Redakcja Polska

79. rocznica bitwy o Monte Cassino. Polacy i Włosi oddają hołd "generałowi polskich nadziei"

18.05.2023 15:44
Polska i Włochy oddały hołd generałowi Władysławowi Andersowi i jego żołnierzom z 2. Korpusu Polskiego, którzy 79 lat temu doprowadzili do zwycięstwa nad Niemcami w bitwie o Monte Cassino. Główne uroczystości odbyły się się w położonym u podnóża wzgórza klasztornego mieście Cassino.
Audio
  • We Włoszech oddano hołd żołnierzom z 2. Korpusu Polskiego, którzy 79 lat temu doprowadzili do zwycięstwa nad Niemcami w bitwie o Monte Cassino. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Przedstawiciele polskiej delegacji na obchodach 79. rocznicy bitwy o Monte Cassino.
Przedstawiciele polskiej delegacji na obchodach 79. rocznicy bitwy o Monte Cassino.PAP/Albert Zawada

Generał polskich nadziei, zawsze ze swoimi żołnierzami - tak o generale Władysławie Andersie mówiono we czwartek we włoskim Cassino. Uroczystości w hołdzie dowódcy 2. Korpusu Polskiego przed jego popiersiem u podnóża Monte Cassino wpisują się w obchody przypadającej właśnie 79. rocznicy zwycięskiej bitwy.


Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Jan Józef Kasprzyk, podkreślał, że to właśnie generał Władysław Anders natchnął swoich podkomendnych do zwycięstwa nad Niemcami. - To była armia, która kilka lat wcześniej składała się z wynędzniałych, walczących o życie niewolników sowieckich łagrów - przypomniał minister. Jak dodał, pamięć o generale Andersie tworzy polski kod kulturowy. - Ale też wierzę głęboko i widzę to, że historia 2. Korpusu Polskiego, że życie generała Andersa tworzy również włoski kod kulturowy - zapewnił szef UdSKiOR.


Posłuchaj
00:57 12363146_1.mp3 Polska i Włochy oddają hołd generałowi Władysławowi Andersowi i jego żołnierzom z 2. Korpusu Polskiego, którzy 79 lat temu doprowadzili do zwycięstwa nad Niemcami w bitwie o Monte Cassino. Materiał Karola Darmorosa (IAR)

 


Znaczenie kultywowania pamięci o dowódcy 2. Korpusu Polskiego podkreśliła też córka generała i jednocześnie ambasador RP w Rzymie, Anna Maria Anders. - Niejednokrotnie mój ojciec był jedyną ostoją i opiekunem dla swych ludzi. Mam zatem wielką nadzieję, aby z okazji przyszłorocznej, osiemdziesiątej już rocznicy bitwy o Monte Cassino, podobny pomnik, pod którym teraz stoimy, stanął w dwóch bliskich memu sercu stolicach: Warszawie i Rzymie - powiedziała ambasador Anders.

18 maja to szczególny dzień także dla społeczności Cassino, o czym mówił burmistrz miasta Enzo Salera. - Ten dzień świadczy o głębokich więzach przyjaźni, jakie łączą nasze miasto i polski naród, a także przypomina o naszej wiecznej wdzięczności, jaką żywimy dla dzielnych żołnierzy 2. Korpusu Polskiego, którzy 79 lat temu zdobyli Monte Cassino i wyzwolili miasto. To stąd zaczęło się wyzwalanie Włoch i Europy z nazistowskiego ucisku - zaznaczył włoski samorządowiec.


Posłuchaj
00:24 burmistrz.mp3 18 maja to szczególny dzień także dla społeczności Cassino - mówił burmistrz miasta Enzo Salera/IAR

 


Uczestnicy walk także obecni na obchodach

W obchodach 79. rocznicy bitwy o Monte Cassino biorą także udział trzej uczestnicy walk o słynne wzgórze klasztorne - to podpułkownik Otton Hulacki, major Stosław Kowalski i kapitan Władysław Dąbrowski.

W styczniu 1944 roku alianci rozpoczęli walki o Monte Cassino - kluczowy punkt na mapie niemieckich umocnień tak zwanej "Linii Gustawa". Przez cztery miesiące krwawych walk nie udało się zdobyć wzgórza. Nocą z 11 na 12 maja do boju weszli żołnierze 2. Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa. 18 maja nad gruzami klasztoru zawisła polska flaga i zabrzmiał „Hejnał Mariacki” grany przez Emila Czecha. Monte Cassino zostało zdobyte, otwierając aliantom drogę na Rzym i w efekcie do ostatecznego pokonania Niemców i ich sojuszników.IAR/dad

"Rosja nie potrzebuje pokoju, Rosja potrzebuje czasu". Zełenski przemówił na konferencji "Strategic Ark"

18.05.2023 12:46
- Nie mamy prawa dać się zwieść, gdy Rosja będzie mówiła o "pokoju i dyplomacji" - powiedział prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, który połączył się zdalnie z konferencją "Strategic Ark" Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. W Warszawie spotkali się politycy, eksperci i dowódcy wojskowi z całego świata, aby dyskutować o zagrożeniach na arenie międzynarodowej.

Na Światowe Dni Młodzieży do Lizbony pojedzie 25 tys. młodych Polaków

18.05.2023 14:37
Do Lizbony na Światowe Dni Młodzieży pojedzie 25 tysięcy młodych Polaków - wynika z danych przedstawionych przez księdza Tomasza Koprianiuka dyrektora Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży. Spotkanie młodych w stolicy Portugali potrwa od 1 do 6 sierpnia i odbędzie się pod hasłem "Maryja wstała i poszła z pośpiechem".

Mesko rozpoczęło współpracę przy produkcji amunicji z ukraińską ARTeM

18.05.2023 16:29
Polski producent uzbrojenia Mesko S.A. oraz ukraińska firma ARTeM rozpoczęły realizację umowy w sprawie amunicji czołgowej 125 mm. Inżynierowie z obu firm zapoznali się z technologami wytwarzania tego typu amunicji stosowanymi przez spółki, a także przedstawili swoje doświadczenia w tym zakresie. Omówili również kwestię transferu technologii i łańcuchów kooperacji przy produkcji amunicji czołgowej przeznaczonej dla ukraińskiej armii - poinformowała polska spółka.