Polskie Radio
Section05
GRU

Historia służb specjalnych na uczelni. Chodzi o rozumienie procesów

Na Akademii Sztuki Wojennej otwarto nowy kierunek studiów, poświęcony historii służb specjalnych. - Chcemy osiągnąć to, by studenci rozumieli pewne procesy, mieli świadomość, jaką rolę pełnią one w aspekcie strategicznym polityki państw - mówił w Polskim Radiu 24 dr Bolesław Piasecki z akademii. Gościem Polskiego Radia 24 była także Monika Luft, absolwentka tych. studiów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja służby specjalne Piotr Nisztor GRU Wiktor Suworow służby i bezpieczeństwo

NASZ WYWIAD Putin szykuje odwrót z Kremla? Znów giną ci, którzy za dużo wiedzą

- Jeśli Władimir Putin liczy na emeryturę, musi mieć immunitet. A w ostatnim czasie znów znikają ci, którzy znają jego sekrety, mogą być świadkami w międzynarodowych śledztwach – zauważa w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Grzegorz Kuczyński, ekspert ds. wschodnich. Nie wyklucza, że Władimir Putin przygotowuje się do odejścia. To jednak niejedyny scenariusz.
Zobacz więcej na temat:  Rosja NASZ WYWIAD Władimir Putin FSB GRU służby specjalne

Spojrzenie na Wschód: rok po próbie otrucia S. Skripala

Czy jest możliwe zmuszenie Rosji do rewizji polityki międzynarodowej? W jakim zakresie sankcje na Rosję mogą odnieść skutek? W audycji Spojrzenie na Wschód o tym, jak wyglądają relacje z Zachodem rok od próby otrucia Siergieja Skripala mówili Adam Eberhardt, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich oraz Jakub Benedyczak z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja Władimir Putin Nord Stream 2 Moskwa GRU

„Polska jest w zainteresowaniu rosyjskich służb specjalnych”

- Mam wrażenie, że przez ostatnie lata nasze służby lepiej czytają to, co Rosjanie na naszym terytorium starają się robić, nie tylko pod kątem czysto szpiegowskim, ale też pod kątem agentów wpływu, którzy pomagają nie tylko w zdobywaniu i przetwarzaniu informacji, ale i dezinformacji – powiedział w audycji Spojrzenie na Wschód Maciej Sankowski z portalu Osluzbach.pl. Gościem audycji był także Kamil Basaj z Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja Moskwa Władimir Putin służby specjalne szpieg GRU

"Premier oskarży Rosję o atak na Skripala, zaangażuje NATO"

Brytyjskie media spodziewają się reakcji premier Theresy May na atak chemiczny na byłego podwójnego szpiega Siergieja Skripala. Jak informują, rozważane są m.in. wydalenia rosyjskich dyplomatów, a także nowe sankcje gospodarcze i polityczne wobec Rosji. Rozważany jest też bojkot tegorocznych Mistrzostw Świata w piłce nożnej. Trwają rozmowy z zachodnimi partnerami w sprawie sankcji za próbę zuchwałego morderstwa - dyplomatycznych, gospodarczych i wojskowych.
Zobacz więcej na temat:  Siergiej Skripal ŚWIAT Wielka Brytania Rosja GRU

Polak pomógł CIA zdemaskować siatkę radzieckich szpiegów

Ujawnione niedawno dokumenty brytyjskiego kontrwywiadu opisują wykrycie w latach 60-tych wielkiej siatki sowieckich „śpiochów” albo „nielegałów” w Wielkiej Brytanii i USA. „Kluczową w tym rolę odegrał Michał Goleniewski, który w polskich służbach pracował dla CIA” - pisze dla POLITICO Calder Walton. O ujawnionych dokumentach brytyjskiego kontrwywiadu mówił w Polskim Radiu 24 dr Witold Bagieński, historyk Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  PRL KGB GRU Wielka Brytania szpieg Instytut Pamięci Narodowej USA Związek Radziecki