Redakcja Polska

43 lata od zimowego wejścia Polaków na Mont Everest. "Jesteśmy wielkim narodem"

18.02.2023 10:27
- Dziś jest wyjątkowa rocznica w historii polskiego i światowego himalaizmu, o której chciałbym wspomnieć, bo czuję się dumny, że to właśnie Polacy - Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki, dokładnie 43 lata temu - 17 lutego 1980 roku, dokonali pierwszego zimowego wejścia na najwyższą górę świata - Mount Everest - napisał premier Mateusz Morawiecki na Facebooku.
Na zdjęciu z 15.02.2015 himalaiści, pierwsi zdobywcy Mount Everestu zimą, Krzysztof Wielicki (L) i Leszek Cichy (P) na otwarciu pierwszego w Polsce Centrum Górskiego Korona Ziemi w Zawoi
Na zdjęciu z 15.02.2015 himalaiści, pierwsi zdobywcy Mount Everestu zimą, Krzysztof Wielicki (L) i Leszek Cichy (P) na otwarciu pierwszego w Polsce Centrum Górskiego Korona Ziemi w ZawoiPAP/Jacek Bednarczyk

Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki 43 lata temu dokonali pierwszego zimowego wejścia na Mont Everest. "Dziś Polacy również zdobywają góry, wspinają się na wyżyny i pokazują, czym jest prawdziwa odwaga i siła... Jesteśmy wielkim narodem. Nie zapominajmy o tym! " - napisał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

"Dziś jest wyjątkowa rocznica w historii polskiego i światowego himalaizmu, o której chciałbym wspomnieć, bo czuję się dumny, że to właśnie Polacy - Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki, dokładnie 43 lata temu - 17 lutego 1980 roku, dokonali pierwszego zimowego wejścia na najwyższą górę świata - Mount Everest" - przypomniał premier.

"Postawili się przyrodzie, ograniczeniom ludzkiego ciała i niedowiarkom. Przy ówczesnej, nieporównywalnie gorszej technologii i sprzęcie. Zostali legendami. Pokazali, do czego zdolny jest człowiek. Dziś Polacy również zdobywają góry, wspinają się na wyżyny i pokazują, czym jest prawdziwa odwaga i siła... Jesteśmy wielkim narodem. Nie zapominajmy o tym!" - dodał Morawiecki

Polacy są liderami zimowych zmagań z ośmiotysięcznikami - na 10 spośród 14 wspięli się jako pierwsi, w tym na jeden z Włochem Simone Moro.


IAR/PAP/dad

Zobacz więcej na temat: góry Mount Everest Himalaje

Andrzej Bargiel wytycza kolejne granice. Mount Everest na nartach

09.08.2019 15:20
Andrzej Bargiel, pierwszy czołwiek, który na nartach zjechał z K2 (8611 m n.p.m) - chce przełamać kolejne granice. Tym razem Polak zapowiedział, że pod koniec września jako pierwszy chce wejść na szczyt Mount Everestu (8848 m n.p.m.), bez tlenu i zjechać do bazy bez odpinania nart. 

Burze z gradem na południu Polski. Ostrzeżenie dla pięciu województw

25.08.2019 10:16
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapowiada burze z gradem na południu Polski. Wydano ostrzeżenia pierwszego, najniższego stopnia dla pięciu województw na południu kraju, Spodziewane są tam burze i burze z gradem.

Lekkomyślność turystów. Wchodzą na Giewont przed burzą, mimo zakazu

26.08.2019 13:12
Szlak na Giewont został zamknięty. Jednak turyści cały czas tam wchodzą, nawet kiedy zbiera się burza – wykorzystali to, że na miejscu nie było strażników – informuje "Gazeta Krakowska". Komendant straży Tatrzańskiego Parku Narodowego podkreśla, że takie zachowanie jest nierozsądne.