Redakcja Polska

Szczątki trzech prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie zostaną sprowadzone do Polski

03.11.2022 13:20
6 listopada odbędzie się pożegnalna uroczystość na Cmentarzu Lotników Polskich w Newark w Wielkiej Brytanii, a 12 listopada - pochówek Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.  
Audio
  • Szczątki trzech prezydentów RP na uchodźstwie zostaną sprowadzone do Polski - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Świątynia Opatrzności Bożej w warszawskim Wilanowie
Świątynia Opatrzności Bożej w warszawskim WilanowiePawel_Brzozowski/ Shutterstock

Prezydenci na uchodźstwie byli depozytariuszami polskiej suwerenności – przypomniał w swoim podcaście premier Mateusz Morawiecki. Ich pochówek w ojczyźnie symbolicznie zamknie ich przymusową emigrację

- Prezydenci RP na uchodźstwie zapewnili wolnej Polsce ciągłość – podkreśla londyńska historyczka Jadwiga Kowalska, wiceszefowa archiwum Instytutu Sikorskiego. Prezydenci Raczkiewicz, Zaleski i Ostrowski byli kontynuatorami tradycji prawnej II RP

12 listopada w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie zostanie zainaugurowane Mauzoleum Prezydentów RP na uchodźstwie – zapowiada minister w Kancelarii Premiera i pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą, Jan Dziedziczak.

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Wanda Zwinogrodzka podkreśla, że rola rządu londyńskiego dla utrzymania ciągłości państwowej i obecności sprawy polskiej w polityce międzynarodowej była niezmiernie istotna. Wanda Zwinogrodzka przypomina, że parę dni temu odsłonięto pomnik prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie Władysława Raczkiewicza w Kutaisi w Gruzji, gdzie polityk się urodził. Pomnik przedstawia popiersie z brązu na granitowym postumencie, na którym umieszczony został napis po polsku i gruzińsku: "Władysław Raczkiewicz 1885-1947, urodzony w Kutaisi, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Z wdzięcznością mieszkańcy Wolnej Polski 2021".

Obok szczątków trzech prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego do  Mauzoleum w Świątyni Opatrzności Bożej zostaną przeniesione szczątki ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego i jego małżonki, które spoczywają teraz w innej części krypt pod Świątynią. Obok nich znajdą się także symboliczne groby pozostałych prezydentów: Kazimierza Sabbata, pochowanego na cmentarzu Gunnersbury w Londynie, oraz Edwarda Raczyńskiego, spoczywającego w rodowym mauzoleum w Rogalinie. Instytut Pamięci Narodowej ma zorganizować na terenie świątyni specjalną Izbę Pamięci poświęconą rządowi na emigracji.

IAR/ep

Pierwsza Dama Karolina Kaczorowska spoczęła w Panteonie Wielkich Polaków

23.04.2022 17:26
Z wielką radością przyjmuję, że jest tu dziś, że przybyła i tu pozostanie, aby Polacy mogli przychodzić i oddawać jej hołd - mówił prezydent Andrzej Duda podczas sobotniego pogrzebu małżonki ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Karoliny Kaczorowskiej w Świątyni Opatrzności Bożej.

W Świątyni Opatrzności Bożej powstanie Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie

26.09.2022 17:00
Szczątki trzech Prezydentów RP na uchodźstwie: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego zostaną sprowadzone do Polski 12 listopada. Po uroczystościach pogrzebowych spoczną w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie w nowopowstałym Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie.

Wkrótce uroczystości sprowadzenia szczątków trzech polskich prezydentów na uchodźstwie

30.10.2022 16:00
Szczątki trzech prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego spoczną w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.