Redakcja Polska

Wakacje: rodzinny czas odpoczynku i powrotów do Polski

09.07.2023 13:36
Z praktycznego punktu widzenia przerwa w nauce szkolnej dzieci, długie dni i sprzyjająca aura to doskonały czas na przeprowadzkę lub powrót z emigracji rodziców z dziećmi do ojczyzny. Sprawa komplikuje się, gdy spojrzymy na nią z perspektywy potrzeb i możliwości dziecka. Bo to co w pierwszej fazie powrotu może być wakacyjną przygodą, ułatwiającą kontakty z rówieśnikami a nawet wejście w społeczność lokalną, na kolejnych etapach może powodować przemęczenie, drażliwość czy utrwalać całe spektrum objawów szoku kulturowego – mówi Michalina Jarmuż, psycholog, ekspertka ds. zarządzania wielokulturowością w gminie Lesznowola.
Audio
  • Z Michaliną Jarmuż, psychologiem, ekspertką ds. zarządzania wielokulturowością w gminie Lesznowola o tym, czy wakacje to najlepszy czas na rodzinny powrót z emigracji rozmawiała Małgorzata Frydrych.
Wakacje: rodzinny czas odpoczynku i powrotów do Polski.
Wakacje: rodzinny czas odpoczynku i powrotów do Polski.Foto: Shutterstock

Każdy rodzic wie z czym dziecku kojarzą się wakacje: chce się wyspać, poleniuchować, spotykać z przyjaciółmi, spędzać czas na ulubionych aktywnościach. Przeprowadzka, zwłaszcza związana z powrotem rodziców do ojczystego kraju, to ogromna zmiana w życiu młodego człowieka. Musi zostawić za sobą wszystkich znajomych, wszystkie znane schematy, rutynę dnia codziennego, życie szkolne i zacząć życie od nowa. Bo, co warto zauważyć, to rodzice podjęli decyzję, także za dziecko a ono musi się jakoś w te plany dorosłych wpasować – mówi Michalina Jarmuż.

Nowe miejsce do życia to automatycznie nowe obowiązki i wyzwania, które stawiamy przed naszymi dziećmi – zauważa psycholog. A nikt nie chce mierzyć się z nowymi zobowiązaniami w czasie wakacji. Czy ktoś chciałby pójść w wakacje na kurs doszkalający z języka polskiego tylko dlatego, żeby mieć lepszy start w nowej szkole? Oczywiście, czas spęczony z polskimi rówieśnikami podnosi kompetencje językowe dzieci urodzonych i wychowanych poza granicami Polski, jednak na lekcjach matematyki czy geografii będzie musiał zmierzyć się z polskimi nazwami i określeniami osobiście. To co możemy i powinniśmy zrobić to z dziećmi rozmawiać, by nie przegapić ich potrzeb – podkreśla gość audycji Kierunek: Polska.

Z Michaliną Jarmuż, psychologiem, ekspertką ds. zarządzania wielokulturowością w gminie Lesznowola, o tym, czy wakacje to najlepszy czas na rodzinny powrót z emigracji rozmawiała Małgorzata Frydrych.

Na audycję Kierunek: Polska zapraszamy we wtorek o 17.45.