X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Wielcy Nieobecni. Ryszard Kaczorowski, ostatni prezydent RP na uchodźstwie

10.04.2022 08:00
Jedną z 96 ofiar katastrofy smoleńskiej był Ryszard Kaczorowski, ostatni prezydent Rzeczypospolitej na uchodźstwie, członek Rady Narodowej RP, od 2009 roku honorowy harcmistrza Rzeczypospolitej.
Audio
  • Wspomnienie dr Jana Tarczyńskiego o Ryszardzie Kaczorowskim [posłuchaj]
Ryszard Kaczorowski podczas rozpoczęcia VIII Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego w Warszawie, 30.08.2008
Ryszard Kaczorowski podczas rozpoczęcia VIII Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego w Warszawie, 30.08.2008Foto: Michał Ziółkowski, Wikipedia/CreativeCommons

Mija 12 lat od katastrofy samolotu Tu-154 pod Smoleńskiem. 10 kwietnia 2010 roku zginęło w niej 96 osób z prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Lechem Kaczyńskim i jego małżonką Marią. Na pokładzie maszyny był też ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, a także między innymi: wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, parlamentarzyści, dowódcy głównych sił zbrojnych, osoby sprawujące wysokie funkcje w państwie, duchowni, przedstawiciele Rodzin Katyńskich oraz załoga samolotu i funkcjonariusze BOR. Delegacja leciała na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Ryszard Kaczorowski w czasie wojny był komendantem chorągwi Szarych Szeregów w Białymstoku. W 1940 roku za konspiracyjną działalność został aresztowany przez NKWD i skazany na karę śmierci, którą zamieniono na 10 lat obozu na Syberii. Wraz z armią generała Andersa Ryszard Kaczorowski przeszedł szlak bojowy 2. Korpusu. Po wojnie pozostał na emigracji w Londynie. W 1989 roku objął urząd prezydenta RP na uchodźstwie. Półtora roku później, 22 grudnia 1990, na Zamku Królewskim w Warszawie przekazał prezydentowi Lechowi Wałęsie - wybranemu w pierwszych od zakończenia wojny powszechnych wyborach - insygnia prezydenckie II Rzeczypospolitej.

O wspomnienie o Ryszardzie Kaczorowskim Ewa Plisiecka poprosiła dr Jana Tarczyńskiego, dyrektora Centralnej Biblioteki Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, wieloletniego współpracownika i przyjaciela ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie.

 

 

 

Jarosław Kaczyński: tragedia smoleńska wciąż jest krwawiącą raną

09.04.2022 16:22
Mimo upływu tylu lat tragedia smoleńska wciąż jest krwawiącą, niemożliwą do zabliźnienia raną, pozostawia nas ona w dojmującym poczuciu niepowetowanej straty, ale także kładzie się ponurym cieniem na życie publiczne – ocenił w sobotę Jarosław Kaczyński.

Ambasador RP, Polonia i dyplomaci złożą wizytę w Smoleńsku i Katyniu

10.04.2022 07:00
W Smoleńsku odbędą się w niedzielę uroczystości upamiętniające 12. rocznicę katastrofy samolotu Tu-154M, w której zginął prezydent Lech Kaczyński; w Katyniu uczczona zostanie pamięć ofiar zbrodni katyńskiej. W uroczystościach weźmie udział ambasador RP Krzysztof Krajewski.

"Ofiara życia w imię służby Ojczyźnie”. 12. rocznica katastrofy smoleńskiej

10.04.2022 07:00
10 kwietnia 2010 r. samolot z polską delegacją udającą się do Rosji na uroczystość w 70. rocznicę zbrodni katyńskiej uległ katastrofie. W pobliżu lotniska pod Smoleńskiem zginęło 96 pasażerów.