Redakcja Polska

Uniwersytet Warszawski inspiruje europejskich naukowców. Nowatorska metoda badań w Sudanie doceniona

03.07.2022 10:28
Nowatorskie podejście do prowadzenia badań archeologicznych Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW zostało docenione przez Europejską Radę ds. Badań.
Plan działania na rzecz dziedzictwa i zrównoważonego rozwoju został omówiony z przedstawicielami społeczności Starej Dongoli
Plan działania na rzecz dziedzictwa i zrównoważonego rozwoju został omówiony z przedstawicielami społeczności Starej DongoliFot. Mateusz Rekłajtis / CAŚ UW

Dr hab. Artur Obłuski, kierownik ERC Starting Grant UMMA, projektu realizowanego w Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, jest jednym z 3 finalistów konkursu o nagrodę Europejskiej Rady ds. Badań "Public Engagement with Research Award" w kategorii INSPIRE. Nagroda wręczana jest zdobywcom grantów ERC, którzy podczas realizacji projektów wykazali się doskonałością w zakresie angażowania społeczności spoza świata nauki.

Finansowany przez ERC projekt dr. hab. Artura Obłuskiego, dyrektora CAŚ UW, "UMMA – Urban Metamorphosis of the community of a Medieval African capital city" realizowany jest w Starej Dongoli, w Sudanie. - Stara Dongola, gdzie zachowały się pozostałości wspaniałych kościołów, klasztorów z największą na świecie kolekcją malowideł średniowiecznych, czy najstarszy zachowany meczet w tej części Afryki i monumentalne grobowce misjonarzy islamskich, jest ważnym elementem światowego dziedzictwa kulturowego.  Ten potencjał powinien służyć nie tylko archeologom prowadzącym tam wykopaliska, ale przede wszystkim społecznościom lokalnym i szerzej społeczeństwu sudańskiemu - tłumaczy dr hab. Artur Obłuski.


Fot.: Mateusz RekłajtisPolscy archeolodzy wraz z mieszkankami Al-Ghaddar próbują wspólnie zidentyfikować wydobyte przedmioty

Współpraca z lokalnymi społecznościami na rzecz archeologii, dziedzictwa i zrównoważonego rozwoju jest jednym z elementów nowoczesnej archeologii i wprowadzonej przez dr hab. Artura Obłuskiego, nowej strategii w badaniach Centrum

- Zainicjowaliśmy więc wraz ze społecznościami lokalnymi, ale także samorządami lokalnymi i regionalnymi oraz władzami centralnymi działania mające na celu strategiczne podejście do zachowanego na tym stanowisku dziedzictwa. Tak, aby nasi gospodarze poza splendorem mieli również bardziej wymierne korzyści np. ekonomiczne w ramach zrównoważonego rozwoju, którego profity będą trafiać do lokalnych społeczności a nie dużych korporacji. Pamiętajmy, że Sudan jest 8. najbiedniejszym krajem świata - wyjaśnia kierownik projektu.


Fot.: Mateusz Rekłajtis Adrian Chlebowski rozmawia o swoich badaniach z uczniami miejscowej szkoły, fot. T. Fushiya

Jak zaznacza naukowiec, jest to podejście, które ma promować zbliżenie pomiędzy naukowcami a mieszkańcami regionów, gdzie prowadzone są badania. Pozwala osadzić rezultaty prac archeologicznych w ich naturalnym kontekście społecznym i geograficznym.

W puli nagród Europejskiej Rady ds. Badań jest również wyróżnienie publiczności, o którym zdecyduje głosowanie w mediach społecznościowych – potrwa ono do dnia ceremonii, zwycięzca ogłoszony zostanie 14 lipca br. podczas uroczystości wręczenia trzech nagród głównych.

Link do głosowania na projekt „Engaging local community in Sudan to promote archaeological heritage”

Więcej informacji: https://pcma.uw.edu.pl/2022/06/30/uw-inspiruje-europejskich-naukowcow/

Starożytna Marea i jej tajemnice. Spotkanie z prof. Tomaszem Derdą z Uniwersytetu Warszawskiego

24.06.2022 18:32
Na stanowisku Marea, w północnym Egipcie, zlokalizowano nieznaną część starożytnego miasta, założonego w drugiej połowie VI wieku. To ważne odkrycie, którego dokonali naukowcy z Wydziału Archeologii i Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, ponieważ w okresie późnego antyku egipskie nowe kompleksy miejskie powstawały bardzo rzadko.

Muzeum Polskie pozostaje w Rapperswilu. W mieście powstanie także oddział Instytutu Pileckiego

01.07.2022 16:14
Muzeum Polskie pozostanie w Rapperswilu - poinformował podczas wizyty w szwajcarskim miasteczku wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Muzeum znalazło nową siedzibę w zakupionym właśnie przez państwo polskie kompleksie Schwanen, gdzie powstanie także szwajcarski oddział Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego. Umowa zakupu kompleksu Schwanen umożliwia kontynuację działalności Muzeum, które z końcem czerwca musiało opuścić mury raperswilskiego zamku - porzypomniał wicepremier Piotr Gliński.