Redakcja Polska

W Świątyni Opatrzności Bożej powstanie Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie

26.09.2022 17:00
Szczątki trzech Prezydentów RP na uchodźstwie: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego zostaną sprowadzone do Polski 12 listopada. Po uroczystościach pogrzebowych spoczną w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie w nowopowstałym Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie.
Audio
  • W Świątyni Opatrzności Bożej powstanie specjalne Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie - poinformowali pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za granicą Jan Dziedziczak oraz Mikołaj Falkowski i Juliusz Szymczak-Gałkowski, z Zarządu Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie". Relacja Haliny Ostas [posłuchaj]
Sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Dziedziczak oraz prezes zarządu Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie Mikołaj Falkowski podczas konferencji prasowej na Zamku Królewskim w Warszawie
Sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Dziedziczak oraz prezes zarządu Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie" Mikołaj Falkowski podczas konferencji prasowej na Zamku Królewskim w WarszawiePAP/Radek Pietruszka

12 listopada z Anglii do Polski zostaną sprowadzone szczątki trzech Prezydentów RP na uchodźstwie: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego. Tego samego dnia w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbędą się uroczystości pogrzebowe oraz pochówek w nowopowstałym Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie.

- W Świątyni Opatrzności Bożej powstanie specjalne Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie. Tam będą groby - prawdziwe bądź symboliczne - naszych prezydentów - poinformował pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za granicą Jan Dziedziczak podczas poniedziałkowej konferencji na Zamku Królewskim w Warszawie.

Izba Pamięci

- Powstanie także izba pamięci, bo dotychczas - mimo że od przekazania insygniów minęło już prawie trzydzieści dwa lata - Polska nie doczekała się takiego miejsca - dodał. Dziedziczak zaznaczył także, że "nie było miejsca, gdzie można było oddać hołd prezydentom na uchodźstwie, jak również zapoznać się z historią całej idei naszych legalnych rządów przez okres komunizmu".

Pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków Za Granicą poinformował także, że "w tej chwili sprowadzamy prochy Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego, którzy zostali pochowani w Wielkiej Brytanii na Cmentarzu Lotników Polskich w Newark". - Zostaną oni uroczyście pochowani Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie - powiedział Jan Dziedziczak.

Przypomniał także, że w Świątyni Opatrzności Bożej został już pochowany prezydent Ryszard Kaczorowski. - On także zostanie przeniesiony do tego powstałego Mauzoleum - wyjaśnił. - W tym Mauzoleum będą także symboliczne groby prezydentów Kazimierza Sabbata i Edwarda Raczyńskiego - zaznaczył Pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków Za Granicą. Przypomniał, że "prezydent Sabbat spoczywa w Londynie, a prezydent Raczyński w Rogalinie".

Prezydenci RP na uchodźstwie 

Urząd prezydentów RP na uchodźstwie sprawowali kolejno: Władysław Raczkiewicz, August Zaleski, Stanisław Ostrowski, Edward Raczyński, Kazimierz Sabbat i Ryszard Kaczorowski. Do Polski zostaną sprowadzone szczątki trzech pierwszych Prezydentów, którzy obecnie spoczywają na Cmentarzu Lotników Polskich w Newark w Wielkiej Brytanii. W Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie zostanie również pochowany Ryszard Kaczorowski z małżonką, którzy dziś spoczywają w Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej.

Historię Prezydentów RP na uchodźstwie przypomni kampania "Misja: Wolna Polska". Na stronie www.misjawolnapolska.pl zamieszczono informacje o faktach z ich życia i czasów urzędowania. Na stronie znajdują się materiały edukacyjne: teksty, zdjęcia i infografiki. Jak podali organizatorzy, jednym z elementów kampanii jest ogólnopolski konkurs edukacyjny dla szkół, a także działania w prasie, internecie, mediach społecznościowych, radiu oraz pociągach PKP.

Całą kampanię wokół sprowadzenia z Anglii do Polski szczątków Prezydentów RP na uchodźstwie zainauguruje koncert orkiestry Młodzi – Polscy pod batutą Huberta Kowalskiego, który odbędzie się 26 września w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Projekt objęty jest Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

Z Janem Dziedziczakiem, pełnomocnikiem rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą oraz Mikołajem Falkowskim i Juliuszem Szymczak-Gałkowskim, z Zarządu Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie", rozmawiała Halina Ostas.


IAR/PAP/dad

Wilno: w Ponarach odbyły się Uroczystości Ponarskie

26.09.2022 16:35
Jesteśmy tutaj, aby dać świadectwo prawdzie i nazywać rzeczy po imieniu - mówiła podczas Uroczystości Ponarskich wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska. Pod Wilnem w Ponarach podczas II wojny światowej zamordowanych zostało blisko 100 tysięcy osób. Wśród nich byli również Polacy.

Rosjanie kupują głosy w nielegalnym referendum na wschodzie Ukrainy

26.09.2022 13:11
Rosjanie przekupują mieszkańców okupowanych terenów Ukrainy, by oddawali głosy w referendum na rzecz przyłączenia do Rosji. Według ukraińskich medów, w Kachowce w obwodzie chersońskim oferowana jest gotówka za poparcie aneksji. Filmy zamieszczane w serwisie telegram pokazują chodzących po klatkach schodowych urzędników, którzy w towarzystwie żołnierzy zbierają głosy, pukając do kolejnych drzwi i oferują pieniądze za oddanie głosu zgodnie z ich oczekiwaniami.

Szymon Szynkowski vel Sęk: Włosi wybrali kierunek, w którym będzie podążać ich kraj

26.09.2022 15:19
Włosi wybrali kierunek, w którym będzie podążać ich kraj w najbliższych latach. Tego kierunku nie wybierają, jak się okazuje, europejscy urzędnicy – choć niektórzy mieliby takie ambicje – tylko wybiera naród włoski - powiedział wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk, komentując wynik wyborów we Włoszech.