Redakcja Polska

"To czego nie widać". Wystawa poświęcona renowacji rzeźby Chrystusa Frasobliwego ze Lwowa

25.10.2023 12:34
Rzeźba po raz pierwszy od 400 lat została zdemontowana z kopuły kaplicy Boimów we Lwowie i poddana wnikliwym badaniom prowadzonym przez interdyscyplinarny zespół. 
Audio
  • Wystawa Instytutu Polonika "To, czego nie widać" - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Dyrektor Instytutu Polonika Dorota Janiszewska-Jakubiak
Dyrektor Instytutu Polonika Dorota Janiszewska-Jakubiak Foto: Maria Wieczorkiewicz

Na wystawie przygotowanej przez Instytut Polonika w Warszawie można zobaczyć przede wszystkim zabytkową figurę, ale także szeroką gamę działań, podjętych w celu renowacji tej wyjątkowo cennej rzeźby – wyjaśnia dyrektor Instytutu Polonika Dorota Janiszewska-Jakubiak. Zabytkowa kaplica Boimów we Lwowie była badana przez ekspertów Poloniki od kilku lat i przygotowywana do kompleksowej renowacji, natomiast kwestia konserwacji figury Chrystusa Frasobliwego została wymuszona w 2021 roku – tłumaczy dyrektor Poloniki.

Doradca mera Lwowa do spraw dziedzictwa kulturowego Lilia Onyszczenko podkreśliła, że bezpieczne zdjęcie rzeźby z kopuły kaplicy Boimów, przewiezienie jej do Polski i poddanie jej wnikliwym badaniom oraz renowacji jest wydarzaniem dla lwowskich zabytków wyjątkowym.

Na wystawie można z bliska zobaczyć zabytkową rzeźbę, która na co dzień znajduje się na wysokości 26 metrów nad ziemią. Jak wyjaśnia kuratorka wystawy Marta Kruczyńska pokazano też,  jak skomplikowany był proces badania i konserwacji rzeźby Chrystusa Frasobliwego

Zabytkowa manierystyczna grobowa kaplica lwowskiej rodziny kupieckiej Boimów usytuowana jest obok Katedry Łacińskiej. Jej fundatorem był pochodzący z Transylwanii Jerzy Boim, kupiec i rajca miejski, sekretarz króla Stefana Batorego. Kaplica została wzniesiona na terenie cmentarza obok Katedry Łacińskiej w latach 1609-1611. Rzeźba Chrystusa Frasobliwego – która pierwotnie miała być poddana renowacji we Lwowie, jednak z powodu rosyjskiej agresji trafiła do Polski pod opiekę Instytutu Polonika -  po wojnie na Ukrainie wróci na kopułę lwowskiej kaplicy.  

IAR/ep

Polonika ogłasza konkurs dla wolontariuszy dbających o polskie dziedzictwo za granicą

26.03.2022 18:14
Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA ogłosił konkurs na projekty w ramach programu „Polskie dziedzictwo kulturowe za granicą – wolontariat. Edycja 2022”. Program skierowany jest do samorządów, organizacji pozarządowych, kościołów i osób prywatnych.

Instytut Polonika na Ukrainie. "Dawne ziemie wschodnie RP są dla nas naturalnym terenem działalności"

22.05.2022 13:06
- Fundusze przeznaczane są głównie na prace konserwatorskie, a od wybuchu wojny najwięcej ich pochłaniała działalność na Ukrainie - mówiła w Polskim Radiu 24 Dorota Janiszewska-Jakubiak, dyrektor Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika.

Centrum Pomocy dla Kultury na Ukrainie pomaga chronić ukraińskie zabytki

29.08.2022 15:22
Od początku rosyjskiej inwazji centrum działające przy Narodowym Instytucie Dziedzictwa koordynuje inicjatywy ratujące zasoby kulturalne Ukrainy i pomaga ludziom kultury.

Program Odbudowy Zabytków. Będzie więcej pieniędzy na renowację zabytków

17.07.2023 17:00
Premier Mateusz Morawiecki wraz z szefem resortu kultury prof. Piotrem Glińskim ogłosili w piątek wyniki pierwszego etapu Programu Odbudowy Zabytków; w skali kraju to ponad 2,5 mld zł na blisko 5 tysięcy projektów.

W Lubaczowie otwarto wystawę "Polscy architekci i Charków. Wielogłosy kamiennej melodii"

30.07.2023 13:35
Historie czterech polskich architektów tworzących w Charkowie przedstawia wystawa "Polscy architekci i Charków. Wielogłosy kamiennej melodii". Wystawa została otwarta podczas Festiwalu Dziedzictwa Kresów w Lubaczowie w ramach Ogólnopolskich Spotkań Środowisk Kresowych.