Redakcja Polska

Rocznica śmierci generała Władysława Andersa. Obchody na Monte Cassino

12.05.2023 17:24
W piątek na Monte Cassino, w rocznicę śmierci generała Władysława Andersa, rozpoczęły się tegoroczne obchody zdobycia wzgórza i klasztoru przez II Korpus Polski.
Anna Maria Anders złożyła kwiaty na grobie swojego ojca
Anna Maria Anders złożyła kwiaty na grobie swojego ojca Twitter / Anna Maria Anders

Udział w nich wzięli między innymi ambasador Rzeczypospolitej we Włoszech, córka generała Andersa Anna Maria, władze miasta Cassino i przybysze z Polski.

Na polskim cmentarzu wojennym na Monte Cassino ambasador Anders złożyła wieniec na grobie swoich rodziców. - Jestem wzruszona, bo po 53 latach od śmierci ojca, otrzymuję tyle wyrazów współczucia i pamięci o ojcu. Też na Twitterze i Facebooku - powiedziała.

Potem w kaplicy opactwa mszę świętą odprawił ks. prałat Paweł Ptasznik, były sekretarz św. Jana Pawła II. Zacytował słowa z Ewangelii: "Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich". - Te słowa z wyjątkową mocą przemawiają tutaj w pobliżu grobów tych, którzy nie szczędzili życia dla przyszłych nawet nieznanych pokoleń przyjaciół - podkreślił.

Główne obchody odbędą się w rocznicę zwycięskiego zakończenia bitwy 18 maja.

79 lat temu rozkaz do szturmu wydał żołnierzom II Korpusu Polskiego ich dowódca generał Władysław Anders. Przed Polakami alianci przeprowadzili trzy szturmy na niemieckie umocnienia w rejonie klasztoru na Monte Cassino, wszystkie zakończyły się klęską.

Była to pierwsza bitwa Polaków, którzy wraz z II Korpusem Polskim ewakuowali się z ZSRR i przebyli szlak przez Bliski Wschód i Afrykę do Włoch, gdzie czekał ich chrzest bojowy.

Posłuchaj
00:57 monte cassinoq22.mp3 Monte Cassino: początek obchodów rocznicy zdobycia wzgórza (IAR) 

IAR/dad

79 lat temu rozpoczął się polski szturm pod Monte Cassino

11.05.2023 15:22
Weterani walk o wolną Polskę, przedstawiciele władz, duchowni, wojskowi oraz dyplomaci wzięli udział w uroczystych obchodach rocznicy rozpoczęcia polskiego szturmu na klasztor Monte Cassino. Uroczystość odbyła się przed pomnikiem Nike spod Monte Cassino w Warszawie.

Listy polonijnych uczniów do powstańców warszawskich. Dziękują im za heroizm, poświęcenie, odwagę i bohaterstwo

12.05.2023 11:19
Polska Szkoła imienia św. Stanisława Kostki w Wallington, w stanie New Jersey, zainicjowała akcję pisania przez dzieci listów do powstańców warszawskich. Pragnie podziękować im za heroizm, poświęcenie, odwagę i bohaterstwo.

Rękopis „Fortepianu Chopina” Norwida w Muzeum Chopina w Warszawie

12.05.2023 14:30
Specjalny pokaz bezcennego oryginału pochodzącego ze zbiorów Biblioteki Narodowej można zobaczyć w maju w nowo wyremontowanym budynku muzeum.