Section50

Powrót

Katar 2022
Section06

Katar 2022: Francja - Polska. Biało-Czerwoni z podniesioną głową, gol Lewandowskiego na pożegnanie

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2022 17:59
Reprezentacja Polski przegrała z Francją 1:3 w meczu 1/8 finału i pożegnała się z mundialem w Katarze. Na trafienie Oliviera Giroud i dublet Kyliana Mbappe odpowiedział w końcówce Robert Lewandowski, który pokonał Llorisa z rzutu karnego.
Robert Lewandowski strzelił bramkę honorową w meczu z Francją
Robert Lewandowski strzelił bramkę honorową w meczu z FrancjąFoto: HANNAH MCKAY/Reuters/Forum

Polskie Radio - oficjalny nadawca radiowy Mistrzostw Świata Katar 2022 - zaprasza na transmisje i relacje z mundialu. W Katarze są nasi sprawozdawcy Tomasz Kowalczyk i Filip Jastrzębski.

>>> Zobacz nasz serwis specjalny na mundial - Katar 2022

Słodko-gorzka przemiana Biało-Czerwonych. Wystarczył jeden błąd

Didier Deschamps zapowiadał duży respekt do polskiej reprezentacji. I rzeczywiście, "Les Bleus" dość spokojnie rozpoczęli spotkanie, testując defensywę Biało-Czerwonych atakami pozycyjnymi. Czesław Michniewicz zapowiadał zmiany w nastawieniu swoich podopiecznych. Lewandowski i spółka kilkakrotnie zrywali się do intensywnego pressingu na połowie rywala, co przekładało się na odbiór piłki i szansę na strzelenie bramki.

"Trójkolorowi" próbowali strzelać głównie z dystansu i po dośrodkowaniach w pole karne. Dobrze radzili sobie jednak Wojciech Szczęsny oraz polscy obrońcy. Biało-Czerwoni w 38. minucie mogli wyjść na prowadzenie. Po centrze w "szesnastkę" piłka trafiła do Piotra Zielińskiego, który oddał mocny strzał w światło bramki. Świetną interwencją popisał się jednak Lloris, a dobitkę z linii bramkowej wybił Raphael Varane.

W 44. minucie "Les Bleus" znaleźli drogę do polskiej bramki. Olivier Giroud urwał się Jakubowi Kiwiorowi, po czym oddał płaski strzał, który minął Szczęsnego i wpadł obok słupka. Po chwili Polacy mogli doprowadzić do wyrównania, jednak strzał Kamińskiego został zablokowany.

53:21 Francja - Polska - pierwszą połowę meczu MŚ Katar 2022 komentują Filip Jastrzębski i Tomasz Kowalczyk Francja - Polska - pierwszą połowę meczu MŚ Katar 2022 komentują Filip Jastrzębski i Tomasz Kowalczyk (Jedynka)

Dominacja "Les Bleus". Gol Lewandowskiego osłodził pożegnanie z Katarem

Drugą połowę "Les Bleus" rozpoczęli od kilku nieskutecznych ataków na bramkę Szczęsnego. Tym razem Biało-Czerwoni nieco rzadziej pojawiali się w okolicach pola karnego Francuzów, choć swoją szansę na gola miał Kamil Glik, który strzelał głową po dośrodkowaniu z rzutu rożnego. Piłka przeleciała jednak wysoko nad poprzeczką.

W 74. minucie Biało-Czerwoni trafili z piłkarskiego nieba do piekła. Po zamieszaniu w polu karnym piłkę wybił jeden z francuskich obrońców. Trafiła ona jednak pod nogi Oliviera Giroud, który wyprowadził kontrę i zagrał do Dembele. Ten podał do Kyliana Mbappe, który efektownym strzałem podwyższył prowadzenie swojej drużyny.

Polacy atakowali rywali z coraz mniejszym impetem, a jednocześnie zostawiali Francuzom coraz więcej przestrzeni. W pierwszej minucie doliczonego czasu przed kolejną szansą stanął Mbappe, który popisał się efektownym strzałem i strzelił swoją drugą bramkę. Wojciech Szczęsny był bez szans.

W końcówce na boisko wszedł m.in. Kamil Grosicki. Zawodnik Pogoni Szczecin narobił rywalom sporo kłopotów na lewej flance i posłał dwa dośrodkowania w "szesnastkę". Drugie z nich zostało zatrzymane przez Upamecano ręką, a arbiter podbiegł do monitora i podyktował rzut karny.

