Raport Białoruś

Gazprom i Rosnieft zainteresowane białoruską rafinerią w Mozyrzu

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2013 16:30
Igor Sieczyn, szef Rosnieftu, powiedział, że jego firma chce nabyć pakiet akcji rafinerii w Mozyrzu. Białoruski zakład jest jednym z największych na obszarze byłego ZSRR.
Rafineria w Mozyrze
Rafineria w MozyrzeFoto: mnpz.by

O swoich zamiarach igor Sieczyn powiedział dziennikarzom – informuje ITAR-TASS. – Już teraz jesteśmy tam obecni (poprzez spółkę zależną Sławnieft). Wszystko zależy od warunków sprzedaży – powiedział Sieczyn.

Wcześniej także szef koncerntu Gazpromnieft Aleksander Diukow powiedział, że jego firma jest zainteresowana pakietem akcji Mozyrza. Rosnieft i Gazpromnieft razem zarządzają przedsiębiorstwem Sławnieft.

9 października Białoruska Państwowa Komisja Majątkowa (PKM) poinformowała o konkursie na sprzedaż akcji należących do białoruskiego państwa. Na liście widnieje 80 przedsiębiorstw, a wśród nich olbrzymi pakiet akcji mozyrskiej rafinerii (42,76 proc.). Gazpromnieft razem z Rosnieftem poprzez spółkę Sławnieft mają obecnie 42,58 procent akcji rafinerii mozyrskiej, dzielą je po połowie. 2,41 procent akcji należy do osób fizycznych. Wśród zainteresowanych kupnem zakładów mozyrskich wymienia się również Łukoil i Surgutnieftgaz.

Warunki sprzedaży zakładają, że zwycięzca konkursu powinien zabezpieczyć dostawy surowca do zakładów przez pięć lat od daty sprzedaży, na rynek białoruski powinna być dostarczana określona ilość paliwa i in. Produktów ropopochodnych, ich ilość powinna być co miesiąc uzgadniania z koncernem Biełnieftiechim.

Rosyjski kanał telewizyjny Dożdż komentując tę sprawę zwraca uwagę, że dostawy ropy naftowej na Białoruś odbywają się przez rurociąg Drużba. Zdarza się, że rurociąg ten potrzebował ”nagłych remontów”, jeśli coś było nie po myśli białoruskich władz. Przypomniano też, że Białoruś już nie pierwszy raz zapowiada szeroko zakrojoną prywatyzację, ale większość tych zapowiedzi nie zostaje spełniona.  Zwrócono uwagę, że Mozyrz to jedno z najcenniejszych aktywów Białorusi, część elit mogłaby źle odebrać sprzedaż rafinerii.

Charter97.org/ITAR-TASS/tvrain.ru/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Białoruś chce kupić kolejny terminal w Kłajpedzie na Litwie

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2013 18:48
Ambasador Białorusi na Litwie Władimir Drazin poinformował, że firma Belaruskali chce kupić jeszcze jeden terminal w litewskiej Kłajpedzie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podwyżki na Białorusi: rośnie kwota bazowa, a więc drożeją mandaty, grzywny i rozwody

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2013 09:51
Białorusinów czekają od 1 października kolejne podwyżki. Drożeje m.in. transport miejski. O jedną trzecią wzrasta kwota bazowa, na podstawie której oblicza się grzywny, opłaty za zawarcie związku małżeńskiego czy miejsce w domu studenckim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: nowy rekord dolara. Co miesiąc rośnie o 100 rubli białoruskich

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2013 17:00
Na białoruskiej giełdzie papierów wartościowych i walut dolar osiągnął kurs 9110 rubli białoruskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: 50 procent rocznie na lokacie w rublu białoruskim

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2013 17:30
Banki białoruskie podniosły jeszcze bardziej oprocentowanie depozytów pod koniec ostatniego tygodnia – zauważa agencja BelaPAN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gazprom przeciw monopolowi Rosnieftu na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2013 16:20
Szef koncernu Gazprom Nieft Aleksander Diukow uważa, że nie należy powierzać dostaw ropy naftowej na Białoruś do jednego dostawcy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: ceny chleba szybują w górę

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2013 14:10
Na Białorusi o 10 procent drożeje chleb. To już druga tak znacząca podwyżka chleba w ciągu ostatnich kilku tygodni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aleksander Łukaszenka grozi szefowi rządu więzieniem

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2013 21:59
Aleksander Łukaszenka stwierdził, że za nadwyżki produkcji składowanej w magazynach odpowiada rząd.
rozwiń zwiń