X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

"Polskie serce pękło. Katyń 1940". Rusza trzecia edycja konkursu

19.01.2022 12:22
Konkurs przeznaczony dla uczniów szkół ponadpodstawowych i studentów, a jego celem jest propagowanie wiedzy na temat zbrodni katyńskiej. Start 3. edycji konkursu ogłosiła Marszałek Sejmu Elżbieta Witek.
Pomnik Katyński w Warszawie
Pomnik Katyński w WarszawiePAP/Wojciech Olkuśnik

Konkurs "Polskie serce pękło. Katyń 1940" to znakomita forma do tego, aby upowszechniać prawdę o Katyniu - powiedziała w środę marszałek Sejmu Elżbieta Witek, ogłaszając III konkurs dla uczniów szkół średnich i studentów "Polskie serce pękło. Katyń 1940".

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Sejmie Witek przypomniała, że ubiegłoroczny konkurs wzbudził zainteresowanie kilku tysięcy osób. "Wpłynęło prawie 4 tys. znakomitych prac" - podkreśliła. Dodała, że to pięciokrotnie więcej niż w pierwszym konkursie. "To nas zachęciło, aby ten konkurs kontynuować" - powiedziała.

Zwróciła uwagę na to, że "wszystkie nadesłane prace pokazały, że młodzież ma olbrzymią wiedzę na temat Katynia, a także jest bardzo zaangażowana, zainteresowana, ma w sobie dużą dawkę patriotyzmu, chce o tym wiedzieć i mówić". Witek oceniła także, że ten konkurs "to znakomita forma do tego, aby upowszechniać prawdę o Katyniu, ponieważ niestety do dzisiaj jeszcze w obiegu publicznym pojawiają się przekazy, które potwierdzają kłamstwo katyńskie".

Prace należy przesłać do Sejmu do 11 marca. Marszałek Sejmu wyjaśniła, że "dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych mamy trzy kategorie – plastyczną, literacką, a także tekst piosenki". Wyjaśniła także, że jeśli chodzi o studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych "obowiązuje tylko i wyłącznie jedna praca – konspekt lekcji dotyczącej Katynia".

Elżbieta Witek zachęciła młodzież szkół ponadpodstawowych oraz studentów, aby zainteresowali się tym konkursem. "Nagrody są naprawdę bardzo atrakcyjne. Postaramy się także, aby wzorem ubiegłego roku, finał i ogłoszenie wyników tego konkursy również przebiegało w takiej formie, abyśmy mogli się spotkać bezpośrednio z uczestnikami konkursu" – podkreśliła.

Elżbieta Witek podkreśliła, że "w tym roku w składzie komisji konkursowej znajdą się znakomici profesorowie, którzy będą te prace oceniali". "Chciałam bardzo serdecznie podziękować tym, którzy weszli do komitetu organizacyjnego, łącznie z panem prezydentem Andrzejem Dudą, który stoi na jego czele. W komitecie znajduje się także wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, minister spraw wewnętrznych i administracji, minister obrony narodowej, minister edukacji i nauki, a także prezes IPN" – mówiła Elżbieta Witek.

Wiosną 1940 r., wykonując uchwałę Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 r., NKWD - policja polityczna ZSRR - wymordowała blisko 22 tys. obywateli RP. Było wśród nich 14,5 tys. jeńców wojennych - oficerów służby czynnej i rezerwy, policjantów, funkcjonariuszy straży granicznej, KOP, straży więziennej - z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych w okupowanej przez ZSRR wschodniej części Polski.

Jeńców z obozu kozielskiego rozstrzelano w Katyniu, tych ze Starobielska - w Charkowie, natomiast policjantów z Ostaszkowa - w Kalininie (dzisiejszy Twer, pochowani w Miednoje). Egzekucje więźniów przeprowadzano w więzieniach w Mińsku, Kijowie, Charkowie i Chersoniu.

11 kwietnia 1943 r. niemiecka Agencja Transocean poinformowała o "odkryciu masowego grobu ze zwłokami 3 tys. oficerów polskich" w Katyniu, a dwa dni później informacje te ogłoszono oficjalnie na konferencji w Berlinie.


PAP/ho


Repatrianci z Kazachstanu wracają do Polski. "Chcemy zacząć nowe życie"

18.01.2022 12:44

W MSZ przedstawiono znaczek Poczty Polskiej upamiętniający Grupę Ładosia

18.01.2022 14:08
Koloryzowane zdjęcie Aleksandra Ładosia oraz nazwiska jego współpracowników znalazły się na znaczku upamiętniającym Grupę Ładosia, który przygotowała Poczta Polska we współpracy z MSZ. Historia Grupy Ładosia jest niczym z filmu sensacyjnego - podkreślił we wtorek wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.

Litewska ustawa o pisowni nazwisk korzystna dla Polaków

18.01.2022 16:43
Sejm Litwy poparł projekt ustawy o pisowni nielitewskich nazwisk w dokumentach tożsamości. Przepisy zalegalizują pisownię niektórych nazwisk alfabetem łacińskim w wersji oryginalnej. Nie rozwiązuje to jednak w tej kwestii wszystkich problemów litewskich Polaków.