X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Winne życie Krzysztofa Krawczyka

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2011 08:00
Artysta właśnie skończył 65 lat. Na scenie obecny jest od lat 60.
Audio
  • Krzysztof Krawczyk i Andrzej Kosmala w "Muzycznej Jedynce"

Z tej okazji przypominamy wywiad, którego udzielił Jedynce na okoliczność wydania swojej biografii.

"Życie jak wino" to tytuł długo wyczekiwanej biografii niekwestionowanego króla polskiej estrady. Pomysł na tę książkę jest o tyle niezwykły, że zawiera ona w sobie dwie opowieści: Krzysztofa Krawczyka i jego wieloletniego menadżera Andrzeja Kosmali.

– Pracuję z Krzysztofem 36 lat. Początkowo miałem pomysł, żeby napisać biografię Krawczyka poprzez historię jego piosenek – mówił Marii Szabłowskiej w audycji "Muzyczna Jedynka" menadżer muzyka. Andrzej Kosmala na antenie przypomniał anegdotę związaną z jednym z największych przebojów Krzysztofa Krawczyka, kompozycją "Wróć do mnie".

– Ta piosenka powstała, kiedy umarł Elvis Presley 16 sierpnia 1977 roku. Zadzwoniłem do Krzysztofa, który był na obozie kondycyjnym w Sopocie, że szybko musimy zrobić jakieś piosenki Elvisa do programu. Był tam Wojtek Trzciński, który powiedział, że po co śpiewać Elvisa, trzeba napisać coś w konwencji – wspominał Kosmala. Potem podczas nagrania w Katowicach przyszedł mistrz Jerzy Milian, żeby zatwierdzić efekty pracy. W studiu zapanowała cisza i kiedy rozległy się słowa "Wróć do mnie", Milian zaciągnął się fajeczką i powiedział, że po tej piosence niewątpliwie wzrośnie populacja tego narodu.

/

Krzysztof Krawczyk, aktywny muzycznie od początku lat 60., kiedy to grał w Trubadurach, najpopularniejszym obok Czerwonych Gitar zespole polskiego bigbitu, pomysł wspólnego opisania swojej kariery tłumaczył potrzebą zachowania odpowiedniego dystansu.

– Nie znamy drugiej takiej książki, którą napisaliby wspólnie artysta z menadżerem. Menadżer zawsze patrzy z dystansem na tego Krzysztofa Krawczyka, bardziej krytycznie – mówił w Jedynce.

Panowie pracą przy książce podzielili się po równo. Muzyk opisywał swoje życiowe i estradowe przygody, zaś jego opiekun nakreślał tło historyczne przywoływanych wydarzeń. Roboczy tytuł rozpoczętej przed dwoma laty książki brzmiał "Szalony Krawiec".

– Dobrze, że zmieniliśmy ten tytuł, dlatego że ktoś by sobie pomyślał, że piszę o jakiś szaleństwach, drugiej stronie księżyca życia pana Krzysztofa Krawczyka, a tu jest pokazana normalna ciężka robota, która może być odczytana przez początkujących jako światełko w tunelu, że nie zawsze jest tak, jak my chcemy, że przychodzi cierpienie, które trzeba przeżyć, ale dzięki temu szlachetniejemy – podsumował muzyk w audycji.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z autorami książki "Życie jak wino" (dźwięk w boksie "Posłuchaj"), którzy w audycji zdradzili, że noszą się z zamiarem napisania kolejnej książki.

Czytaj także

65. urodziny Seweryna Krajewskiego (wywiad)

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2012 08:00
- W życiu chodzi o to żeby napisać parę dobrych piosenek, które pożyją dłużej niż autor - mówił muzyk przed ponad rokiem w Jedynce. Z okazji jubileuszu artysty przypominamy ten wywiad.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska staje się krajem winnic

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2010 07:10
Na produkcji wina można w Polsce zarobić - w kraju działa 500 winnic, a co roku powstaje kilkadziesiąt nowych - pisze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maryla wraca do czasów dzieciństwa

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2010 15:48
Wiecznie młoda Maryla Rodowicz szykuje płytę ze szlagierami lat 50.
rozwiń zwiń