Redakcja Polska

Mijają 53 lata od samospalenia Ryszarda Siwca

08.09.2021 21:49
Jego dramatyczny czyn był protestem przeciwko inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację, w której wzięły udział także polskie jednostki.
Audio
  • Mijają 53 lata od samospalenia Ryszarda Siwca [POSŁUCHAJ]
Samospalenie Ryszarda Siwca
Samospalenie Ryszarda SiwcaKronika filmowa

8 września 1968 roku na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie (obecnie Stadion Narodowy), podczas centralnych uroczystości dożynkowych, Ryszard Siwiec, weteran Armii Krajowej, filozof, oblał się rozpuszczalnikiem i podpalił, krzycząc: "Protestuję!". Jego czyn nie wynikał z chwilowego impulsu. Znaleziona potem przez rodzinę kartka, zawierała szczegółowy plan przygotowań, zawierający między innymi listę rzeczy, które miał zabrać na stadion. W jednym z punktów zapisał, że przed podpaleniem, chce się jeszcze raz wyspowiadać. Krótko przed 8 września, w rozmowie z jednym z krewnych, uprzedził, że planuje protest. Nie zdradził jednak jego charakteru.

Do dramatycznego wydarzenia na stadionie doszło w obecności przywódców partii, dyplomatów i 100-tysięcznej publiczności. Jednak płonąca postać na trybunach pozostała niemal niezauważona, przy grającej orkiestrze i tańczących zespołach. Komunistyczne władze nakazały zatarcie wszelkich śladów z relacji dziennikarskich i filmowych, a do publicznej wiadomości podano jedynie informację o chorobie psychicznej Ryszarda Siwca, ojca pięciorga dzieci.

59-letni mężczyzna zmarł w szpitalu cztery dni później - 12 września, w wyniku rozległych poparzeń. Pozostawił po sobie przesłanie na taśmie magnetofonowej. 

Ja Ryszard Siwiec, zdrów na ciele i umyśle, po długiej walce i rozwadze postanowiłem zaprotestować przeciwko totalnej tyranii zła, nienawiści i kłamstwa, opanowującego świat - napisał w pozostawionym liście.

Pierwszą informację o samospaleniu Siwca podała sekcja polska Radia Wolna Europa w kwietniu 1969 roku. Po latach, w 1981, rodzinie zmarłego udało się wydać krótką broszurę, stanowiącą pisemne świadectwo jego protestu. Dziesięć lat później Maciej Drygas nakręcił film "Usłyszcie mój krzyk", w którym zamieścił 7-sekundowy urywek Polskiej Kroniki Filmowej, ukazujący płonącego mężczyznę. Nagrał też reportaż radiowy, umieszczając w nim fragmenty przesłania Siwca, potępiającego dyktaturę komunizmu opartą na kłamstwie.

Dopiero po 20 latach od śmierci Ryszarda Siwca, do jego żony dotarł list pożegnalny, napisany przez niego w drodze do Warszawy 8 września 1968 roku, a przechwycony później przez bezpiekę.

Pośmiertnie prezydent Czech Vaclav Havel przyznał Ryszardowi Siwcowi jedno z najwyższych odznaczeń w tym kraju - Order Tomasza Masaryka pierwszej klasy. Prezydent Słowacji, też pośmiertnie, odznaczył go Orderem Podwójnego Białego Krzyża III klasy, najwyższym wyróżnieniem przyznawanym cudzoziemcom.

W 2003 roku prezydent Aleksander Kwaśniewski przyznał zmarłemu Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, jednak rodzina odmówiła wówczas przyjęcia odznaczenia. W setną rocznicę urodzin Siwca w 2009 roku, Sejm Rzeczpospolitej upamiętnił jego osobę specjalną uchwałą.

Imieniem Ryszarda Siwca nazwano jedną z ulic w Pradze oraz w Warszawie - w pobliżu Stadionu Narodowego, wybudowanego w miejscu dawnego - Dziesięciolecia. W 2012 roku odsłonięto tam obelisk ku jego czci.

IAR/PP

30-lecie Stowarzyszenia "Wspólnota Polska". Folklor integruje Polonię

07.09.2021 13:10
Zaproszenie Polonii do udziału w drugiej edycji Konkursu Wokalnego im. Stanisława Jopka, jedna z najnowszych inicjatyw Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, w sposób naturalny wpisuje się w działalność organizacji promującej między innymi polski folklor za granicą. 

Polskie Radio upamiętniło radiowców z września 1939 roku. Odsłonięto tablicę pamiątkową

07.09.2021 16:16
Polskie Radio upamiętniło swoich pracowników, którzy we wrześniu 1939 roku mobilizowali Polaków do obrony przed inwazją wojsk niemieckiej Trzeciej Rzeszy. W budynku odsłonięto tablicę pamiątkową. Jak mówiła podczas uroczystości prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska, pracownicy wykazali się w tamtym czasie odwagą i poświęceniem.

Finał III i IV edycji projektu "Łączka i inne miejsca poszukiwań"

08.09.2021 14:40
Filmy dotyczące między innymi Obławy Augustowskiej czy życiorysu sanitariuszki Danuty Siedzikówny "Inki" przygotowali uczniowie w ramach Finału III i IV edycji projektu "Łączka i inne miejsca poszukiwań".