Redakcja Polska

Niemieckie media: beatyfikowana polska rodzina Ulmów była „jasnym światłem w ciemności”. Najwięcej Sprawiedliwych wśród Narodów Świata to Polacy

11.09.2023 08:30
Beatyfikowana w niedzielę rodzina Ulmów była „jasnym światłem w ciemności” – opisuje domradio.de, portal Archidiecezji Kolonii. Jak podkreśla, najwięcej osób uhonorowanych tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata to właśnie Polacy.
Audio
  • Krytycznie do braku obecności przedstawicieli najwyższych władz Republiki Federalnej Niemiec na uroczystościach w Markowej odniósł się kardynał Gerhard Müller. Były prefekt Kongregacji Nauki Wiary był jednym z koncelebrujących dzisiejszą Mszę świętą beatyfikacyjną rodziny Ulmów.
Fotofrafie w muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej
Fotofrafie w muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej DAREK DELMANOWICZ/PAP

Papież Franciszek określił rodzinę Ulmów, beatyfikowaną w niedzielę w Polsce, mianem rodziny wzorcowej. Zamordowani w 1944 roku przez nazistów Ulmowie „byli przykładem miłosierdzia i światłem w ciemnościach II wojny światowej” – opisuje domradio.de.

„Ulmowie w swoim gospodarstwie ukrywali ośmioro Żydów, którzy również zostali zamordowani przez niemieckich okupantów. Papież Franciszek uznał zamordowanie rodziny Ulmów za męczeństwo” – dodaje portal. 

„Naziści wymordowali całą tę rodzinę, ponieważ udzielała schronienia prześladowanym Żydom. Nienawiści i przemocy tamtych czasów przeciwstawiali się miłością do Ewangelii. Ta polska rodzina była jasnym światłem w ciemnościach II wojny światowej. Niech stanie się dla nas wszystkich przykładem do naśladowania” – powiedział papież podczas niedzielnej modlitwy na Placu Świętego Piotra.

Wcześniej podczas nabożeństwa w Markowej – rodzinnej wsi Ulmów, położonej w południowo-wschodniej Polsce - kardynał Marcello Semeraro dokonał beatyfikacji rolnika Józefa Ulmy, jego żony Wiktorii i ich dzieci.

Na mszę, odprawianą w plenerze, przybyło ok. 30 tys. osób - wśród nich prawie tysiąc księży, osiemdziesięciu biskupów. Wśród gości był też naczelny rabin Polski Michael Schudrich, prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.

„W świadectwie i męczeństwie Ulmów i ich dzieci odkrywamy na nowo wielkość rodziny, życia, miłości i płodności” – zaznaczył w homilii kardynał Semeraro. 

„Katolicka rodzina Ulmów przez półtora roku udzielała schronienia w swym gospodarstwie ośmiorgu Żydom, którym groziła deportacja do narodowosocjalistycznego obozu zagłady i śmierć. Doniósł na nich mężczyzna z sąsiedniej miejscowości. (…) Naziści zamordowali ośmioro Żydów na oczach rodziny Ulmów” – podkreśla domradio.de.

„Od 2018 roku rocznica zamordowania rodziny Ulmów, przypadająca 24 marca, jest na mocy decyzji prezydenta Andrzeja Dudy Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką (…) W Polsce rodzina Ulmów stała się symbolem pomocy Żydom i męczeństwa w czasach niemieckiej okupacji” – zaznacza portal, dodając, że w 2016 roku prezydent Duda otworzył w Markowej Muzeum Rodziny Ulmów. Proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów rozpoczęto w 2003 roku. 

„Jak podaje wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej Mateusz Szpytma, niemieccy okupanci zamordowali w czasie II wojny światowej prawie tysiąc Polaków, którzy pomagali Żydom i chcieli ich uratować przed Holokaustem. Izrael uhonorował do tej pory ponad 7200 Polaków tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata za ratowanie Żydów – to więcej, niż z jakiegokolwiek innego narodu” – podkreśla domradio.de. 

PAP/IAR/ks

Andrzej Duda w portalu Article: historia męczeństwa Ulmów powinna być znana na całym świecie

09.09.2023 12:15
Tekst polskiego prezydenta ukazał się też na stronie argentyńskiego Radia JAI, przedstawiającego się jako rozgłośnia Żydów Ameryki Łacińskiej.

Kolumbijska prasa o rodzinie Ulmów: stali się symbolem pomocy Żydom w II wojnie światowej

09.09.2023 15:48
Polska rodzina Ulmów, zamordowana przez Niemców w 1944 roku, przeszła do historii jako symbol pomocy Żydom w czasie II wojny światowej – piszą w sobotę kolumbijskie dzienniki „El Tiempo” i „Vanguardia”

W Markowej odbyła się Msza Święta beatyfikacyjna rodziny Ulmów

10.09.2023 13:00
Aktu beatyfikacji dokonał wysłannik papieża Franciszka kardynał Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych. Proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów trwał w sumie 20 lat.

Konsul Adrian Kubicki: losy rodziny Ulmów nie są wystarczająco znane międzynarodowej opinii publicznej

10.09.2023 10:43
Historia rodziny jest tragiczna, ale i piękna. Pokazuje bohaterską postawę Polaków usiłujących ratować w czasie wojny Żydów – ocenił konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki.

W Wilnie Msza święta w intencji błogosławionej rodziny Ulmów

10.09.2023 19:07
W Wilnie w związku z beatyfikacją Wiktorii i Józefa Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci, odprawiona została msza święta w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła na Antokolu.