Do piłki podszedł Robert Lewandowski, lecz jego strzał został obroniony przez Hugo Llorisa. Francuski golkiper przekroczył jednak linię bramkową w momencie strzału i sędzia zarządził powtórkę. Tym razem snajper Barcelony nie pomylił się i pewnie wpakował piłkę do siatki.

56:13 Francja - Polska - drugą połowę meczu MŚ Katar 2022 komentują Filip Jastrzębski i Tomasz Kowalczyk Francja - Polska - drugą połowę meczu MŚ Katar 2022 komentują Filip Jastrzębski i Tomasz Kowalczyk

1/8 finału: Francja - Polska 3:1 (1:0)

Bramki: 1:0 Olivier Giroud (44), 2:0 Kylian Mbappe (74), 3:0 Kylian Mbappe (90+1), 3:1 Robert Lewandowski (90+9-karny).

Żółta kartka - Francja: Aurelien Tchouameni. Polska: Bartosz Bereszyński, Matty Cash.

Sędzia: Jesus Valenzuela (Wenezuela). Widzów: 40 989.

Francja: Hugo Lloris - Jules Kounde (90+2. Axel Disasi), Raphael Varane, Dayot Upamecano, Theo Hernandez - Aurelien Tchouameni (66. Youssouf Fofana), Antoine Griezmann, Adrien Rabiot - Ousmane Dembele (76. Kingsley Coman), Olivier Giroud (76. Marcus Thuram), Kylian Mbappe.

Polska: Wojciech Szczęsny - Matty Cash, Kamil Glik, Jakub Kiwior (87. Jan Bednarek), Bartosz Bereszyński - Jakub Kamiński (71. Nicola Zalewski), Grzegorz Krychowiak (71. Krystian Bielik), Piotr Zieliński, Sebastian Szymański (64. Arkadiusz Milik), Przemysław Frankowski (87. Kamil Grosicki) - Robert Lewandowski.

17:58

Dziękujemy za śledzenie naszej relacji. To nie koniec mundialu w Katarze - na informacje, ciekawostki i relacje zapraszamy tu:

Zobacz nasz serwis specjalny na mundial - Katar 2022

17:57

Koniec!

Polska przegrywa z Francją 1:3 i żegna się z mistrzostwami świata w Katarze.

17:56

90'+9' - GOL!

17:54

90'+6' - dogranie Grosickiego i zagranie ręką jednego z obrońców. Sędzia biegnie do monitora!

17:52

90'+4' - to mogła być bramka! Dośrodkowanie Grosickiego, zgranie Lewandowskiego i efektowny strzał Milika obroniony przez Llorisa. Napastnik Juventusu był jednak na spalonym.

17:50

90'+2' - przed szansą stanął Lewandowski, jednak nieczysto uderzył piłkę w polu karnym. Ostatnie minuty Polski na mundialu.

17:48

90'+1' - Mbappe. 3:0. Co za gol!

Gwiazdor PSG opanował piłkę w polu karnym, po czym przymierzył w okienko. Wojciech Szczęsny był bez szans.

17:46

88' - kontra Francji. Thuram nieprzepisowo zatrzymany przez Casha, który otrzymał żółtą kartkę.

17:44

87' - schodzą Kiwior i Frankowski - w ich miejsce Jan Bednarek i Kamil Grosicki.

17:43

84' - Francuzi uspokoili grę. Akcja rozgrywa się głównie w środkowym rejonie boiska.

17:39

81' - zamieszanie w polu karnym. The Hernandez próbował podwyższyć wynik, jednak piłka powędrowała nad poprzeczką.

17:36

78' - dośrodkowanie Zalewskiego w pole karne, jednak Milik nie zdołał opanować piłki.

17:35

76' - podwójna zmiana w ekipie "Trójkolorowych". Boisko opuścili Ousmane Dembele i Olivier Giroud - w ich miejsce pojawili się Kinglsey Coman i Marcus Thuram.

17:32

74' - 2:0. Kylian Mbappe.

Po zamieszaniu w polu karnym "Les Bleus" piłka została przetransportowana do Giroud. Ten zgrał do Dembele, a po chwili futbolówka trafiła do Mbappe, który efektownym strzałem wykończył akcję.

17:31

74' - Polacy próbują ataku pozycyjnego.

17:29

72' - dośrodkowanie wykończone niecelnym strzałem Glika.

17:29

71' - dwie zmiany w polskim zespole:

Boisko opuszczają Grzegorz Krychowiak i Jakub Kamiński. W ich miejsce wchodzą Krystian Bielik i Nicola Zalewski.

