X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Sejm uczcił pamięć prof. Witolda Kieżuna, bohatera Powstania Warszawskiego

16.06.2021 15:20
Żołnierz Armii Krajowej, bohater Powstania Warszawskiego odznaczony krzyżem Virtuti Militari, profesor nauk ekonomicznych, zmarł 13 czerwca w wieku 99 lat.
Audio
  • Sejm uczcił pamięć Witolda Kieżuna - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Prof. Witold Kieżun
Prof. Witold KieżunFoto: PAP/Leszek Szymański

W czasie powstania Witold Kieżun walczył w Oddziale Specjalnym "Harnaś". W sierpniu 1944 roku został odznaczony Krzyżem Walecznych, a 23 września z rąk dowódcy AK, generała Tadeusza Bora-Komorowskiego otrzymał Virtuti Militari i awans do stopnia podporucznika.

We wtorek wniosek o uczczenie przez posłów minutą ciszy pamięci prof. Witolda Kieżuna złożył Jacek Protasiewicz.  

Po powstaniu Witold Kieżun uciekł z niemieckiego transportu. W marcu 1945 roku został aresztowany przez NKWD i zesłany do łagru w Krasnowodzku. Do kraju powrócił rok później na mocy amnestii. Wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego dr Paweł Ukielski wspomina profesora przede wszystkim jako człowieka dbającego o pamięć o powstaniu. Witold Kieżun w czasie powstańczych walk był znany ze swojej odwagi, między innymi samodzielnie wziął do niewoli kilkunastu Niemców. - Był człowiekiem ciepłym, o ogromnej wiedzy – mówi dr Ukielski. Losy prof. Witolda Kieżuna odzwierciedlają historię jego pokolenia – zauważa z kolei historyk Piotr Dmitrowicz, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Prof. Witold Kieżun był profesorem nauk ekonomicznych. Z ramienia ONZ pracował m.in. w Burundi, gdzie pomagał w tworzeniu nowoczesnej administracji. Był odważny i potrafił iść pod prąd – wspomina prof. Elżbieta Mączyńska z Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.

Witold Kieżun walczył w Powstaniu Warszawskim pod ps. Wypad. Służył w oddziale do zadań specjalnych "Harnaś" w batalionie "Gustaw". Uczestniczył m.in. w akcji zdobycia Poczty Głównej przy placu Napoleona, dziś Powstańców Warszawy.

Prezydent Andrzej Duda żegnając go w mediach społecznościowych  napisał na Twitterze: "Panie Profesorze, dziękujemy za Pana wielką miłość do Polski!".

IAR/PAP/ep

 

"30 lat po podpisaniu traktatu między Polską a Niemcami wciąż wiele wyzwań"

17.06.2021 08:52
Szefowa Instytutu Pileckiego w Berlinie zauważa, że z czasem przyszła refleksja nad tym, że nie wszystko w tej współpracy dobrze działa, że brakuje w niej wielu poważnych elementów, obecnych np. w relacjach Niemiec z Francją czy Rosją

Ambasadorowie krajów UE zatwierdzili sankcje wobec Białorusi

16.06.2021 11:38
Ambasadorowie unijnych krajów zatwierdzili sankcje wobec Białorusi za uprowadzenie samolotu i represje wobec obywateli.

Instytut Polski w Wiedniu zorganizował konkurs graficzny z okazji Roku Stanisława Lema

16.06.2021 14:35
W 2021 roku obchodzimy setną rocznicę urodzin Stanisława Lema – polskiego filozofa, eseisty, jednego z najpoczytniejszych pisarzy gatunku science fiction. Jego dzieła zostały przetłumaczone na 57 języków i sprzedały się w sumie w ponad 45 milionach egzemplarzy.