X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Instytut Pileckiego publikuje relacje i wspomnienia rodzin katyńskich

04.04.2020 10:29
Instytut Pileckiego w 80. rocznicę rozpoczęcia Zbrodni Katyńskiej udostępnia relacje i wspomnienia rodzin, których bliscy zostali zamordowani przez funkcjonariuszy NKWD w kwietniu i maju 1940 roku. Opublikowane relacje można znaleźć w internecie i są one częścią projektów "Zapisy terroru" oraz "Świadkowie epoki".
Audio
  • Karol Kalinowski wyjaśnia, że najbardziej przejmującymi świadectwami są karty pocztowe przysyłane przez jeńców do najbliższych (IAR)
Katyń - cmentarz wojenny
Katyń - cmentarz wojennyShutterstock.com / EhayDy

Karol Kalinowski - kierownik zespołu do spraw archiwów cyfrowych Instytutu Pileckiego wyjaśnia, że relacje i świadectwa rodzin katyńskich pochodzą ze zbiorów Jędrzeja Tucholskiego, który zbierał je przez wiele lat. Odezwa Jędrzeja Tucholskiego przyniosła nadspodziewanie wielki odzew i przemieniła się w ogólnopolską zbiórkę informacji. Ofiary zbrodni sowieckich, rodziny, bliscy przesyłali wypełnione ankiety, ale także wspomnienia, różne kopie dokumentów, a także między innymi listy, karty pocztowe, które ofiary wysyłały do bliskich na przełomie 1939 i 40 roku będąc już w niewoli sowieckiej.


PAP PAP

Karol Kalinowski wyjaśnia, że najbardziej przejmującymi świadectwami w zbiorze są karty pocztowe przysyłane przez jeńców do najbliższych, na których opisują swoje emocje, które towarzyszyły im w niewoli.

Projekt "Świadkowie epoki"

W projekcie "Świadkowie epoki" Instytut Pileckiego publikuje nagrania z rodzinami, które straciły najbliższych z rąk funkcjonariuszy NKWD - mówi Grzegorz Czerniak - pracownik zespołu do spraw projektów filmowych Instytutu. Są to z reguły relacje dzieci żołnierzy, którzy zostali zamordowani w Katyniu i innych miejscach straceń. Relacje dzieci są pełne emocji, opowiadają o swoich ojcach, o tym że zachowali ich w swojej pamięci, choć prawie ich nie pamiętają, że mają gdzieś jakieś jedno zdjęcie. Wśród tych relacji są też wspomnienia Henryka Troszczyńskiego, który był jednym z niewielu świadków odnalezienia grobów katyńskich.


PAP PAP

W sumie w zbiorze zapisyterroru.pl oraz na kanale YouTube pod hasłem "Świadkowie epoki" można znaleźć ponad sto spisanych relacji i nagranych rozmów.

Zbrodnia Katyńska była jednym z najtragiczniejszych wydarzeń dla Polaków w początkowej fazie II wojny światowej. Z rozkazu Stalina i najwyższych władz komunistycznej partii Związku Sowieckiego funkcjonariusze NKWD w kwietniu i maju 1940 roku zgładzili elitę II Rzeczypospolitej - około 22 tysięcy oficerów Wojska Polskiego, policjantów, urzędników, uczonych, lekarzy czy ziemian.


PAP PAP

Podjęto decyzję o przełożeniu wizyty delegacji rządowej w Smoleńsku

03.04.2020 11:08
Zapadła decyzja o przełożeniu wizyty delegacji rządowej w Smoleńsku; odbędzie się ona w późniejszym terminie - poinformował w piątek szef KPRM Michał Dworczyk. Jak dodał, Rosja nie przekazała rządowi jednoznacznej odpowiedzi na założenia logistyczne tej wizyty.

Jacek Czaputowicz: Rosja zwiększyła aktywność dezinformacyjną

03.04.2020 13:02
W razie zagrożenia NATO jest zdolne do działania - zapewnił po zakończeniu wideokonferencji szefów MSZ państw NATO minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Dodał przy tym, członków Sojuszu niepokoi wyraźna aktywność dezinformacyjna Rosji.

Rosja wstrzymała wszystkie międzynarodowe loty

04.04.2020 10:37
Rosja wstrzymała wszystkie międzynarodowe loty pasażerskie. Dodatkowo, w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, część rosyjskich linii lotniczych ograniczyło liczbę lotów wewnątrzkrajowych.