Raport Białoruś

Białoruś: większość dostawców zdjęła blokadę z opozycyjnych portali

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2015 18:13
Niemal wszyscy białoruscy dostawcy internetu odblokowali w piątek dostęp do dwóch popularnych portali opozycyjnych oraz strony internetowej Centrum Praw Człowieka "Wiasna", które były niedostępne od czwartku wieczorem.
Audio
  • Większość dostawców odblokowała opozycyjne portale. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

"Portale z informacjami politycznymi zniknęły ze spisu ograniczonego dostępu dla wszystkich użytkowników" - poinformował w poniedziałek niezależny tygodnik "Nasza Niwa".

Blokadę dwóch popularnych portali opozycyjnych, Karta'97 oraz Biełorusskij Partizan, oraz strony "Wiasny" nałożyło kilku dostawców, w tym IP Telecom, Diełowaja Siet, ADSL.BY i Garant. Jeden z dostawców usług internetowych poinformował, że wprowadził blokowanie stron internetowych po tym jak państwowa inspekcja do spraw łączności elektronicznej BiełGIE odnowiła listę portali do których powinien być ograniczony dostęp

O przyczynie blokady nie informowały natomiast źródła oficjalne Przy tym wiceminister informacji Ihar Łucki oświadczył, że jego resort nie podjął żadnych środków, by utrudnić do nich dostęp.

Zarówno Karta'97, jak i Biełorusskij Partizan były już na pewien czas zablokowane w grudniu 2014 roku wraz z kilkoma innymi niezależnymi portalami, np. gazetą "Biełorusskije Nowosti" czy agencją BiełaPAN. Białoruskie niezależne strony internetowe zamieściły wówczas instrukcje pozwalające obejść tę blokadę.

Nowe prawo o mediach

1 styczniu weszła na Białorusi w życie kontrowersyjna nowelizacja ustawy o mediach, która zdaniem niezależnych środowisk dziennikarskich zwiększa możliwość wywierania przez władze nacisków na media internetowe.

Nowelizacja wprowadza m.in. wymaganie państwowej rejestracji mediów internetowych i zakazuje rozpowszechniania w internecie informacji, które można zakwalifikować jako propagandę wojny, działalność ekstremistyczną, przemoc, a także wszelkich innych informacji, które mogą zaszkodzić interesom narodowym Białorusi.

Minister informacji Białorusi Lilija Ananicz podkreśliła, że właściciele stron internetowych będą ponosić odpowiedzialność także za nieodpowiednie komentarze użytkowników.

W 2013 roku za ekstremistyczny uznano np. na wniosek KGB obwodu grodzieńskiego album "Fotografia prasowa Białorusi 2011". KGB załączyło opinię ekspertów, którzy ocenili, że w albumie "zawarto rozmyślnie wypaczone, nieodpowiadające rzeczywistości wymysły o życiu w Republice Białoruś w sferze politycznej, gospodarczej, społecznej i innych, uwłaczające godności narodowej obywateli", a dobór materiałów "odzwierciedla tylko negatywne aspekty życia narodu białoruskiego".

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruś: właściciele portali będą odpowiadać za komentarze

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2015 06:44
- Właściciele stron internetowych będą ponosić odpowiedzialność za nieodpowiednie komentarze użytkowników - oświadczyła w poniedziałek minister informacji Białorusi Lilija Ananicz podczas konferencji on-line na stronie agencji BiełTA.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: sąd odrzucił pozew niezależnej gazety

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2015 16:00
Sąd Najwyższy Białorusi odrzucił pozew opozycyjnej gazety białoruskiej "Narodnaja Wola" przeciwko Ministerstwu Informacji, które wydało jej w listopadzie pisemne ostrzeżenie za tekst znanej publicystki Swiatłany Kalinkiny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruskie władze mogą zablokować niewygodne portale w kilka dni. Nowe prawo dotyczy też anonimizerów

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2015 23:59
26 lutego wchodzi w życie postanowienie, które pozwala władzom Białorusi na szybką blokadę stron internetowych, a także narzędzi, które pozwalały obejść cenzurę władz - sieci Tor, anonimizerów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś zablokuje Tor, proxy i anonimizery. Ekspert: to niestety możliwe

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2015 23:59
Wchodzi w życie prawo o blokowaniu storn internetowych i serwerów anonimizujących, sieci Tor, proxy, które do tej pory pozwalały obejść cenzurę władz w Internecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: część dostawców blokuje dostęp do opozycyjnych portali

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2015 15:26
Część białoruskich dostawców internetu zablokowała dostęp do dwóch popularnych portali opozycyjnych: Karta'97 i Biełorusskij Partizan. Białoruskie niezależne strony internetowe zamieściły instrukcje pozwalające obejść tę blokadę.
rozwiń zwiń