Raport Białoruś

Białoruś: opozycjoniście, który głodował, wystawiono rachunek za wyżywienie

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2014 10:19
52-letni Jury Rubcou wystąpił do sądu z pisemną skargą w związku z wystawieniem mu rachunku za wyżywienie w areszcie w wysokości 1,65 mln rubli białoruskich (488 zł). Za kraty trafił w związku z tym, że miał na sobie koszulkę z napisem ”Łukaszenka, odejdź!”.
Jury Rubcow w koszulce z napisem Łukaszenka, odejdź, przewieziony na rozprawę na początku kwietnia br.
Jury Rubcow w koszulce z napisem "Łukaszenka, odejdź", przewieziony na rozprawę na początku kwietnia br.Foto: kadr z materiału filmowego Radia Swaboda

Białoruskiemu działaczowi opozycyjnemu z Homla, który przez 25 dni pobytu w areszcie prowadził strajk głodowy w proteście przeciwko wydanemu na niego wyrokowi, wystawiono rachunek za wyżywienie - poinformowało Centrum Praw Człowieka "Wiasna".
"Oświadczam, że od razu pierwszego dnia przekazałem naczelnikowi (więzienia) informację o ogłoszeniu głodówki. Nie jadłem do końca aresztu i w związku z tym uważam wystawienie mi rachunku za drwiny ze strony funkcjonariuszy milicji" - napisał działacz do sądu.
Rubcou został zatrzymany 26 kwietnia podczas marszu środowisk niezależnych Czarnobylski Szlak w Mińsku, upamiętniającego 28. rocznicę katastrofy w Czarnobylu. Miał na sobie koszulkę z napisem "Łukaszenka, odejdź!" z przodu i "Aresztujcie mnie, jestem przeciwko Łukaszence" z tyłu. Na rozprawę 28 kwietnia, kiedy został skazany na 25 dni aresztu, przyprowadzono go już bez koszulki.

Według żony Rubcoua podczas aresztu schudł on 39 kg. Radio Swaboda informowało także, że po zwolnieniu trafił do szpitala. Teraz Rubcou domaga się od sądu również zwrotu koszulki, którą odebrano mu bez spisania protokołu.
PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

(Wideo: zatrzymanie Jurija Rubcoua po marszu do Kuropat, na początku kwietnia 2013roku)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Białoruski opozycjonista został usunięty z uczelni

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2014 21:28
Jeden z młodych aktywistów białoruskiej opozycji został relegowany z uniwersytetu w Homlu. Powodem miały być ”systematyczne bezprawne działania”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aleś Bialacki na wolności. ”Łukaszenka chce zacząć grę z Zachodem”

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2014 22:31
Dziennikarz Biełsatu Aleksiej Dzikawicki zastanawia się nad przyczynami, dla których Aleksander Łukaszenka zdecydował się zwolnić z więzienia Alesia Bialackiego. Jednocześnie nie widzi szans na uwolnienie kolejnych więźniów politycznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: telewizję Biełsat czekają kolejne procesy. Sąd Najwyższy anulował swój wyrok

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2014 13:21
Kolegium Sądu Najwyższego Białorusi unieważniło we wtorek 24 czerwca korzystny dla telewizji Biełsat wyrok w sprawie o rzekomo bezprawne używanie znaku towarowego Biełsat TV, którą wytoczył jej przez szef firmy BIEŁSATplus Andrej Bielakou.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aleś Bialacki: Łukaszenka chce wzmocnić reżim dzięki kontaktom z Europą

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2014 06:20
Aleś Bialacki - znany białoruski opozycjonista, który przed dwoma tygodniami został przedterminowo zwolniony z kolonii karnej - uważa, że zwolnienie tylko części więźniów politycznych jest jedynie grą reżimowych władz w Mińsku.
rozwiń zwiń