17:28

70' - Robert Lewandowski faulowany w prawym sektorze boiska. Rzut wolny dla Polski.

17:26

68' - dobra akcja Biało-Czerwonych! Zieliński przerzucił piłkę do Frankowskiego, a ten posłał dośrodkowanie w pole karne. Ostatecznie piłka w rękach Llorisa.

17:24

66' - zmiana w reprezentacji Francji:

Youssouf Fofana zastępuje Aureliena Tchouameniego.

17:23

66' - Kounde dogrywa do Giroud, a ten strzela w boczną siatkę bramki Szczęsnego.

17:21

64' - zmiana w szeregach Biało-Czerwonych:

Arkadiusz Milik wchodzi za Sebastiana Szymańskiego.

17:21

63' - "Les Bleus" szukają swojej szansy, jednak piłka wraca do Biało-Czerwonych.

17:18

61' - groźna kontra Francuzów i świetny powrót Szymańskiego, który w ostatniej chwili odebrał piłkę Mbappe.

17:17

58' - wszystko dobrze, obaj wracają do gry.

17:15

57' - Szczęsny piąstkuje piłkę. Polski bramkarz ucierpiał w starciu z Varane. Z murawy nie podnosi się też Matty Cash.

17:14

56' - groźny strzał Mbappe odbity przez jednego z obrońców. Rzut rożny dla Francji.

17:13

55' - Francuzi próbują ataku pozycyjnego i szukają skrzydeł, Polacy czekają na błąd i kontrę.

17:10

53' - Rabiot centruje w pole karne, jednak w porę wybija Bereszyński.

17:08

51' - tym razem próbował Mbappe, jednak świetnie przerwał to Glik.

17:06

49' - Dembele urwał się prawą stroną, jednak wypuścił sobie piłkę za daleko i wylądowała ona w rękach Szczęsnego.

17:05

48' - Griezmann dogrywa w pole karne, Szczęsny piąstkuje.

17:04

47' - faul i żółta kartka dla Bereszyńskiego.

17:03

Wracamy do gry!

16:48

Koniec pierwszej połowy. Biało-Czerwoni zagrali najlepszą połowę w tym turnieju, jednak wystarczył jeden błąd, by stracić bramkę.

Wracamy za około kwadrans!

16:46

45'+2' - Lloris wypuścił piłkę z rąk, jednak zdołał ją odzyskać.

16:46

45'+1' - to mogła być szybka odpowiedź Polaków! Kamiński strzela, Lloris sparował na rzut rożny.

16:44

44' - gol dla Francji! Olivier Giroud!

Napastnik Milanu z łatwością uciekł Kiwiorowi, po czym płaskim strzałem pokonał Szczęsnego.

16:43

43' - cierpliwy atak pozycyjny Francuzów i dośrodkowanie w pole karne, Frankowski wybija piłkę.

16:41

42' - Szczęsny pod presją wybija piłkę na aut.

16:40

41' - faul i rzut wolny dla Francji ok. 35 metrów od bramki.

16:38

38' - ależ groźnie w polu karnym Francji! Lloris ratuje drużynę przed utratą bramki po strzale Zielińskiego! Przy dobitce futbolówkę z linii bramkowej wybił Varane!

16:36

36' - piłka dla Polski. Szczęsny faulowany przez Upamecano.

16:35

35' - znowu groźnie! Mbappe zaczarował w polu karnym i oddał mocny strzał, Szczęsny sparował piłkę na boczną siatkę.

16:35

34' - Dłuższy fragment dobrej gry Polaków i akcja zakończona dograniem piłki w pole karne przed Casha. Nikt jednak nie przeciął mocno uderzonej futbolówki.

16:33

33' - Lewandowski strzela w mur. Biało-Czerwoni wciąż przy piłce.

16:32

32' - "Les Bleus" wrócili do ataku pozycyjnego. Polacy przejęli piłkę, a Frankowski został sfaulowany niedaleko pola karnego. Żółta kartka dla Tchouameniego i szansa na bramkę dla Polski!

16:29

29' - to powinna być bramka dla Francji! Fatalna strata Frankowskiego, piłkę przejął Dembele po czym wyłożył ją Giroud. Ten spudłował mając przed sobą pustą bramkę!

16:27

26' - nie udało się oddać strzału, a po chwili mogło być groźnie po zrywie Mbappe, jednak ostatecznie gwiazdor PSG zatrzymany przez polskich obrońców.

