Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Dorota Relidzyńska 28.05.2022

Pałac Pod Blachą, Arkady Kubickiego i Ogrody Królewskie. Jedynka na Zamku Królewskim w Warszawie

W przededniu Pikniku Jubileuszowego Zamku Królewskiego w Warszawie w audycji "Jedyne takie miejsce" zajrzeliśmy do pałacu Pod Blachą, Arkad Kubickiego i Ogrodów Królewskich. 
  • 2022 to drugi rok obchodów jubileuszu 50-lecia odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie.
  • Losy pałacu Pod Blachą są wyjątkowe na tle historii Warszawy. W trakcie II wojny światowej nie został zniszczony.
  • Arkady Kubickiego powstały w latach 1818-1821. Obecnie pełnią funkcję reprezentacyjną.

2022 to drugi rok obchodów jubileuszu 50-lecia odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie i kontynuacja działań związanych z upamiętnieniem tego ważnego w historii powojennej Polski przedsięwzięcia. Taki też cel przyświeca organizowanemu w niedzielę (29.05) Piknikowi Jubileuszowemu, czyli wielkiemu, wiosennemu i rodzinnemu świętowaniu w urokliwych plenerach Ogrodów Królewskich. – To jest miejsce wyjątkowe w skali nie tylko Polski, ale i Europy, ponieważ jest to wspaniały zabytek, znakomicie rozpoznawalny symbol i znak całego kraju, całej wspólnoty polskiej. Polskość ma tu swój znak, emblemat w postaci Zamku, który został wskrzeszony z ruin wolą całego narodu, milionów ludzi – mówił prof. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie.


Dyrektor Zamku Królewskiego prof. Wojciech Falkowski oraz Sława Bieńczycka
Dyrektor Zamku Królewskiego prof. Wojciech Fałkowski oraz Sława Bieńczycka, fot. Anna Śmigielska 

Pałac Pod Blachą. Z nowatorską dachówką

Naszą wizytę w Zamku Królewskim w Warszawie zaczęliśmy od pałacu Pod Blachą. To późnobarokowa budowla, zwana też pałacem Lubomirskich, znajdująca się u podnóża Zamku. Kurator dr Mariusz Klarecki opowiedział nam m.in. o nowej odsłonie apartamentu księcia Józefa Poniatowskiego. Prywatne mieszkanie księcia Józefa po raz pierwszy zostało udostępnione zwiedzającym w 2011 roku, a w ostatnim roku przybyło w nim ponad 250 eksponatów.

Pałac Pod Blachą, pokój sypialny Pałac Pod Blachą, pokój sypialny (materiały prasowe)

Skąd wzięła się nazwa pałacu? – Pałac jest pokryty dachówką miedzianą w kolorze zielonym. Około 1720 r. było to niezwykle kosztowne i nowatorskie rozwiązanie – mówił Mariusz Klarecki. – Był to jedyny pałac warszawski pokryty dachówką blaszaną. Stąd nadano mu taką nazwę – dodał gość radiowej Jedynki.

[Youtube/dr Tomasz Mleczek i dr Mariusz Klarecki - Apartament Księcia Józefa Poniatowskiego/ pałac Pod Blachą/Zamek Królewski w Warszawie - Muzeum]

Posłuchaj
35:56 2022_05_28 09_11_32_PR1_Jedyne_takie_miejsce.mp3 "Jedyne takie miejsce" na Zamku Królewskim w Warszawie cz. 1 (Jedynka)

 

"Sygnatury Napoleona Bonaparte"

Gdy byliśmy z wizytą w Zamku, w pałacu Pod Blachą można było oglądać wystawę "Sygnatury Napoleona Bonaparte" z autografami cesarza Francuzów. – Mamy jeden bardzo ciekawy dokument, to tajny dokument, osobiste instrukcje Napoleona do ambasadora Francji w Austrii. Bardzo ciekawy, dlatego że instruuje on ambasadora, jak ma rozmawiać z cesarzem Austrii w celu odzyskania Polski i ustanowienia nowego państwa polskiego, oferując cesarzowi za Śląsk Galicję – mówił dr Mariusz Klarecki.  

Posłuchaj
33:23 2022_05_28 10_16_22_PR1_Jedyne_takie_miejsce.mp3 "Jedyne takie miejsce" na Zamku Królewskim w Warszawie cz. 2 (Jedynka)

 

Losy pałacu Pod Blachą są wyjątkowe na tle historii Warszawy. – Pałac Pod Blachą jest "szczęściarzem", dlatego, że ominęły go losy II wojny światowej. Jakimś cudem w cieniu Zamku, który został całkowicie zniszczony, zachował mury w stu procentach. Zniszczone, zerwane zostały tylko dachy i stropy. Wnętrza zostały wypalone, ale mury zostały zachowane w stu procentach – mówi gość Programu 1 Polskiego Radia. II wojnę światową przetrwały też wnętrza biblioteki. 


[Youtube/„Zamek oryginalny” – które elementy rezydencji przetrwały wojnę i powróciły na dawne miejsce/Zamek Królewski w Warszawie - Muzeum]

Arkady Kubickiego – niegdyś ulica i garnizon

Arkady Kubickiego powstały w latach 1818-1821. Obecnie pełnią funkcję reprezentacyjną. Odbywają się tu m.in. Targi Książki Historycznej. – Cała budowla ma założenie klasycystyczne – mówi Anna Śmigielska, specjalista ds. komunikacji Zamku Królewskiego. – Tutaj biegła droga miejska, a nad nią były ogrody królewskie, które schodami sprowadzały do ogrodów dolnych i do Wisły. Jak na ówczesny czas było to rewolucyjne założenie, które zakończyło się wielkim sukcesem – dodaje gość Programu 1 Polskiego Radia. W czasach zaborów Arkady Kubickiego były wykorzystywane jako stajnie. Był tu garnizon, który miał pacyfikować rozruchy na placu Zamkowym.  


Arkady Kubackiego
Arkady Kubickiego, fot. Anna Śmigielska 

  


Posłuchaj
35:23 2022_05_28 11_11_17_PR1_Jedyne_takie_miejsce.mp3 "Jedyne takie miejsce" na Zamku Królewskim w Warszawie cz. 3 (Jedynka)

 

Czytaj także:


***

Audycja: Jedyne takie miejsce

Prowadziła: Sława Bieńczycka

Goście: prof. Wojciech Fałkowski (dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie), dr Mariusz Klarecki (kurator pałacu Pod Blachą), Paulina Szwed-Piestrzeniewicz (kulturoznawca, dział promocji Zamku Królewskiego), Tomasz Jakubowski, (kustosz Zamku Królewskiego, kurator wystawy "Splendor i wiedza. Biblioteka króla Stanisława Augusta"), Anna Śmigielska (specjalista ds. komunikacji Zamku Królewskiego), Monika Przypkowska (Dział Edukacji Zamku Królewskiego)

Data emisji: 28.05.2022

Godziny emisji: 9.00-12.00

djr