X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Oryginał traktatu o Układzie Warszawskim przekazany do Archiwum Akt Nowych

23.09.2020 15:24
Oryginał dokumentu ratyfikacyjnego Układu Warszawskiego został w środę przekazany z archiwum Ministerstwa Spraw Zagranicznych do Archiwum Akt Nowych. - Struktury układu zostały rozwiązane niemal 30 lat temu, teraz sprawa została zamknięta także archiwalnie - mówił Piotr Długołęcki z MSZ.
Orginał Układu Warszawskiego
Orginał Układu WarszawskiegoTwitter/Dzieje.pl @dziejepl

W środę w siedzibie MSZ odbyła się uroczystość przekazania oryginału Układu Warszawskiego z Archiwum Ministerstwa Spraw Zagranicznych do Archiwum Akt Nowych.

- Układ Warszawski to umowa międzynarodowa, która została podpisana w 1955 roku. Była sojuszem wojskowym łączącym Związek Radziecki z jego tzw. "zewnętrznym imperium", czyli krajami socjalistycznymi Europy Środkowej i Wschodniej. Dzisiaj mamy możliwość zaprezentować zebranym oryginał tego dokumentu, a wraz z nim - dokumenty dotyczące rozwiązania struktur wojskowych i politycznych Układu Warszawskiego, czyli dwa protokoły podpisane w 1991 roku - mówił Piotr Długołęcki, zastępca dyrektora w biurze Archiwów i Zarządzania Informacją Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

- Układ Warszawski teoretycznie - zgodnie z zapewnieniami - powstał jako sojusz obronny, w rzeczywistości miał charakter układu, który zapewniał Związkowi Radzieckiemu kontrolę nad Polską i innymi krajami Europy Środkowej i Wschodniej. Pełnił funkcje takiego straszaka - nie tylko teoretycznego, o czym przekonali się Węgrzy i Czechosłowacja - przypomniał Długołęcki.- Oryginał układu, który jest bardzo rzadko udostępniany i wystawiany na widok publiczny został przekazany do Archiwum Akt Nowych, co oznacza symboliczne zakończenie działań nad tym układem. Jego struktury wojskowe i polityczne zostały rozwiązane niemal 30 lat temu, dzisiaj sprawa została zamknięta także w sensie archiwalnym - dodał.

Dokumenty dotyczące funkcjonowania Układu Warszawskiego zgromadzone są w kilku archiwach. Część wojskowa, dotycząca współpracy militarnej, jest archiwum IPN, część odnosząca się do współpracy politycznej - w archiwach MON, zaś dokumenty dotyczące działań partyjnych, społecznych i propagandowych znajdują się w Archiwum Akt Nowych. Te zasoby są już od lat odtajnione i dostępne dla badaczy.

Długołęcki zauważył, że podczas podpisywania Układu Warszawskiego zachowano praktykę dyplomatyczną związaną z podpisywaniem umów międzynarodowych. Układ został podpisany w stolicy Polski i Polska stała się depozytariuszem oryginału, a pozostałe państwa, która go podpisały, otrzymały jedynie uwierzytelnione kopie. - Ten dokument, który dziś przekazaliśmy jest unikalny i istnieje tylko jeden jego egzemplarz. W archiwom MSZ pozostają natomiast protokoły rozwiązania Układu Warszawskiego, które zostały podpisane w Pradze i Budapeszcie. Tu z kolei oryginały pozostały w Czechach i na Węgrzech, a w Polsce są tylko uwierzytelnione kopie - dodał Długołęcki. 

PAP/dad

Tajna ceremonia. Alaksandr Łukaszenka objął urząd prezydenta Białorusi

23.09.2020 10:34
Białoruska rządowa agencja prasowa BiełTA poinformowała, że Alaksandr Łukaszenka objął urząd prezydenta na kolejną kadencję. O dużej liczbie autobusów i samochodów milicji i wojska w Mińsku przy Pałacu Niepodległości, w którym urzęduje białoruski prezydent, informowały w środę niezależne media. Nie wykluczały, że są to przygotowania do niezapowiedzianej inauguracji Alaksandra Łukaszenki.

Polacy mają pierwszy na świecie skuteczny lek na Covid-19

23.09.2020 12:23
Lubelska spółka biotechnologiczna poinformowała, że z sukcesem zakończyła pierwszy etap produkcji polskiego leku na COVID-19. Lek wytworzony w wyniku frakcjonowania osocza ozdrowieńców lub tych, którzy przeszli COVID-19 bezobjawowo trafi teraz do badań klinicznych.

PGZ wyprodukuje pojazdy do transportu pocisków wyrzutni Patriot

23.09.2020 14:31
Jelcz i Wojskowe Zakłady Uzbrojenia wyprodukują ciągniki siodłowe do transportu pocisków polskich baterii Patriot – zapowiedziała Polska Grupa Zbrojeniowa, w której skład wchodzą obie spółki.