Redakcja Polska

Wśród alarmów i rosyjskich nalotów. Wielkanoc mniejszości polskiej w Kijowie

31.03.2024 13:42
Mimo trwającej na Ukrainie wojny, polonia w Kijowie stara się świętować Wielkanoc tak, jak robiła to przed wojną. Polacy uczestniczyli w mszach rezurekcyjnych. Zasiedli do wielkanocnych stołów. W okresie poprzedzającym święta uprzątnięto też polskie kwatery na kijowskim cmentarzu.
Ks. Roman Broda  podczas tradycyjnego święcenia pokarmów w Katedrze Łacińskiej we Lwowie, w Wielką Sobotę.
Ks. Roman Broda podczas tradycyjnego święcenia pokarmów w Katedrze Łacińskiej we Lwowie, w Wielką Sobotę. PAP/Vitaliy Hrabar

Wielu przedstawicieli mniejszości polskiej po wybuchu pełnowymiarowej rosyjskiej agresji wyjechało do Polski. Część powróciła. Ci, którzy spędzają święta w Kijowie, przyzwyczaili się do niemal codziennych alarmów bombowych i dźwięku syren - podkreśla w rozmowie z Polskim Radiem

Tradycyjne święcenie pokarmów w Katedrze Łacińskiej we Lwowie, w Wielką Sobotę. Fot.: PAP/Vitaliy Hrabar Tradycyjne święcenie pokarmów w Katedrze Łacińskiej we Lwowie, w Wielką Sobotę. Fot.: PAP/Vitaliy Hrabar

Rościsław Raczyński z Kijowskiego Narodowościowo-Kulturalnego Stowarzyszenia Polaków "Zgoda". Dodaje, że ludzie muszą żyć w atmosferze ciągłego zagrożenia i zaczynają to traktować jak codzienność. - Próbujemy żyć normalnie, bo musimy żyć dalej - podkreśla.


Posłuchaj
00:48 12897582_1.mp3 Mimo trwającej na Ukrainie wojny, polonia w Kijowie stara się świętować Wielkanoc tak, jak robiła to przed wojną. Materiał Pawła Buszki (IAR)

 

W Kijowie, mimo wojny, trwały nabożeństwa w kościołach św. Aleksandra i św. Mikołaja. Święcono tam pokarmy.

Polacy w Kijowie w tygodniu przedświątecznym uczestniczyli też w akcji „Ocalmy mogiły przodków od zapomnienia.” W jej ramach uporządkowali polskie pochówki na kijowskim cmentarzu Bajkowa.


IAR/dad

Szkoci z podziwem patrzą na polskie tradycje wielkanocne

31.03.2024 09:00
Ksiądz Piotr Krakowiak w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy opowiada o tradycjach i nastrojach jakie panują w polonijnych domach w Szkocji.

Ambasador Brzezinski złożył Polakom życzenia świąteczne

31.03.2024 09:54
Z okazji Świąt Wielkanocnych ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzezinski złożył Polakom życzenia spokoju i wspaniałych, rodzinnych chwil. Niech piękne polskie świąteczne tradycje przyniosą nam prawdziwą radość i napełnią nas optymizmem - napisał Brzezinski.

Wielkanocne życzenia od pary prezydenckiej dla Polaków w kraju i zagranicą

31.03.2024 10:49
Wszystkim rodakom w kraju i zagranicą życzymy, by święta Wielkiej Nocy były źródłem optymizmu i siły. Życzymy państwu ciepłych i rodzinnych świąt wypełnionych wzajemnym szacunkiem i wiosennym słońcem - powiedział prezydent Andrzej Duda, składając wraz z małżonką życzenia świąteczne.

Święta Wielkiej Nocy ważne dla Polaków na całym świecie

31.03.2024 14:00
Polskie tradycje i obyczaje wielkanocne są wciąż kultywowane, a na świątecznych stołach w rodzinach polonijnych pojawiają się bardzo często żurek, biała kiełbasa i – oczywiście – jajka pod każdą postacią.