X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

"Jestem wdzięczna mamie, że utrzymała polskość i przekazała mnie". Spotkanie z Marią Siwko

13.05.2022 15:41
Maria Siwko, dyrektorka Domu Polskiego w Kijowie, znalazła się w grupie uchodźców, którzy z Ukrainy do Polski uciekli przed wojną. Mieszka obecnie w Domu Polonii w Pułtusku, ale cały czas utrzymuje kontakt z organizacjami polskimi w Ukrainie. 
Audio
  • Do wysłuchania rozmowy z Marią Siwko, dyrektorką Domu Polskiego w Kijowie, zaprasza Maria Wieczorkiewicz [posłuchaj]
Z lewej Maria Siwko, dyrektorka Domu Polskiego w Kijowie, z prawej Anita Staszkiewicz - koordynator Projektu Pomoc Polakom w Ukrainie, realizowanego przez Stowarzyszenie Wspólnota Polska
Z lewej Maria Siwko, dyrektorka Domu Polskiego w Kijowie, z prawej Anita Staszkiewicz - koordynator Projektu "Pomoc Polakom w Ukrainie", realizowanego przez Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" Foto: Maria Wieczorkiewicz/PRdZ

- Mieliśmy takie piękne plany, związane z uroczystymi obchodami przypadającego w tym roku 30-lecia Federacji Organizacji  Polskich na Ukrainie –opowiada Polskiemu Radiu dla Zagranicy Maria Siwko.

- Dom Polski w Kijowie jest oficjalną siedzibą Federacji. Chcieliśmy pochwalić się ogromnym dorobkiem, który w dużej mierze zawdzięczamy naszym partnerom w Polsce, zwłaszcza Stowarzyszeniu "Wspólnota Polska". Miał być wspaniały koncert  w Filharmonii Narodowej w Kijowie i dużo gości z Polski, a tymczasem to my jesteśmy gośćmi w Polsce - dodaje dyrektorka Domu Polskiego w Kijowie.

Mimo dramatycznych okoliczności przyjazdu do Warszawy, dla Marii Siwko Polska jest prawdziwym domem, dzięki mamie  wyrastała w polskiej tradycji i kulturze. Nasza rozmówczyni dodaje, że jej przodkowie przyjechali z Polski na Ukrainę  w poszukiwaniu lepszego życia, ale niestety ułożyło się inaczej, bo w 1937 roku z rozkazu Stalina, Polacy zsyłani byli na Syberię i inne odległe miejsca. - Moja rodzina także. Wrócili nieliczni. Swojej mamie jestem wdzięczna, że utrzymała polskość i przekazała mnie - mówi Maria Siwko.

Do wysłuchania rozmowy z Marią Siwko, dyrektorką Domu Polskiego w Kijowie, zaprasza Maria Wieczorkiewicz.

Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie wspiera Polaków na Ukrainie

05.05.2022 12:00
Nasi rodacy, dotknięci wojną za naszą wschodnią granicą, wymagają pomocy i na tę pomoc czekają. Docierają do nich m.in. polscy kapłani i siostry zakonne.

Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" niesie pomoc naszym rodakom na Ukrainie

07.05.2022 08:47
"Wzywamy środowiska Polaków i Polonii na całym świecie do solidarności z Ukrainą, do pomocy Rodakom na Ukrainie" - takie słowa w specjalnym apelu na swoich stronach internetowych zamieściło Stowarzyszenie "Wspólnota Polska", organizacja, która od pierwszego dnia agresji militarnej Rosji na Ukrainę niesie pomoc rodakom, ofiarom wojny.

"Polacy Odessy - zniszczona pamięć". Film o tragicznej historii naszych rodaków w Odessie

10.05.2022 15:10
Wśród tegorocznych laureatów Konkursu o Nagrodę Marszałka Senatu dla dziennikarzy polskich i polonijnych, byli Sonia Pajgert i Wiktor Pajgert, autorzy filmu "Polacy Odessy - zniszczona pamięć". Film powstał przy Narodowo-Kulturalnym Stowarzyszeniu Polaków w Odessie "Polska Nuta".