Redakcja Polska

Swiatłana Cichanouska: sprawa Andrzeja Poczobuta to środek nacisku reżimu Łukaszenki na Polskę

19.01.2023 08:41
Sprawa Andrzeja Poczobuta, którego proces rozpoczął się w poniedziałek w Mińsku, stała się jednym z głównych środków nacisku reżimu Alaksandra Łukaszenki na Polskę - powiedziała Swiatłana Cichanouska, przebywająca na dorocznym Światowym Forum Ekonomicznym w szwajcarskim Davos.
W Mińsku ruszył zaoczny proces Swiatłany Cichanouskiej liderki białoruskiej opozycji
W Mińsku ruszył zaoczny proces Swiatłany Cichanouskiej liderki białoruskiej opozycjiPAP/Marcin Obara

- Niestety, w ostatnim czasie byliśmy świadkami fali represji przeciw polskiej mniejszości. Z żalem obserwuję ataki na polskie miejsca pamięci i represje wobec polskich szkół na Białorusi” – stwierdziła Cichanouska. „Ale to są działania przestępczego białoruskiego reżimu, nie ludności białoruskiej - oceniła.

- Andrzej Poczobut jest człowiekiem pełnym godności, który nigdy się nie poddaje. Odrzucił dogadywanie się z dyktatorem, nie poprosił o ułaskawienie - powiedziała liderka białoruskiej opozycji. - Jest dla wielu wzorem do działania i prawdziwym symbolem przyjaźni polsko-białoruskiej - dodała.

"Nawet uwięziony, pozostał wolny"

- Nawet uwięziony, pozostał wolny. Nie idzie na kompromisy z wartościami, które wyznaje - podsumowała Cichanouska.

W poniedziałek w Grodnie rozpoczął się proces Andrzeja Poczobuta, członka zarządu zdelegalizowanego przez białoruskie władze Związku Polaków na Białorusi (ZPB) i znanego dziennikarza, który przebywa w areszcie od 25 marca 2021 r.

Wraz z Poczobutem aresztowane zostały także Andżelika Borys, Irena Biernacka i Maria Tiszkowska z ZPB, a także Anna Paniszewa, działaczka mniejszości z Brześcia. Borys została w marcu 2022 r. wypuszczona z aresztu, lecz wciąż jest objęta sprawą karną, a jej status nie jest jasny – według niezależnych mediów może być objęta aresztem domowym. Biernacka, Tiszkowska i Paniszewa zdołały w ubiegłym roku opuścić Białoruś dzięki staraniom polskich władz. Nie mają jednak możliwości powrotu do kraju, którego są obywatelkami.

We wtorek rozpoczął się też w Mińsku zaoczny proces samej Cichanouskiej i jej współpracowników. Liderka białoruskiej opozycji, która w 2020 r. stawiła czoła Łukaszence w wyborach prezydenckich, jest oskarżana przez reżim m.in. o zdradę stanu.


IAR/PAP/dad

Białoruś: w Grodnie wystawiono na aukcję budynek "Polskiej Macierzy Szkolnej"

18.01.2023 15:24
Białoruskie władze chcą zlicytować budynek w centrum Grodna, w którym mieściła się Polska Macierz Szkolna. W budynku od 12 lat działało także liceum społeczne, w którym można było uczyć się języka polskiego oraz polskiej historii i kultury. Szkoła została zlikwidowana we wrześniu. Białoruski reżim oskarżył organizację o rzekome "nielegalne prowadzenie działalności oświatowej".

Europarlament wezwał kanclerza Niemiec do bezzwłocznego dostarczenia Ukrainie czołgów Leopard 2

18.01.2023 16:50
Parlament Europejski w przyjętej w środę w Strasburgu rezolucji wezwał kanclerza Niemiec Olafa Scholza do bezzwłocznego dostarczenia Ukrainie czołgów Leopard 2.

CPK podpisał umowy dot. inwestycji w kolej dużych prędkości dla Trójmorza

18.01.2023 17:16
Przedstawiciele Centralnego Portu Komunikacyjnego i spółek kolejowych z Czech, Litwy, Łotwy i Estonii podpisali porozumienie o współpracy dotyczącej wspólnych inwestycji w linie kolei dużych prędkości. Mają one w ciągu kilku lat zmodernizować szlaki kolejowe łączące główne miasta w regionie Trójmorza i CPK.