Redakcja Polska

Warszawa: koncert "Moniuszko, Paderewski, Palester" na rocznicę powstania styczniowego

21.01.2024 16:04
Koncertem symfonicznym "Moniuszko, Paderewski, Palester" w Muzeum Historii Polski upamiętniono w sobotni wieczór 161. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Wystąpiła Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa pod dyrekcją dyrygenta Norberta Twórczyńskiego.
Muzeum Historii Polski w Warszawie
Muzeum Historii Polski w WarszawiePaweł Siwek/PR2

"Pamięć o powstaniu tkwi w nas głęboko. Dzięki sztuce i literaturze stanowi część polskiego imaginarium" – napisał minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz w liście do uczestników wydarzenia odczytanym przez dyrektora Departamentu Dziedzictwa Kulturowego Piotra Rypsona.

"Spotykamy się tutaj w nowym, imponującym gmachu Muzeum, oddanym do użytku zaledwie we wrześniu 2023 r., który jest jednocześnie częścią wielkiego kompleksu muzealnego tworzonego na Cytadeli Warszawskiej, w miejscu symbolicznym dla historii Polski, a szczególnie dla historii Powstania Styczniowego" - napisał Sienkiewicz. "To właśnie tutaj dokonał się jego epilog. Nieopodal znajduje się miejsce straceń, na którym 5 sierpnia 1864 r. dokonano egzekucji dyktatora powstania Romualda Traugutta wraz z pozostałymi członkami Rządu Narodowego" - przypomniał.

Podkreślił, że Cytadela, która – zgodnie z carskim rozkazem – miała górować nad Warszawą stanowiąc symbol rosyjskiej władzy, siły i dominacji, stała się miejscem, w którym opowiada się i uczy o historii Polski.

Bartłomiej Sienkiewicz dodał, że powstanie styczniowe, jest zapisane w pamięci czterech narodów, czego przekładem jest fakt, że w walce z rosyjskimi wojskami atakującymi Ukrainę bierze udział ochotniczy pułk białoruski, którego patronem jest Konstanty Kalinowski.

Na program koncertu złożyły się trzy utwory - "Mazur" z opery "Halka" Stanisława Moniuszki, "Koncert fortepianowy a-moll" Ignacego Jana Paderewskiego w wykonaniu pianisty Jana Wachowskiego i muzyka do baletu "Pieśń o ziemi" Romana Palestra.

Przed rozpoczęciem koncertu muzykolog Marta Tabakiernik wyjaśniła co łączy dzieła tak różnych twórców, jak Moniuszko, Paderewski i Palester i w jaki sposób układają się one w opowieść o dążeniu do wolności i wspólnotowej sile sztuki.


PAP/ho


W Wiśle we Włocławku znaleziono miecz sprzed ponad tysiąca lat

17.01.2024 17:47
We Włocławku, w wiślanym mule, znaleziono miecz sprzed ponad tysiąca lat. Dziennik regionalny "Gazeta Pomorska" przekazuje, że odkrycia dokonał właściciel firmy, która pogłębia basen przystani przy ulicy Piwnej. Podkreśla, że znalezisko z początków polskiej państwowości to sensacja archeologiczna na skalę kraju.

Polski Czerwony Krzyż świętuje 105. rocznicę utworzenia

18.01.2024 13:58
Polski Czerwony Krzyż obchodzi 105. rocznicę utworzenia. Organizacja zaczęła świętowanie od rozdawania przez wolontariuszy ciasteczek z wytłoczonym logotypem przechodniom przy metrze Centrum w Warszawie.

Wincenty Witos uhonorowany na specjalnej kartce pocztowej

19.01.2024 15:35
Wincenty Witos został uhonorowany na specjalnej kartce pocztowej wydanej przez Pocztę Polską. Wnioskodawcą emisji "150. rocznica urodzin Wincentego Witosa" było Muzeum Niepodległości w Warszawie.

Upamiętniono polskich żołnierzy z kompanii komandosów, poległych w 1944 roku we Włoszech

20.01.2024 14:24
W miejscowości Suio w stołecznym włoskim regionie Lacjum odsłonięto w sobotę tablicę upamiętniającą poległych 18 stycznia 1944 roku czterech polskich komandosów z samodzielnej kompanii, która podlegała najpierw brytyjskiemu dowództwu, a następnie weszła w skład 2. Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa.