Polskie Radio
Section05
TOPR

ALERT POGODOWY Pogoda: intensywne opady śniegu i mróz. IMGW ostrzega, RCB i TOPR apelują o rozwagę

We wschodniej i południowej Polsce obowiązują ostrzeżenia I i II stopnia przed opadami śniegu, zamieciami i śliską jezdną. W związku z sytuacją meteorologiczną GDDKiA przypomina kierowcom zawodowym o łańcuchach na koła, RCB apeluje o właściwe przygotowanie się do podróży, a TOPR - o wyposażeniu się w lawinowe ABC (detektor lawinowy, sondęi łopatę).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA IMGW alert pogodowy zima pogoda prognoza pogody społeczeństwo Radio kierowców śnieg bezpieczeństwo na drodze TOPR

Turyści zaskoczeni trudnymi warunkami w górach. TPN apeluje o szczególną ostrożność

Tatrzański Park Narodowy ostrzega, że wyższych partiach gór panują bardzo trudne warunki turystyczne. Szlaki w wielu miejscach są oblodzone, a skała jest śliska. Od wysokości około 1900 m n.p.m. zalegają miejscami płaty śniegu, które - zwłaszcza po stronie północnej - są bardzo zmrożone i twarde. Jak przypomina TOPR, od początku października w Tatrach zginęło już dziesięć osób.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony małopolskie Tatry góry wypadek TOPR

Paweł Skawiński: nauczyłem się czytać przyrodę

- Wyjście w Tatry nazywam unieważnieniem rzeczywistości - mówił Paweł Skawiński, doktor nauk leśnych, przyrodnik i ratownik górski. - Musimy w pewnym momencie stanąć, odrzucić to, co z nami jest, do czego jesteśmy "przyklejeni" i co jest dla nas konieczne; pośpiech, zgiełk, zaradność. Spowolnić i przestawić nasz odbiór na zupełnie inne obiekty i wartości - opowiadał w jednej z gawęd z cyklu "Zapiski ze współczesności".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Aldona Łaniewska-Wołłk Tatry TOPR góry

Zdradliwa słoneczna pogoda, czarna seria w Tatrach. TOPR: skończyło się tragicznie

Słoneczna pogoda przyciąga w Tatry miłośników górskich wypraw. W partiach szczytowych jest jednak bardzo niebezpiecznie – zalega tam twardy, zlodowaciały śnieg, który wymaga sporych umiejętności poruszania się w rakach i posługiwania się zimowym sprzętem. Od początku października w Tatrach zginęło już dziesięć osób.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony małopolskie Tatry góry TOPR wypadek

TOPR interweniował po słowackiej stronie Tatr. Z Gerlacha ewakuowano czeskich taterników

Dwoje czeskich taterników - mężczyzna i kobieta - zostali uratowani przez ratowników Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. TOPR-owcy ewakuowali turystów z Zachodniego Gerlacham na którym spędzili oni noc z soboty na niedzielę. Wspinacze doznali silnych odmrożeń, a gdyby pomoc nie nadeszła, mogliby zginąć.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo TOPR pomoc Słowacja Tatry