Redakcja Polska

Polacy w Bukowinie. Działalność Czerniowieckiego Towarzystwa Kultury Polskiej im. Adama Mickiewicza

20.08.2022 16:52
Czerniowieckie Obwodowe Towarzystwo Kultury Polskiej im. Adama Mickiewicza istnieje od 1989 roku. Rosyjska agresja na Ukrainę zjednoczyła Polaków w Bukowinie. Pomagają ukraińskiej armii i dzielą się z żołnierzami pomocą otrzymywaną z Polski.
Audio
  • Polacy na Ukrainie. Z Władysławem Strutyńskim, prezesem Czerniowieckiego Obwodowego Towarzystwa Kultury Polskiej im. Adama Mickiewicza, rozmawia Halina Ostas [posłuchaj]
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Shutterstock

- W porównaniu z innymi regionami Ukrainy, na Zakarpaciu, w Bukowinie jest spokojnie, ale alarmy są codziennie i to wielokrotnie w ciągu dnia. Dzięki Bogu nie zostaliśmy zbombardowani - mówi Władysław Strutyński, prezes Czerniowieckiego Obwodowego Towarzystwa Kultury Polskiej im. Adama Mickiewicza.

- Na Bukowinie to nie tak jak na Podolu czy Żytomierszczyźnie, gdzie jest sporo Polaków, ale tutaj jest taka zwarta grupa polska. W Czerniowcach jest około dwóch i pół tysiąca Polaków, a w całym obwodzie około pięciu i pół tysiąca. To są potomkowi tych, którzy przyjechali na Bukowinę pod koniec XIX i na początku XX wieku - dodaje Władysław Strutyński.

Jak sobie radzą mieszkańcy Czerniowiec i obwodu czerniowieckiego w obliczu rosyjskiej agresji? - Sytuacja jest jak wszędzie. Wspieramy ukraińską armię. W Domu Polskim już czwarty miesiąc wiążemy siatki potrzebne żołnierzom walczącym w obronie kraju. Dzielimy się także z nimi pomocą humanitarną jaka dociera do nas z Polski. Wspiera nas Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" i Fundacja "Wolność i Demokracja" - opowiada prezes Czerniowieckiego Obwodowego Towarzystwa Kultury Polskiej im. Adama Mickiewicza.

- Nie przestaliśmy też drukowania "Gazety Polskiej Bukowina". Wychodzi co miesiąc i tu odczuwamy wsparcie Fundacji "Wolność i Demokracja". Rozsyłamy pismo po wsiach, parafiach, a nawet do Warszawy, do bibliotek. W ten sposób informujemy o życiu Polaków w Bukowinie - dodaje rozmówca Polskiego Radia dla Zagranicy. 

Z Władysławem Strutyńskim, prezesem Czerniowieckiego Obwodowego Towarzystwa Kultury Polskiej im. Adama Mickiewicza, pracownikiem naukowym Uniwersytetu w Czerniowcach, docentem Wydziału Historii i Stosunków Międzynarodowych, rozmawia Halina Ostas

"To Lwów jest moim światem". Wzruszająca opowieść Polki z Ukrainy o życiu na uchodźstwie

19.08.2022 08:28
- Nikomu nie życzyłabym znalezienia się w takiej sytuacji. To jest bardzo trudne, ponieważ człowiek przyrasta do korzeni, do miasta, do przyjaciół, do pracy, do okoliczności. To Lwów jest moim światem, do końca nim był, i na pewno do samego końca nim zostanie - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 Polka ze Lwowa Zofia Iwanowa, która przybliżyła życie uchodźców z Ukrainy.

Polscy harcerze w Szkocji ruszyli na pomoc Ukrainie

19.08.2022 20:00
To opowieść o tym, jak jeden mały apel przerodził się w wielką ogólnonarodową, a nawet międzynarodową zbiórkę na rzecz poszkodowanych przez wojnę Ukraińców.

Ukraińskie ataki na Krymie i w obwodzie chersońskim wywołały panikę wśród Rosjan

20.08.2022 10:01
Kontruderzenia sił ukraińskich na rosyjskie obiekty wojskowe na Krymie upokorzyły Flotę Czarnomorską i wywarły silny efekt psychologiczny na rosyjskich żołnierzach, zwłaszcza, że nastąpiły się na oczach tysięcy rosyjskich turystów – ocenia w sobotę stacja BBC.