Redakcja Polska

10 kwietnia minęła trzynasta rocznica katastrofy smoleńskiej

11.04.2023 12:31
Zginęło w niej 96 osób, w tym prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką Marią. 10 kwietnia 2010 roku samolot Tu-154M, który leciał na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, rozbił się pod Smoleńskiem.
Audio
  • Minęła 13. rocznica katastrofy smoleńskiej - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Obchody 13. rocznicy katastrofy smoleńskiej
Obchody 13. rocznicy katastrofy smoleńskiejFoto: PAP/Paweł Supernak

W niedzielę, w rocznicę katastrofy, prezydent Andrzej Duda oddał hołd jej ofiarom. W intencji ofiar katastrofy smoleńskiej odprawiono także mszę świętą na Jasnej Górze. Celebrował ją metropolita częstochowski arcybiskup Wacław Depo. Podkreślił on, że zbrodnia katyńska należy do wydarzeń w historii Polski, które nigdy nie mogą być zapomniane.

Pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej uczczono też na Ukrainie. Polscy dyplomaci złożyli kwiaty przy pomniku Anny Walentynowicz - działaczki Solidarności, która zginęła w katastrofie.

W katastrofie smoleńskiej zginął m.in. Andrzej Przewoźnik, sekretarz generalny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Aktywnie angażował się w budowę polskich cmentarzy wojennych, między innymi w Katyniu, Miednoje i w Charkowie. Sukcesem zakończyła się prowadzona przez niego wieloletnia batalia o renowację i ponowne otwarcie Cmentarza Obrońców Lwowa na Ukrainie.

Jedną z 96 ofiar tragicznego lotu z 10 kwietnia 2010 r. był Maciej Płażyński, prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" i były marszałek Sejmu. Kierowana przez niego organizacja opracowała m.in. obywatelski projekt ustawy o repatriacji.

W katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2012 roku zginęli prezydent Lech Kaczyński z małżonką, ostatni prezydent RP na uchodźstwie, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, 18 parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące, stanowiący delegację polską na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Zgięła też załoga samolotu  Tu-154M oraz funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu.

W związku z tym, że tegoroczna rocznica tragicznego lotu przypadła w Wielki Poniedziałek, oficjalne obchody zostały przeniesione na 16 kwietnia.

IAR/ep

 

Wielcy Nieobecni. Ryszard Kaczorowski, ostatni prezydent RP na uchodźstwie

10.04.2022 08:00
Jedną z 96 ofiar katastrofy smoleńskiej był Ryszard Kaczorowski, ostatni prezydent Rzeczypospolitej na uchodźstwie, członek Rady Narodowej RP, od 2009 roku honorowy harcmistrza Rzeczypospolitej.

Szef MSZ: moje myśli pozostają z rodzinami i bliskimi ofiar katastrofy smoleńskiej

10.04.2023 12:00
"Moje myśli pozostają z rodzinami i bliskimi ofiar" - napisał szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau w rocznicę katastrofy smoleńskiej. 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154 zginęło 96 osób, wśród nich prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński z małżonką Marią. Delegacja leciała na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

"Najpierw szok, a potem płyną łzy". Lwowscy harcerze wspominają 10 kwietnia 2010 r.

10.04.2023 15:01
Lwowscy harcerze harcerstwa polskiego na Ukrainie wspomnieli katastrofę samolotu prezydenckiego w Smoleńsku. 10 kwietnia 2010 roku brali oni udział w uroczystościach w Katyniu. 13 lat później opowiedzieli o tym, w jaki sposób dowiedzieli się o katastrofie samolotu i jak zareagowali na tę tragiczną wiadomość.