Redakcja Polska

Listy polonijnych uczniów do powstańców warszawskich. Dziękują im za heroizm, poświęcenie, odwagę i bohaterstwo

12.05.2023 11:19
Polska Szkoła imienia św. Stanisława Kostki w Wallington, w stanie New Jersey, zainicjowała akcję pisania przez dzieci listów do powstańców warszawskich. Pragnie podziękować im za heroizm, poświęcenie, odwagę i bohaterstwo.
Laurki wykonane przez dzieci
Laurki wykonane przez dzieciFB/Polska Szkoła im. św. Stanisława Kostki w Wallington

- W szkołach polonijnych pragniemy nie tylko nauczyć dzieci języka polskiego, ale również zapoznać ich z historią, kulturą i tradycją naszego narodu, przekazując ducha polskości i patriotyzmu - powiedziała Agnieszka Kasprzak, dyrektor szkoły, która działa pod patronatem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Wallington.

Agnieszka Kasprzak wyjaśniła, że młodzież i dzieci są bardzo zainteresowane spotkaniami ze świadkami, którzy przeżyli II wojnę światową. W szkole gościli weterani i Sybiracy. Uczniowie mieli możliwość wysłuchania wspomnień i życzeń powstańców warszawskich.

- Właśnie tak narodziła się akcja pisania listów. Uczniowie poznają tragiczne losy bohaterów, które są świadectwem odwagi, determinacji i poświęcenia; to budzi w nich szacunek i wdzięczność. Pozwala zrozumieć jak cenna jest wolność i jak wiele byli gotowi dla niej poświęcić powstańcy warszawscy - oceniła dyrektor szkoły.

"Żywa lekcja historii przelana na papier"

Jak dodała, żywa lekcja historii przelana na papier jest pięknym doświadczeniem polskości dla uczniów. Szkoła pragnie swoją akcją uczcić zbliżającą się 79. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego. Placówka z Wallington zwróciła się do społeczności polskich szkół w Stanach Zjednoczonych o udział w patriotycznej akcji. Wezwała do pisania listów i kartek adresowanych do tych, których nazywają obrońcami Warszawy.

- Z roku na rok liczba tych osób maleje. Obecnie na naszej liście znajduje się 135 nazwisk. (…) Pokażmy, że szkoły polonijne pamiętają o prawdziwych bohaterach walki o wolność. Podziękujmy naszym powstańcom za ich heroizm, poświęcenie, odwagę i bohaterstwo - zaapelowała szkoła i dodała, że listy, kartki z życzeniami i rysunki będą wyrazem pamięci i wdzięczności dla Powstańców. Zostaną im przekazane 1 sierpnia 2023 roku - w rocznicę wybuchu powstania warszawskiego.

Akcja przebiega pod patronatem honorowym konsula generalnego RP w Nowym Jorku Adriana Kubickiego i Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce. Wcześniej dzieci przygotowywały laurki z okazji Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych", który obchodziliśmy 1 marca. 


PAP/dad

Tysiące Polaków i Amerykanów polskiego pochodzenia przeszło ulicami Chicago w dorocznej Paradzie Polonii

07.05.2023 10:00
Polskie władze reprezentowali między innymi wicepremier Mariusz Błaszczak i wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska. Specjalne przesłanie do uczestników parady skierował prezydent Andrzej Duda.

Para prezydencka pozdrawia uczestników jubileuszu 90-lecia Kongresu Polonii Kanadyjskiej

07.05.2023 18:00
Para prezydencka zaznaczyła, że „90 lat istnienia Kongresu Polonii Kanadyjskiej wypełniają niezliczone inicjatywy patriotyczne, charytatywne i edukacyjne".

W Nowym Jorku wręczono prof. Motylowi Medal 75-lecia Misji Jana Karskiego

09.05.2023 12:49
W Nowym Jorku uroczyście wręczono prof. Alexandrowi Motylowi Medal 75-lecia Misji Jana Karskiego. Towarzystwo Jana Karskiego uhonorowało amerykańskiego politologa, specjalistę w zakresie totalitarnych doktryn, za to, że "konsekwentnie definiuje system putinowskiej Rosji".