Raport Białoruś

Białoruś oddaje Rosji najważniejszą rafinerię

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2013 22:47
Jeśli transakcja dojdzie do skutku, firma Rosnieft Igora Sieczyna przejmie pełną kontrolę nad rafinerią w Mozyrzu. To największy zakład przetwórczy ropy na terytorium byłego ZSRR, jeden z najważniejszych zakładów przemysłowych Białorusi.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): Białoruś oddaje Rosji rafinerię
Rafineria w Mozyrze
Rafineria w MozyrzeFoto: mnpz.by

Rosyjska państwowa kompania naftowa Rosnieft Igora Sieczyna kupi jedną z dwóch białoruskich rafinerii. Władze w Mińsku zamierzają wystawić na sprzedać 42,76 % akcji zakładów petrochemicznych w Mozyrzu. Ich wartość oceniana jest na 518 milionów dolarów.

Szef Rosnieftu Igor Sieczyn poinformował, że jego koncern otrzymał od strony białoruskiej propozycję udziału w programie prywatyzacyjnym. Dodał, że propozycja została przyjęta i obecnie jest analizowana. Dotychczas ponad 42 procent akcji rafinerii w Mozyrzu należało do rosyjskiej firmy Sławnieft  zależnej od Rosnieftu. Tym samym Rosnieft po kupnie akcji należących do państwa, obejmie pełną kontrolę na tą petrochemią.

Białoruski ekonomista Leanid Złotnikau uważa, że miejscowe władze zdecydowały się na sprzedaż rafinerii w Mozyrzu ze względu na trudną sytuację finansową kraju. Podobnie w trakcie kryzysowego 2011 roku białoruskie władze sprzedały „Gazpromowi” firmę Biełtransgaz zajmującą się dystrybucją gazu (białoruskie gazociągi).

Białoruś w zamian za ropę może sprzedać swoje firmy Rosji >>>

MFW: zagrożna stabilność gospodarcza Białorusi >>>

IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sieczyn nowym "kuratorem Białorusi"? Media: Rosnieft chce mieć monopol na dostawy ropy na Białoruś

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2013 17:17
Rosnieft, chce przejąć białoruskie kontrakty od innych rosyjskich producentów ropy - informuje w czwartek dziennik "Kommiersant". Prezes Rosnieftu jest jednym z najbliższych współpracowników Putina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukoil przeciw monopolowi Rosnieftu Igora Sieczyna na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2013 21:40
Przyznanie koncernowi Rosnieft monopolu na dostawy ropy naftowej na Białoruś byłoby niewłaściwe – tak uważa szef koncernu Łukoil Wagit Alekpierow. Pytany, jak mu się pracuje na Białorusi, oświadczył, że przez 15 lat sytuacja była stabilna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gazprom przeciw monopolowi Rosnieftu na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2013 16:20
Szef koncernu Gazprom Nieft Aleksander Diukow uważa, że nie należy powierzać dostaw ropy naftowej na Białoruś do jednego dostawcy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: rafineria w Mozyrzu i BATE na liście do prywatyzacji

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2013 21:20
Białoruska Państwowa Komisja Majątkowa (PKM) ogłosiła plany sprzedaży akcji 85 przedsiębiorstw drogą aukcji i przetargów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gazprom i Rosnieft zainteresowane białoruską rafinerią w Mozyrzu

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2013 16:30
Igor Sieczyn, szef Rosnieftu, powiedział, że jego firma chce nabyć pakiet akcji rafinerii w Mozyrzu. Białoruski zakład jest jednym z największych na obszarze byłego ZSRR.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś za rosyjską ropę może sprzedać swoje firmy

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2013 11:56
Białoruski wicepremier odpowiedzialny za kompleks paliwowy udał się do Moskwy na rozmowy w sprawie przyszłorocznych dostaw ropy.
rozwiń zwiń