Redakcja Polska

Polska ambasada w Wielkiej Brytanii wspomina księcia Filipa

09.04.2021 14:52
Polska Ambasada w Wielkiej Brytanii wyraziła smutek z powodu śmierci księcia Filipa. Na Twitterze wyraziła najgłębsze wyrazy współczucia rodzinie królewskiej.
Audio
  • Nie żyje książę Filip, małżonek królowej Elżbiety II. Miał 99 lat. Z Londynu - Adam Dąbrowski (IAR)
Książę Filip
Książę FilipPAP/EPA/ANDY RAIN

Ambasada podkreśliła, że książę Filip był mocno związany z Polską. Przypomniała, że odwiedził Sopot w 1975 roku, inaugurując i biorąc udział w Mistrzostwach Europy w Jeździectwie Konnym.

O śmierci księcia Filipa poinformowała brytyjska rodzina królewska. "Z głębokim smutkiem Jej Wysokość Królowa ogłosiła śmierć swojego ukochanego męża, Jego Królewskiej Wysokości Księcia Filipa, Księcia Edynburga. Jego Królewska Wysokość odszedł spokojnie dziś rano na zamku Windsor" - napisano w komunikacie Pałacu Buckingham.

Książę Filip odbył ponad tysiąc wizyt zagranicznych, wygłosił niemal 5,5 tysiąca przemówień. Flagi na ważnych budynkach w całym Królestwie zostały opuszczone na znak rozpoczynającej się żałoby. Pierwsze słowa o zmarłym wygłosił premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson. - Książę Filip zaskarbił sobie sympatię kolejnych generacji w Królestwie, we wspólnocie narodów i na całym świecie" - podkreślił polityk.

Książę Filip w 2017 roku wycofał się z życia publicznego. W połowie lutego został przyjęty do szpitala z powodu infekcji, a następnie zabiegu kardiologicznego, z którego został wypisany dopiero po miesiącu. 

IAR/dad

Zbigniew Rau po wizycie w Kijowie: niepodległa i bezpieczna Ukraina niezbywalną częścią Europy

09.04.2021 08:15
Niepodległa i bezpieczna Ukraina jest niezbywalną częścią Europy; celem mojej wizyty było potwierdzenie, że Ukraina nie jest osamotniona w obronie suwerenności - oświadczył po swojej czwartkowej wizycie w Kijowie szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau.

Krzysztof Szczerski rozmawiał z doradcą Antonego Blinkena. Tematem: Białoruś, Ukraina, Trójmorze i Nord Stream

09.04.2021 07:33
Bezpieczeństwo Ukrainy i regionu wobec działań Rosji, sytuacja Polaków na Białorusi, Nord Stream2, Trójmorze były tematami rozmowy telefonicznej prezydenckiego ministra Krzysztofa Szczerskiego z Derekiem Cholletem, głównym doradcą sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena.

Białoruś: apel o pisanie listów do aresztowanych liderów polskiej mniejszości

09.04.2021 13:33
Portal internetowy Związku Polaków na Białorusi "znadniemna.pl" zaapelował o wysyłanie kartek i listów do przetrzymywanych w aresztach działaczy polskiej mniejszości narodowej. Autorzy apelu przypominają , że teraz jest dobry moment, aby wysłać kartkę urodzinową do członka Zarządu Głównego Związku Polaków i dziennikarza Andrzeja Poczobuta, który 16 kwietnia będzie obchodził w areszcie w Mińsku swoje 48.urodziny.

Rocznica katastrofy TU-154M. W Smoleńsku i Katyniu zapłoną znicze, odbędzie się msza polowa

09.04.2021 14:44
Z udziałem polskich dyplomatów, duchowieństwa i Polonii odbędą się w sobotę w Smoleńsku uroczystości upamiętniające ofiary katastrofy samolotu Tu-154M z 10 kwietnia 2010 roku. Na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu odprawiona zostanie msza polowa.