Redakcja Polska

79 lat temu rozpoczął się polski szturm pod Monte Cassino

11.05.2023 15:22
Weterani walk o wolną Polskę, przedstawiciele władz, duchowni, wojskowi oraz dyplomaci wzięli udział w uroczystych obchodach rocznicy rozpoczęcia polskiego szturmu na klasztor Monte Cassino. Uroczystość odbyła się przed pomnikiem Nike spod Monte Cassino w Warszawie.
Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk (2L), dyrektor gabinetu szefa UdSKiOR Wojciech Lesiak (L) i płk Artur Frączek (3L) złożył kwiaty przed Pomnikiem Bitwy o Monte Cassino w Warszawie, z okazji obchodów 79. rocznicy rozpoczęcia bitwy o Monte Cassino.
Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk (2L), dyrektor gabinetu szefa UdSKiOR Wojciech Lesiak (L) i płk Artur Frączek (3L) złożył kwiaty przed Pomnikiem Bitwy o Monte Cassino w Warszawie, z okazji obchodów 79. rocznicy rozpoczęcia bitwy o Monte Cassino. PAP/Andrzej Lange

79 lat temu rozkaz do szturmu wydał żołnierzom II Korpusu Polskiego ich dowódca generał Władysław Anders. Przed Polakami alianci przeprowadzili trzy szturmy na niemieckie umocnienia w rejonie klasztoru na Monte Cassino, wszystkie zakończyły się klęską. Była to pierwsza bitwa Polaków, którzy wraz z II Korpusem Polskim ewakuowali się z ZSRR i przebyli szlak przez Bliski Wschód i Afrykę do Włoch, gdzie czekał ich chrzest bojowy.

Walki o wzgórze Monte Cassino są określane jako jedno z największych i najbardziej krwawych starć na froncie południowym w trakcie drugiej wojny światowej.

Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk zaznaczył, że polscy żołnierze zwyciężyli tam, gdzie jedna za drugą kapitulowały sojusznicze armie, które nie były w stanie złamać niemieckiej obrony. Udało się to dopiero żołnierzom tułaczom. - Żołnierze II Korpusu Polskiego pokazali, że dla nas Polaków nie ma rzeczy niemożliwych. Zdobycie Monte Cassino to było po raz kolejny w historii zdobycie szczytu sprawy, która była nie do przełamania dla innych - powiedział Jan Józef Kasprzyk.

W trakcie trwającej tydzień bitwy życie straciło ponad 900 polskich żołnierzy, prawie trzy tysiące zostały ranne, a 345 uznano za zaginionych. 18 maja 1944 roku nad zrujnowanym klasztorem żołnierze z 12. Pułku Ułanów Podolskich zawiesili biało-czerwoną flagę. Zdobycie klasztoru i wzgórz dookoła niego otworzyło Aliantom drogę na Rzym.


IAR/dad

Sukces ukraińskich kontrataków. "Rosjanie nie wytrzymują naporu, cofają się"

11.05.2023 12:51
- Wojska ukraińskie przeprowadziły udane kontrataki w rejonie Bachmutu, na niektórych odcinkach wróg został odepchnięty na odległość do 2 km - powiadomił w środę gen. Ołeksandr Syrski, dowódca ukraińskich Sił Lądowych.

Kolejne media potwierdzają, że Ukraina dostała brytyjskie pociski Storm Shadow o zasięgu do 300 km

11.05.2023 13:51
Wielka Brytania przekazała Ukrainie duże zasoby pocisków manewrujących powietrze-ziemia Storm Shadow o zasięgu do 300 km - poinformowała w czwartek stacja CNN, potwierdzając wcześniejsze zapowiedzi amerykańskiego dziennika "Washington Post", że rząd w Londynie dostarczy tę broń władzom w Kijowie.

Ponad 120 prac zakupionych przez Muzeum Narodowe w Warszawie w latach 2017-2022 trafiło na nową wystawę

11.05.2023 15:44
"Muzeum Narodowe w Warszawie stale powiększa swoje zasoby i najcenniejsze nabytki z ostatnich lat zwiedzający mogą teraz podziwiać na jednej ekspozycji" - powiedział dyrektor instytucji Łukasz Gaweł. Jak dodał, to zarówno te najdawniejsze obiekty jak i współczesne.