Redakcja Polska

"Silne Wojsko Polskie jest gwarancją bezpieczeństwa ojczyzny". Szef MON na przysiędze żołnierzy

12.08.2022 15:47
Wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak przemawiał w Olsztynie podczas uroczystej przysięgi żołnierzy zasadniczej dobrowolnej służby wojskowej. Jak podkreślił, Wojsko Polskie jest nie tylko coraz lepiej wyposażone, ale też coraz liczniejsze, m.in. dzięki kolejnym rekrutom zgłaszającym się do służby.
Szef MON: silne Wojsko Polskie jest gwarancją bezpieczeństwa naszej ojczyzny
Szef MON: silne Wojsko Polskie jest gwarancją bezpieczeństwa naszej ojczyznyTwitter.com/@MON_GOV_PL

Szef Ministerstwa Obrony Narodowej gratulował młodym ludziom decyzji o związaniu swej przyszłości z Wojskiem Polskim. - Część z was będzie kontynuować szkolenie specjalistyczne, które zakończy się zawodową służbą wojskową. Część z was, jak wiem, wybiera się na cywilne studia, przed wami stoi otworem służba w Wojskach Obrony Terytorialnej - zwrócił się do żołnierzy szef resortu obrony. Jak dodał, "jest podbudowany tym, że głównym powodem wstąpienia młodych ludzi do służby w Wojsku Polskim jest patriotyzm".

Posłuchaj
00:29 11886676_1.mp3 Szef MON: silne Wojsko Polskie jest gwarancją bezpieczeństwa naszej ojczyzny (IAR) 

- Jesteście także, już teraz jako żołnierze, rezerwistami, a więc jesteście świadomi tego, jakie obowiązki spoczywają na żołnierzach - zaznaczył. - Jesteście przeszkoleni, potraficie posługiwać się bronią, wiecie, co zrobić i jak się należy zachować, gdyby ojczyzna wezwała, gdyby była taka potrzeba - powiedział Mariusz Błaszczak, dodając że rząd polski robi wszystko, by takiej potrzeby nie było.

Gwarancja bezpieczeństwa

W tym kontekście szef Ministerstwa Obrony Narodowej podkreślał, że Wojsko Polskie jest zwiększane liczebnie i wyposażane w nowoczesną broń. - To, że Wojsko Polskie jest liczniejsze, to, że jest wyposażone w nowoczesną broń, że na co dzień ćwiczy z wojskami państw Sojuszu Północnoatlantyckiego, przede wszystkimi z wojskami amerykańskimi, które stacjonują w Polsce, to jest gwarancja bezpieczeństwa naszej ojczyzny - podkreślił Mariusz Błaszczak.

Szef MON zachęcał również do udziału w piknikach wojskowych, zaplanowanych w związku ze zbliżającym się świętem Wojska Polskiego. Jak mówił, takie pikniki będą się odbywać od soboty przez trzy kolejne dni w ponad pięćdziesięciu miejscach w Polsce. - Będzie można porozmawiać z żołnierzami, zapoznać się ze sprzętem wojskowym, ale też będzie można podjąć decyzję o przystąpieniu do Wojska Polskiego - zapewnił.

Aby zgłosić się do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej trzeba być obywatelem polskim w wieku co najmniej 18 lat, być niekaranym za przestępstwa umyślne, mieć zdolności fizyczne i psychiczne do pełnienia służby, a także posiadać co najmniej podstawowe wykształcenie i nieposzlakowaną opinię. Procedurę rekrutacji można zacząć przez sieć, za pośrednictwem strony www.zostanzolnierzem.pl.


IAR/PAP/dad

"Wielka Brytania obiecała i wypełniła". Na Ukrainę dotarły kolejne wyrzutnie rakiet M270

12.08.2022 12:22
Zgodnie z obietnicą Wielka Brytania dostarczyła już Ukrainie dodatkowe wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet M270 MLRS – ogłosił w piątek ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow, dziękując Brytyjczykom za tę kolejną partię pomocy wojskowej.

"Le Figaro": w Rosji rosną wpływy zwolenników kontynuowania wojny na Ukrainie

12.08.2022 13:31
Zwolennicy wojny na Ukrainie zyskują coraz większe wpływy w otoczeniu Putina, licząc na sukcesję po prezydencie Rosji - pisze w piątek francuski dziennik "Le Figaro". Dodaje, że zwolennicy negocjacji, kojarzeni głównie z elitami ekonomicznymi tracą na znaczeniu, a dawni liberałowie ekonomiczni wycofują się z polityki.

Orlen rozpoczął realizację największej inwestycji w rafinerii w litewskich Możejkach

12.08.2022 16:45
W litewskiej rafinerii w Możejkach, należącej do PKN Orlen, rozpoczęła się budowa instalacji pogłębionego przerobu ropy. Dzięki tej inwestycji firma będzie mogła ograniczyć przerób ropy naftowej, ale nie zmniejszy poziomu produkcji paliw.