przez dekadę pierwsi czytelnicy serii zdążyli już z niej wyrosnąć, ale cykl wciąż trafia do nowych czytelników, entuzjastycznie reagujących na kryminalne przygody zwierzaków.

Z Maciejem Jasińskim, scenarzystą serii, i Piotrem Nowackim, rysownikiem, rozmawiał Przemysław Pawełek.

Zobacz więcej na temat: komiks literatura

185 lat temu w Paryżu powołano Bibliotekę Polską. Jest najstarszą instytucją polską poza granicami kraju

24.11.2023 15:54
24 listopada 1838 roku w Paryżu powołano Bibliotekę Polską. Cztery miesiące później, 24 marca 1839 roku, placówka została uroczyście otwarta. Obecnie jest najstarszą instytucją polską poza granicami kraju i jedną z najbogatszych w zbiory.

"Tradycje kulinarne Danii" - duńska kuchnia widziana przez pryzmat historii i kultury

27.11.2023 16:25
Najnowsza książka Magdaleny Tomaszewskiej-Bolałek to kolejna już kulinarna podróż po krajach skandynawskich.

Polska wzięła udział w Międzynarodowych Targach Książki w Guadalajarze

04.12.2023 15:27
Honorowym gościem wydarzenia była Unia Europejska, w której pawilonie prezentowało się 27 państw Wspólnoty i Ukraina. Za polski program odpowiadał Instytut Książki, na którego zaproszenie w targach wzięli udział pisarze Jacek Dukaj i Witold Szabłowski.