X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Brazylijska Polonia wraca do korzeni. Z wizytą w stanie Rio Grande do Sul

21.08.2021 09:20
Marta Olkowska, konsul generalna RP w Kurytybie, odbyła podróż po stanie Rio Grande do Sul. To najbardziej wysunięty na południe stan Brazylii i po stanie Parana, najbardziej polonijny ze wszystkich jej stanów.
Audio
  • W magazynie m.in. o sytuacji w Afganistanie, po przejęciu władzy przez talibów, o pomocy dla Haiti i Afganistanu oraz Polonii w Brazylii [posłuchaj]
Spotkanie konsul Marty Olkowskiej  z Polonią w  stanie Rio Grande do Sul
Spotkanie konsul Marty Olkowskiej z Polonią w stanie Rio Grande do SulFoto: Konsulat Generalny RP w Kurytybie

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o sytuacji w Afganistanie, po przejęciu władzy w tym kraju przez talibów. NATO zamroziło wszelką pomoc dla Afganistanu. Poinformował o tym sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg. To konsekwencja przejęcia władzy w Kabulu przez talibów i równoczesnego upadku dotychczasowego, prozachodniego rządu.

Nowy polski kontyngent wojskowy jest już w Afganistanie. Prezydent Andrzej Duda w porozumieniu z rządem postanowił o skierowaniu do Afganistanu stu żołnierzy. Będą osłaniać ewakuację obywateli polskich i Afgańczyków, którzy współpracowali z przedstawicielami polskich władz. Tematem zajęła się Katarzyna Semaan.

W programie także informacje o pomocy niesionej przez polskie organizacje humanitarne ludności Afganistanu i Haiti. Caritas Polska i Polska Akcja Humanitarna rozpoczęły zbiórkę pieniędzy na pomoc Afgańczykom. Chodzi przede wszystkim o tych mieszkańców Afganistanu, którzy w wyniku walk, toczących się w ostatnich tygodniach musieli uciekać z domów. Wsparcie otrzymują też Haitańczycy. Informacje zebrała Ewa Plisiecka.

Eksperci z krajów wysokorozwiniętych apelują do swoich przywódców o pilne przekazanie szczepionek na COVID19 krajom biedniejszym. Ten ruch może doprowadzić do końca światowej pandemii. Czy jednak Światowa Organizacja Zdrowia jest w stanie koordynować te działania? Między innymi o to prof. Annę Boroń - Kaczmarską, specjalistkę ds chorób zakaźnych pytał Aleksander Ziemiańczyk.

Przenosimy się także do Brazylii, aby opowiedzieć o brazylijskiej Polonii. W pierwszym tygodniu sierpnia Marta Olkowska, konsul generalna RP w Kurytybie odbyła podróż po stanie Rio Grande do Sul. To najbardziej wysunięty na południe stan Brazylii i po stanie Parana, najbardziej polonijny ze wszystkich jej stanów. W rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy Marta Olkowska, konsul generalna powiedziała, że chciała się spotkać z Polonią już dawno, ale pandemia uniemożliwiała wyjazd w głąb kraju. - Teraz się udało i mogłam się  wsłuchać w głosy potomków polskich emigrantów, poznać ich życiowe doświadczenia i rodzinne historie, ale także  dowiedzieć się jakie nadzieje i oczekiwania wiążą z polską służbą konsularną w Kurytybie - mówi Marta Olkowska. Tę część programu przygotowała Maria Wieczorkiewicz.

Trwa 17. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa”, tym razem pod hasłem „Tak daleko, tak blisko…”. Klaudiusz Madeja rozmawia z dyrektorem festiwalu Stanisławem Leszczyńskim.

W programie również audycja z cyklu "Z językiem polskim w świat". Dzięki programowi „Polonista”, Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, naukowcy z zagranicznych uczelni pracują nad ciekawymi i innowacyjnymi programami promującymi język polski. Jest tak m.in. na Politechnice Śląskiej i Uniwersytecie Śląskim. O swojej pracy opowiadają stypendyści z Włoch, dr Jacopo Saturno i prof. Alessandro Ajres.  

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.