16:25

25' - Bereszyński faulowany przez Dembele. Rzut wolny z lewej strony i szansa dla reprezentacji Polski.

16:25

25' - moment świetnej gry reprezentacji Polski. Atak pozycyjny zakończony zablokowanym strzałem Frankowskiego, a po chwili szybki odbiór Biało-Czerwonych. Brawo!

16:23

23' - "Trójkolorowi" próbowali wyprowadzić groźną kontrę, jednak świetnie przerwał ją Cash.

16:22

22' - Kounde oddaje mocny strzał zza pola karnego, jednak piłka wpada do "koszyczka" Szczęsnego.

16:21

21' - ależ to była szansa! Kontra Biało-Czerwonych zakończona strzałem Lewandowskiego. Piłka nieznacznie minęła lewy słupek bramki Llorisa.

16:19

19' - kolejny zryw Biało-Czerwonych i intensywna walka o piłkę.

16:18

18' - Polacy wymienili kilka podań na połowie rywala, jednak akcja zakończyła się niecelnym dośrodkowaniem Lewandowskiego.

16:17

17' - strata na własnej połowie. Piłkę przejął Dembele, po czym oddał celny strzał. Pewna interwencja Szczęsnego.

16:15

15' - mogło być groźnie! Groźne prostopadłe podanie w kierunku Giroud, jednak dobrze to przeczytał Szczęsny i uprzedził francuskiego napastnika.

16:14

14' - odważna próba Kamińskiego, który w efektowny sposób minął jednego z rywali, jednak od razu znalazł się pod "opieką" kolejnych piłkarzy "Les Bleus" i stracił piłkę.

16:13

13' - Tchouameni oddał groźny strzał, ale świetną interwencją popisał się Szczęsny. Kolejny korner.

16:11

10' - Szczęsny wypiąstkował dośrodkowanie, a po chwili Biało-Czerwoni mieli okazję do kontry, jednak zabrakło precyzji przy wyprowadzeniu piłki.

Po chwili akcja ponownie przeniosła się w pole karne Polaków, jednak kolejny strzał został zablokowany.

16:09

9' - groźnie w polu karnym Polaków. Centra Mbappe wybita przez Bereszyńskiego na rzut rożny.

16:07

7' - dobra gra Polaków w defensywie. Gorzej jest z wyprowadzeniem piłki - tym razem do długiego podania nie zdążył Bereszyński.

16:06

5' - dobry fragment Biało-Czerwonych! Najpierw intensywny pressing na połowie rywala, a następnie przejęcie piłki i dośrodkowanie Casha w kierunku Lewandowskiego. Futbolówka wylądowała w rękach Llorisa.

16:04

4' - dośrodkowanie i niecelny strzał Varane'a, który źle trafił w piłkę.

16:03

3' - atak pozycyjny "Les Bleus" zakończony zablokowaną centrą. Mamy pierwszy rzut rożny.

16:02

2' - niecelne dośrodkowanie Griezmanna. Od bramki zacznie Szczęsny.

16:01

1' - 20 sekund i pierwsza szansa dla Francji. Griezmann faulowany przez Bereszyńskiego. Francuzi będą mieli rzut wolny.

16:00

1' - pierwszy gwizdek sędziego. Zaczynamy!

15:54

Piłkarze wychodzą na boisko. Przed nami hymny obu państw.

15:39

Dziś powtórka?

15:27

Biało-Czerwoni są już na rozgrzewce.

15:20

Arbitrem dzisiejszego spotkania będzie Wenezuelczyk Jesus Valenzuela. To będzie jego drugi mecz na mundialu w Katarze.

Wcześniej poprowadził starcie USA z Anglią, które zakończyło się bezbramkowym remisem. Taki wynik po 90 minutach bierzemy w ciemno.

15:17

Robert Lewandowski śrubuje rekord w polskim futbolu. Mecz z Francją będzie jego 138. w koszulce z "orzełkiem" na piersi.

15:14

Francja jest faworytem nie tylko dzisiejszej potyczki, ale też całego turnieju. "Trójkolorowi" celują w mundialowy hat-trick.

>>>WIĘCEJ<<<

14:52

Poznaliśmy też skład "Les Bleus":

14:30

Oto skład Biało-Czerwonych!

14:10

Pokonać aktualnego mistrza świata - to zadanie Biało-Czerwonych na dziś. Historia pokazuje, że jest to możliwe!

14:01

13:52

Witamy i zapraszamy na relację meczu 1/8 finału piłkarskich mistrzostw świata, w którym reprezentacja Polski zmierzy się z Francją.