X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

Może powstać wspólny system płatniczy Rosji i Białorusi. W planach inne projekty integracyjne

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2014 11:00
Białoruś i Rosja znajdują się o krok od podjęcia ostatecznych decyzji w sprawie kilku projektów integracyjnych - oświadczył we wtorek premier Rosji Dmitrij Miedwiediew po posiedzeniu Rady Ministrów Państwa Związkowego Białorusi i Rosji w Mińsku. Premier Białorusi z kolei zapowiedział prace nad wspólnym systemem płatniczym.a.
Dmitrij Miedwiediew
Dmitrij MiedwiediewFoto: Presidential Press and Information Office

WOJNA NA UKRAINIE - serwis specjalny >>>

Premier Rosji jest zaniepokojony zastojem w wymianie gospodarczej z Białorusią. Dmitrij Miedwiediew na posiedzeniu w Mińsku Rady Ministrów Związku Białorusi i Rosji zwrócił uwagę, że w pierwszym półroczu dwustronne obroty handlowe spadły prawie o 4 procent.

Premier Miedwiediew uznał, że przyczyną takiego stanu rzeczy są m.in. sytuacja w gospodarce światowej i w gospodarkach narodowych, a także różne czynniki zewnętrzne, które dławią rozwój gospodarczy. Zaznaczył, że w dwustronnej wymianie gospodarczej należy szerzej wykorzystywać rosyjski rubel.

Wspólny system płatniczy

Miasnikowicz zapowiedział  prace nad stworzeniem wspólnego systemu płatniczego Państwa Związkowego, choć zastrzegł, że "pieniądz to rzecz delikatna i podstawowy element suwerenności".
- Uzgodniliśmy, że należy zwiększać w naszych wzajemnych rozliczeniach udział rubla rosyjskiego i popracować nie tylko nad stworzeniem narodowych systemów płatniczych, ale i nad ich połączeniem - oznajmił Miasnikowicz na konferencji prasowej.

Dodał, że Białoruś i Rosja powinny też wrócić do opracowania wspólnej polityki przemysłowej. - Uważam, że powinniśmy wrócić do wspólnej polityki przemysłowej i programu zastępowania importu własną produkcją.(…) Realia geopolityczne potwierdzają aktualność i konieczność jeszcze szerszego rozpatrzenia (tej kwestii) i uczynienia postępów - oznajmił.

Projekty integracyjne

Białoruś i Rosja znajdują się o krok od podjęcia ostatecznych decyzji w sprawie kilku projektów integracyjnych - oświadczył również we wtorek premier Rosji Dmitrij Miedwiediew po posiedzeniu Rady Ministrów Państwa Związkowego Białorusi i Rosji w Mińsku. - Mogę powiedzieć, że jeśli chodzi o kilka projektów, znajdujemy się o krok od podjęcia ostatecznych decyzji i podpisania dokumentów, ale oczywiście ostateczną decyzję powinna podjąć strona białoruska, bo dotyczy to prywatyzacji - oświadczył.

Jak dodał, "w filozofii takich projektów zawsze najważniejsze są pieniądze, ocena wartości". - Teraz nasze zadanie polega na tym, żeby ostatecznie zbliżyć stanowiska i ustalić konkretne liczby - oświadczył. Nie powiedział jednak, o które białoruskie firmy chodzi.

Agencja BiełTA wymienia pięć następujących projektów integracyjnych: holding motoryzacyjny MAZa i KAMAZa; białoruska firma Intiegrał i Rossijskaja Elektronika; Mińska Fabryka Ciągników i Rostiechnołogii; optyczno-elektroniczna firma konstruktorska Peleng i agencja kosmiczna Rosatom; oraz Grodno Azot i Jewrochim.

Ze swej strony premier Białorusi Michaił Miasnikowicz zapowiedział, że do końca roku powinny zostać podjęte decyzje o realizacji dwóch z pięciu białorusko-rosyjskich projektów integracyjnych. - Do końca roku powinniśmy zadecydować o przynajmniej dwóch projektach i poparliśmy taki punkt widzenia (strony rosyjskiej) - oświadczył.

Dodał, że na posiedzeniu Rady Ministrów Państwa Związkowego włączono w spis wspólnych projektów integracyjnych jeszcze jeden, dotyczący wspólnej produkcji włókien chemicznych.

Obrót handlowy

Miasnikowicz dodał, że obecnie na Białorusi działa 2,7 tys. firm z kapitałem rosyjskim, a w ciągu pierwszego półrocza 2014 r. rosyjskie firmy zainwestowały w jego kraju 3,6 mld dol., zaś białoruskie w Rosji - 1 miliard.

Na spotkaniu z Aleksandrem Łukaszenką Miedwiediew uznał za priorytet w dwustronnych stosunkach zwiększenie obrotu handlowego, który - jak zaznaczył - w pierwszej połowie roku spadł o 4 proc.

Według niego w obecnej sytuacji "otwierają się dodatkowe możliwości obecności naszych białoruskich partnerów na rosyjskim rynku, w tym jeśli chodzi o dostawy żywności".

Na początku sierpnia Rosja poinformowała, że wprowadza zakaz importu owoców, warzyw, mięsa, drobiu, ryb, mleka i nabiału z USA, Unii Europejskiej, Australii, Kanady oraz Norwegii. Embargo ma obowiązywać przez rok. To odpowiedź Rosji na sankcje nałożone na nią przez USA oraz UE. Białoruś zadeklarowała w związku z tym, że jest gotowa zwiększyć w tym roku dostawy artykułów żywnościowych do Rosji o 15-50 proc.

PAP/IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Andrij Portnow: "Przemoc jest najważniejsza" - to przesłanie Putina do świata

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2014 11:05
Władimir Putin rujnuje strukturę bezpieczeństwa w Europie przez swoje postulaty obrony rosyjskojęzycznych, nierespektowanie umów międzynarodowych, łamanie zasady suwerenności i integralności terytorialnej - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl ukraiński historyk i publicysta Andrij Portnow.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosyjskie obostrzenia mają dotknąć Białoruś. Koniec z reeksportem?

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2014 06:35
Rosja ogranicza od najbliższego poniedziałku 20 października import produkcji roślinnej z Białorusi. Rosyjska Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor) powiadomiła o tym białoruskie Ministerstwo Rolnictwa.
rozwiń zwiń