Redakcja Polska

Dyrektor Zamku Królewskim w Warszawie podsumowuje rok 2023

02.01.2024 12:09
Po bogatym w wydarzenia minionym roku - w tym czeka nas prezentacja dzieł Rafaela, wystawa prac Władysława Hasiora i kolejne inwestycje. Rok 2024   będzie też ostatnim rokiem obchodów 50-lecia odbudowy Zamku.  
Audio
  • Rozmowa z dyr. Zamku Królewskiego w Warszawie prof. Wojciechem Fałkowskim [posłuchaj]
Dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie prof. Wojciech Fałkowski
Dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie prof. Wojciech FałkowskiFoto: Ewa Plisiecka/PRdZ

Zwiedzający rezydencję królów w Warszawie w nowym roku będą mogli obejrzeć, zakupiony w grudniu, rysunek autorstwa Rafaela, przedstawiający wojownika. To pierwsze dzieło artysty w polskich zbiorach po utracie "Portretu Młodzieńca", który został skradziony przez Niemców w czasie II wojny światowej. - Będziemy go pokazywać najpierw na wystawie nabytków od lutego, a na koniec roku planujemy wystawę - Rafael i jego otoczenie, na którą również ten rysunek trafi – wyjaśnia prof. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie.

Jednym z elementów kończącego się w tym roku jubileuszu 50-lecia odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie będzie wystawa prac Władysława Hasiora. W 1974 roku w jeszcze nieotynkowanych, surowych wnętrzach odbyła się wystawa monograficzna Hasiora. - Chcemy do tego nawiązać w ostatnim roku jubileuszu, przypominającego dzieło odbudowy Zamku – podkreśla prof. Fałkowski.

W tym roku Zamek Królewski zorganizuje też wystawę sztuki włoskiej ze zbiorów Narodowego Muzeum Sztuki im. Barbary i Bohdana Chanenko w Kijowie. W planach jest także otwarcie Galerii Porcelany, Gabinetu Włoskiego, gdzie będzie można podziwiać "Madonnę z Dzieciątkiem" Paola Uccella, a także rekonstrukcja sali tronowej według wzoru Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Jeszcze do 14 stycznia w Zamku Królewskim dostępna dla zwiedzających będzie wystawa "Geniusz Lwowa. Lwów jako ośrodek sztuki i jego kolekcje artystyczne", obejmująca malarstwo i rzeźbę od XVII wieku po wiek XX.

Z dyrektorem Zamku Królewskiego w Warszawie prof. Wojciechem Fałkowskim rozmawia Ewa Plisiecka.

"Przebudzeni. Ruiny antyku i narodziny włoskiego renesansu”. Wystawa w Zamku Królewskim w Warszawie

19.07.2023 14:32
Najnowsza ekspozycja prezentuje dzieła sztuki antycznej i wczesnorenesansowej, a jej tematem jest inspiracja, jaką dla artystów wczesnego renesansu stanowiło odkrywane na nowo antyczne dziedzictwo.

„Geniusz Lwowa. Lwów jako ośrodek sztuki i jego kolekcje artystyczne”. Wystawa na Zamku Królewskim

22.10.2023 19:13
Na Zamku Królewskim w Warszawie można zobaczyć blisko 90 obrazów od XVI do XX wieku włącznie oraz rzeźby z XVI wieku i z okresu rokoko, arcydzieła artystów tej miary co Grottger, Malczewski, Matejko czy Siemiradzki.

"To czego nie widać". Wystawa poświęcona renowacji rzeźby Chrystusa Frasobliwego ze Lwowa

25.10.2023 12:34
Rzeźba po raz pierwszy od 400 lat została zdemontowana z kopuły kaplicy Boimów we Lwowie i poddana wnikliwym badaniom prowadzonym przez interdyscyplinarny zespół.