Raport Białoruś

Łukoil przeciw monopolowi Rosnieftu Igora Sieczyna na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2013 21:40
Przyznanie koncernowi Rosnieft monopolu na dostawy ropy naftowej na Białoruś byłoby niewłaściwe – tak uważa szef koncernu Łukoil Wagit Alekpierow. Pytany, jak mu się pracuje na Białorusi, oświadczył, że przez 15 lat sytuacja była stabilna.
Wagit Alekpierow na stacji benzynowej, fotografia z centrum prasowego Łukoilu
Wagit Alekpierow na stacji benzynowej, fotografia z centrum prasowego ŁukoiluFoto: lukoil.ru

- Myślę, że równy dostęp (do kontraktów na dostawy, red.) powinien zostać utrzymany. Pozwalał zachować równowagę, a Białorusi umożliwiał negocjowanie z różnymi dostawcami – stwierdził Wagit Alekpierow w kuluarach forum inwestycyjnego Soczi 2013, w wywiadzie dla telewizji Rossia-24.

O rozmowach władz Rosnieftu z władzami Białorusi o przyznaniu tej firmie wyłączności na dostawy ropy naftowej poinformowała rosyjska agencja Prime, powołując się na anonimowe źródło w kręgach administracyjnych Białorusi.  Według tego źródła, omawiano i inne warianty, na przykład taki, że w 2014 roku Rosnieft dostarczałby połowę dostaw ropy na Białorusi, a resztę białoruskie rafinerie kupowałyby samodzielnie. Agencja Prime przytacza słowa Sieczyna z maja tego roku, twierdził on, że Rosnieft jest dostawcą połowy białoruskiej ropy, importowanej z Rosji.

Alekpierow był pytany, jak pracuje mu się na Białorusi w kontekście kłopotów, w jakie popadł szef rosyjskiego koncernu Uralkali Władisław Baumgertner (aresztowany przez białoruskie władze, w związku z oskarżeniem o narażenie Białorusi na straty i nadużycie władzy). Szef Łukoilu wyraził nadzieję, że sytuacja się unormuje, ale zaznaczył, że nie zna szczegółów umów dotyczących Uralkali.

- Natomiast nasza firma już ponad 15 lat pracuje na terenie Białorusi. Pracujemy intensywnie, nasze projekty gospodarcze są efektywne. Z Aleksandrem Gigoriewiczem znam się już 15 lat, i przez te wszystkie lata on nie złamał swoich obietnic, że stworzy dobre warunki do inwestowania, także dla inwestycji rosyjskich firm. Mamy tam miejscowe przedsiębiorstwa, sieć sprzedaży, przez te wszystkie lata pracujemy bardzo stabilnie - oświadczył szef koncernu Łukoil.

prime.ru/charter97.org/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Białoruś sprzedaje taniej chlorek potasu

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2013 16:30
Białoruska Spółka Potasowa (BKK) zawarła kontrakt z firmą indyjską na dostawę 1 mln ton chlorku potasu po 427 dol./tonę - podał w środę dyrektor generalny BKK Waler Iwanou.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Znów wykupują dolary. Białorusi grozi nowy kryzys

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2013 21:00
Przez 10 dni lipca Białorusini zabrali z banków trylion rubli białoruskich. Poinformowała o tym szefowa Banku Narodowego Białorusi Nadieżda Jermakowa. Białorusini czują w powietrzu powtórkę kryzysu i dewaluację rubla białoruskiego, jak w 2011 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Potasowy rozwód Rosji i Białorusi. Poróżniły się w sprawie strategicznego surowca

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2013 17:50
Rosyjski producent nawozów potasowych Urałkalij podjął decyzję o zaprzestaniu eksportu swych produktów za pośrednictwem białoruskiej spółki sprzedającej nawozy potasowe BKK.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: dewaluacja białoruskiego rubla coraz bardziej prawdopodobna

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2013 18:00
W pierwszym półroczu tego roku Białoruś odnotowała ujemny bilans handlowy, eksport do krajów UE spadł o połowę. Ekonomista Borys Żaliba mówi portalowi Karta 97, że "ostrze topora" dewaluacji "opuszcza się coraz niżej na kark białoruskiej gospodarki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uralkali: rosyjski top menedżer zatrzymany po spotkaniu z premierem Białorusi, to prowokacja!

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2013 07:40
Dyrektor generalny rosyjskiego producenta nawozów potasowych Urałkalij Władisław Baumgertner został zatrzymany w Mińsku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zatrzymanie rosyjskiego menedżera w Mińsku. "Miedwiediew już wydał wytyczne"

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2013 11:00
Wicepremier Rosji Igor Szuwałow stwierdził, że zatrzymanie szefa Uralkali to nieprzyjazny gest. Zaznaczył, że Władimir Baumgertner była na Białorusi na zaproszenie premiera tego kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Belaruskali zmniejsza produkcję. Cios rosyjskiego Uralkali był dotkliwy

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2013 15:40
Białoruski koncern potasowy Belaruskali (Biełaruśkalij) ograniczył produkcję w związku z trudną sytuacją na rynku potasowym - poinformował w piątek zastępca dyrektora generalnego spółki Anatol Machłaj agencji Interfax-Zapad.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś grozi Rosji blokadą rurociągu ”Przyjaźń”

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2013 16:35
Białoruś zagroziła Rosji wstrzymaniem tranzytu rosyjskiej ropy naftowej do Europy Środkowej przez rurociąg "Przyjaźń" - informuje wielkonakładowy "Moskowskij Komsomolec".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś ściga rosyjskiego miliardera. Kibicuje jej doradca Putina?

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2013 13:05
Białoruś może liczyć na pewne poparcie administracji prezydenta Rosji w konflikcie wokół rosyjskiego koncernu Uralkali (Urałkalij) - uważa białoruski ekonomista Staś Iwaszkiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosyjski biznesmen zostaje w białoruskim areszcie

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2013 07:00
Dyrektor generalny rosyjskiego potentata potasowego Urałkalij Władisław Baumgertner, zatrzymany pod koniec sierpnia na Białorusi, nei został zwolniony za poręczeniem.
rozwiń zwiń