Redakcja Polska

Polacy na Żytomierszczyźnie w obliczu wojny

20.01.2023 20:00
Wojna w Ukrainie zburzyła pieczołowicie przygotowywane plany działania Domu Polskiego w Żytomierzu, który dla wielu osób był wyjątkowym miejscem spotkania z Polską, okazją do poznania naszej historii i języka, ale też zniszczyła więzi międzyludzkie budowane przez lata, wytworzone dzięki wspólnotowym spotkaniom.
Audio
  • Z dyrektorką Domu Polskiego w Żytomierzu, Ireną Perszko, rozmawia Maria Wieczorkiewicz [posłuchaj]
Straty po bombardowaniu Żytomierza są ogromne
Straty po bombardowaniu Żytomierza są ogromne PAP/EPA/MIGUEL A. LOPES

Dom Polski w Żytomierzu, własność Stowarzyszenia Wspólnota Polska istnieje od 1991 roku. Dominującym kierunkiem naszej działalności była edukacja – kursy języka polskiego, półkolonie letnie, wyjazdy edukacyjne dla dzieci, olimpiady językowe i sportowe dla uczniów, konkursy recytatorskie. Agresja  Rosji na Ukrainę przerwała tę bardzo bogatą i różnorodną  działalność, wiele osób, które  uczestniczyły, czy też prowadziły nasze zajęcia - wyjechało z Ukrainy - opowiada Polskiemu Radiu dla Zagranicy dyrektorka Domu Polskiego w Żytomierzu, Irena Perszko.

Dziś udało się w pewnej części  odtworzyć działalność Domu Polskiego, ale zasadniczym problemem jest właściwie stały odpływ osób polskiego pochodzenia z Żytomierszczyzny. Nawet jeśli korzystają z zajęć Domu Polskiego, to w perspektywie myślą o wyjeździe z Żytomierza na stałe, najczęściej właśnie do Polski.

Wojna w Ukrainie zburzyła nie tylko pieczołowicie przygotowywane plany działania placówki, która dla wielu osób była wyjątkowym miejscem spotkania z Polską, okazją do poznania naszej historii i języka, ale też zniszczyła więzi międzyludzkie budowane przez lata, wytworzone dzięki wspólnotowym spotkaniom.

Nasza rozmówczyni, Irena Perszko, pracę w Domu Polskim w Żytomierzu zawsze traktowała w sposób szczególny i z nią  nadal wiąże  swoje plany zawodowe i życiowe, o czym opowiedziała Marii Wieczorkiewicz.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.       

Na procesie Andrzeja Poczobuta we wtorek nie było rozprawy. Data kolejnego posiedzenia sądu - nieznana

18.01.2023 09:41
We wtorek proces Andrzeja Poczobuta przed białoruskim sądem nie był kontynuowany – wynika z ustaleń PAP. Sąd nie podaje w Internecie daty kolejnej rozprawy, żadnych informacji nie przekazują również monitorujący sytuację obrońcy praw człowieka.

Białoruś: w Grodnie wystawiono na aukcję budynek "Polskiej Macierzy Szkolnej"

18.01.2023 15:24
Białoruskie władze chcą zlicytować budynek w centrum Grodna, w którym mieściła się Polska Macierz Szkolna. W budynku od 12 lat działało także liceum społeczne, w którym można było uczyć się języka polskiego oraz polskiej historii i kultury. Szkoła została zlikwidowana we wrześniu. Białoruski reżim oskarżył organizację o rzekome "nielegalne prowadzenie działalności oświatowej".

Swiatłana Cichanouska: sprawa Andrzeja Poczobuta to środek nacisku reżimu Łukaszenki na Polskę

19.01.2023 08:41
Sprawa Andrzeja Poczobuta, którego proces rozpoczął się w poniedziałek w Mińsku, stała się jednym z głównych środków nacisku reżimu Alaksandra Łukaszenki na Polskę - powiedziała Swiatłana Cichanouska, przebywająca na dorocznym Światowym Forum Ekonomicznym w szwajcarskim Davos.