X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Jacek Cygan: postać na scenie jest ważniejsza od tych paru linijek tekstu

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2012 17:00
Bohater "Niedzieli z Jedynką" opowiada o studiach cybernetycznych, "wymyślaniu" Ryszarda Rynkowskiego oraz swoich planach dramaturgicznych.
Audio
  • Jacek Cygan: postać na scenie jest ważniejsza do tych paru linijek tekstu
Jacek Cygan w studiu Jedynki
Jacek Cygan w studiu JedynkiFoto: Wojciech Kusiński/PR

Poetą został bardzo późno. Choć od dziecka mnóstwo czytał, to jeszcze w szkole średniej nie pisywał wierszy, nawet dla czarujących koleżanek. Trochę dlatego, że nie był pewien swojego talentu, a trochę z przekonania, że nie  warto uczyć się tego, co się kocha. Z tego powodu nie wybrał studiów filologicznych, lecz  skończył warszawską Wojskową Akademię Techniczną.

Pisaniem zajął się w końcu dzięki wsparciu przyjaciół oraz Giełdom piosenki w Szklarskiej Porębie. Do dziś najbardziej lubi swoje teksty dla zespołu Nasza Basia Kochana. Potem była m.in. przełomowa współpraca z Grażyną Łobaszewską (m.in. "Czas nas uczy pogody") oraz z Ryszardem Rynkowskim. Były członek Voxu zgłosił się do niego z nikłą wiarą rozkręcenia solowej kariery. Cygan długo pracował nad tekstem "Wypijmy za błędy", ale wers "Czego może chcieć od życia taki gość jak ja?" zdefiniował fenomen Rynkowskiego na całe dekady.

Do pisania piosenek dla dzieci przekonała go Agnieszka Osiecka, sztukę teatralną "Kolacja z Gustavem Klimtem" stworzył pod wpływem przyjaciół, a tłumaczeniem poezji Mordechaja Gebirtiga zajął się sam z siebie. Więcej o rozległych literackich zaintresowaniach Jacka Cygana oraz jego dziecięcych marzeniach w nagraniu rozmowy z Ewą Kwaśnik.

Czytaj także

Cygan zdradza jak powstają jego teksty

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2012 09:00
Z okazji przypadających dziś 62. urodzin jednego z najlepszych polskich tekściarzy przypominamy rozmowę, w której Jacek Cygan odsłania rąbek zawodowej tajemnicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Cygan: piszę dla Ireny

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2012 16:08
- Pomysł na zdanie, od którego zaczęła się nowa piosenka dla Ireny Santor, przyszedł w pociągu - mówi popularny autor tekstów i poeta. 7 lutego wielki koncert piosenkarki w Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Cygan: Śmierć Whitney Houston kończy pewną epokę

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2012 12:30
W wypowiedzi dla Informacyjnej Agencji Radiowej znany autor tekstów i poeta przypomniał, że ta epoka zaczęła się w latach 80-tych XX wieku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Cygan i przyjaciele w Trójce (WIDEO)

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2012 09:00
Z okazji 62. urodzin popularnego autora tekstów przypominamy specjalny koncert, który odbył się w Muzycznym Studiu im. Agnieszki Osieckiej w listopadzie zeszłego roku.
rozwiń zwiń