X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Nie żyje Karin Stanek. Śpiewała "Jedziemy autostopem"

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2011 19:47
Piosenkarka zmarła we wtorek rano w niemieckim szpitalu, gdzie od trzech tygodni leczyła się na zapalenie płuc.
Audio

W latach 60. Karin Stanek należała do najpopularniejszych polskich piosenkarek. Do jej najbardziej znanych przebojów należą piosenki: "Chłopiec z gitarą", "Tato, kup mi dżinsy", "Jedziemy autostopem", "Gaz, panie szofer ", "Malowana lala" i "Wala twist".
Zadebiutowała piosenką "Jimmy Joe" w marcu 1962 roku. W tym samym roku wygrała konkurs na wokalistkę zespołu Czerwono-Czarni, z którym występowała do 1969 roku
Wraz z grupą pojawiała się na festiwalach w w Sopocie i w Opolu, gdzie została wyróżniona między innymi za wykonanie piosenek "Jedziemy autostopem" i "Chłopiec z gitarą".

Po odejściu z zespołu Czerwono-Czarni rozpoczęła karierę solową, wsytępowała też grupami: The Samuels, Aryston, Inni oraz Schemat.

- Karin Stanek była dynamitem polskiej estrady lat 60, miała ogromny wpływ na to jak brzmiała muzyka bigbitowa i co wówczas śpiewano - wspomina dziennikarz muzyczny Polskiego Radia, Paweł Sztompke - Piosenkarka debiutowała na scenie w roku 1962, a więc okresie bardzo ważnym dla polskiej muzyki młodzieżowej, kiedy rodziło się nowe brzmienie - polski bigbit. Miała ogromny wpływ na to jak brzmiała ta muzyka i co wówczas śpiewano. Była dynamitem polskiej estrady. Jeśli można powiedzieć, że Katarzyna Sobczyk była gwiazdą to Karin, była autentyczną dziewczyną z gitarą - dodaje Sztompke.

Jak wspomina Maria Szabłowska, Karin Stanek była artystką szalenie spontaniczną, o niesamowitej choreografii estradowej. Była fontanną radości, piosenkarką tak pełną energii, że dosłownie ją rozsadzało. Stała się jednym z symboli bigbitu, właśnie dzięki temu, że była taka wyrazista. Karin nie wchodziła na estradę, ona na nią wskakiwał, muzyka ją niosła - mówi Szabłowska.

Karin Stanek urodziła się 18 sierpnia 1946 roku lub, według innych źródeł, 1943 roku w Bytomiu w rodzinie górniczej. Po ukończeniu siedmiu klas szkoły podstawowej pracowała jako goniec w Przedsiębiorstwie Instalacyjnym Przemysłu Węglowego.
W 1976 roku wyjechała do Niemiec, gdzie mieszkała do końca życia.

(IAR/akm)

Aby posłuchać wspomnień Marii Szabłowskiej o Karin Stanek, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku znajdującą się po prawej stronie w boksie "Posłuchaj".

Czytaj także

Wspomnienie o Karin Stanek

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2011 15:52
Z Czerwono-Czarnymi Karin zjeździła pół Europy. Wystąpiła także w USA i Kanadzie. Kiedy przyszło jej pożegnać się z zespołem, czuła ogromny żal i rozczarowanie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wehikułem w big beatowe czasy

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2010 12:45
W programie wycieczki wspomnienie o Kasi Sobczyk, wyprawa do "grającej spółdzielni" oraz fragmenty audycji młodzieżowych z lat 60.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tato, kup mi dżinsy, proszę!

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2010 15:42
Tytułowy apel, wyśpiewany w 1966 roku przez Karin Stanek, wyrażał marzenia tysięcy polskich nastolatków o spodniach - symbolu zachodniego stylu życia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstaje film dokumentalny o Krzysztofie Klenczonie

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2011 18:10
Muzyka Czerwonych Gitar i Trzech Koron z okazji mijającej rocznicy jego 69 urodzin wspominał dziennikarz Jedynki, Dariusz Michalski.
rozwiń zwiń