Redakcja Polska

Ponad 120 prac zakupionych przez Muzeum Narodowe w Warszawie w latach 2017-2022 trafiło na nową wystawę

11.05.2023 15:44
"Muzeum Narodowe w Warszawie stale powiększa swoje zasoby i najcenniejsze nabytki z ostatnich lat zwiedzający mogą teraz podziwiać na jednej ekspozycji" - powiedział dyrektor instytucji Łukasz Gaweł. Jak dodał, to zarówno te najdawniejsze obiekty jak i współczesne. 
Audio
  • W Muzeum Narodowym w Warszawie wystawa prac zakupionych przez instytucje w latach 2017-2022. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Muzeum Narodowe w Warszawie
Muzeum Narodowe w WarszawieWikimedia Creative Commons/Muzeum Narodowe w Warszawie - Own work/CC BY-SA 4.0

Dyrektor instytucji Łukasz Gaweł dodał, to zarówno te najdawniejsze obiekty jak i współczesne. Wskazał, że na wystawę trafił między innymi zbiór 14 rysunków Marca Chagalla zakupiony przez Muzeum Narodowe w Warszawie w 2021 roku i którego premierowa prezentacja cieszyła się ogromną popularnością wśród zwiedzających.

Wśród eksponatów znalazły się również nabytki nawiązujące do początków kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie. To dwa obrazy tablicowe - Bernardyn ze Sieny i święta Urszula oraz święty Ludwik z Tuluzy i święty Antoni z Padwy namalowane przez Cosima Rossellego. Dyrektor Gaweł wskazał, że po 160 latach dołączyły one do kwatery świętego Jan Chrzciciel i świętego Franciszek z tego samego kompletu, który trafił na sprzedaż w Kolonii w 1862 roku.

"Ówczesnemu dyrektorowi honorowemu instytucji udało się pozyskać do zbiorów tylko jedną z tablic, a współczesny zakup jest zwieńczeniem tamtych starań" - tłumaczył Łukasz Gaweł i dodał, że wszystkie dzieła udało się pozyskać dzięki dotacjom celowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kurator ekspozycji Piotr Czyż zapowiedział, że zwiedzający zobaczą prace polskich i zagranicznych artystów z różnych okresów. Jak dodał, na ekspozycji znalazły się między innymi: rycina Francisca Goi "Szaleństwo strachu", pastel Stanisława Wyspiańskiego, obraz Wojciecha Weissa "Pierrot i Colombina", dzieła Meli Muter "Le Pont Neuf zimą" i "Widok portu w Collioure". Podkreślił, że znaczną część zakupów z ostatnich lat stanowią też prace polskich artystów współczesnych, między innymi: Zuzanny Janin, Grzegorza Kowalskiego, Zofii Kulik, Teresy Murak i Aleksandry Waliszewskiej.

Wiele dzieł pozyskano w związku ze zrealizowanymi wystawami monograficznymi. W ten sposób do Muzeum trafiły prace Anny Bilińskiej, Witkacego, Wojciecha Gersona i Piotra Potworowskiego. W przypadku dzieł Augusta Zamoyskiego to zakup kolekcji stał się impulsem do zorganizowania prezentacji dorobku artystycznego rzeźbiarza. Na wystawie zaprezentowano też eksponaty rzemiosła artystycznego jak: kompletny serwis deserowy z połowy XVIII wieku wykonany w miśnieńskiej Królewskiej Manufakturze Porcelany oraz pas kontuszowy z królewskiej manufaktury jedwabiu w Grodnie. Nie zabrakło też mebli projektu Edwarda Trojanowskiego i Edmunda Homy.

Muzeum Narodowe przechowuje obecnie ponad 800 tysięcy dzieł sztuki.

IAR/PP

Biblioteka Instytutu Polskiego w Tel Awiwie otrzyma imię legendarnych księgarzy

08.05.2023 11:26
12 maja w Instytucie Polskim w Tel Awiwie odbędzie się ceremonia nadania Bibliotece Instytutu Polskiego imienia Ady i Edmunda Neusteinów – legendarnych księgarzy z Tel Awiwu.

Drewniane cerkwie i kościółki na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO

09.05.2023 11:27
W tym roku obchodzimy okrągły jubileusz dwóch wpisów na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO: 20-lecie wpisu drewnianych kościołów południowej Małopolski oraz 10-lecie wpisu drewnianych cerkwi w polskim i ukraińskim regionie Karpat.

Poczta Polska we współpracy z Polskim Radiem wydała kolekcję kryptopocztówek "Motywy pocztowe"

10.05.2023 12:41
To połączenie graficznych motywów pocztowych pochodzących ze zbiorów Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu oraz nagrań pochodzących z Archiwum Polskiego Radia.