Raport Białoruś

Rosyjska baza blisko polskich granic? Polecenie Putina: nakazuje umieścić na Białorusi bazę wojskową [dokument]

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2015 08:24
Polecenie podpisania odpowiedniego porozumienia wydał w sobotę Władimir Putin. Nie podano lokalizacji. Wcześniej, w czwartek i w piątek, doszło do spotkania prezydenta Rosji i Aleksandra Łukaszenki w Soczi.
Audio
  • Putin chce bazy wojskowej na Białorusi. Relacja Macieja Jastrzębskiego z Moskwy (IAR)
Władimir Putin i Aleksander Łukaszenka podczas pobytu w Soczi
Władimir Putin i Aleksander Łukaszenka podczas pobytu w SocziFoto: PAP/EPA/MIKHAIL KLIMENTIEV/RIA NOVOSTI/KREMLIN POOL

Rosja zamierza wybudować na Białorusi bazę lotniczą. Prace nad dokumentem powierzono dwóm resortom: obrony i spraw zagranicznych. W oficjalnym komunikacie nie wskazano miejsca lokalizacji. Wiadomo jedynie, że na terytorium Białorusi stacjonować będą rosyjscy żołnierze i sprzęt lotniczy.

Agencja TASS komentuje, że rosyjsko-białoruskie porozumienie będzie służyło zwiększeniu ochrony wspólnych granic obu państw, a także pozwoli na utworzenie wspólnego systemu ochrony powietrznej. Dokument będzie zobowiązywał Rosję i Białoruś do podejmowania działań na rzecz ochrony suwerenności każdego z krajów, włączając odparcie ewentualnego ataku organizacji terrorystycznych.

Jak przypomina białoruskie niezależneRadio Swaboda, 2 września rząd RF przyjął projekt postanowienia o rozmieszczeniu rosyjskiej bazy na Białorusi.

Gdzie będzie baza?

W październiku 2014 roku dowódca Sił Powietrznych FR generał Wiktor Bondariew ogłosił, że baza zostanie usytuowana w Bobrujsku, w obwodzie mohylewskim na południowym wschodzie Białorusi, i że będą w niej stacjonować myśliwce przechwytujące Su-27.

Na początku września o planach zawarcia z Białorusią umowy o bazie lotniczej mówił na posiedzeniu rządu Rosji jej premier Dmitrij Miedwiediew. Oświadczył wówczas, że celem utworzenia bazy jest "zapewnienie ochrony zewnętrznych granic Państwa Związkowego (Rosji i Białorusi) w powietrzu".

Początkowo generał Bondariew podawał, że na miejsce rosyjskiej bazy lotniczej wybrano Lidę, w obwodzie grodzieńskim na zachodzie Białorusi, a potem - że Baranowicze, w obwodzie brzeskim, również na zachodzie kraju. W marcu 2015 roku przekazał, że w Baranowiczach będą stacjonować 24 myśliwce Su-27SM3.

Pierwsze cztery rosyjskie myśliwce Su-27 wylądowały w 61. bazie lotniczej w Baranowiczach w grudniu 2013 roku. Wkrótce potem poinformowano, że rosyjscy lotnicy rozpoczęli wspólnie z Białorusinami patrolowanie przestrzeni powietrznej nad Białorusią w celu ochrony granic Państwa Związkowego Rosji i Białorusi.

W czwartek i piątek Putin podejmował w Soczi Aleksandra Łukaszenką. Według rosyjskich mediów rozmawiano m.in. o tym, w jakiej formie Moskwa może wesprzeć Łukaszenkę w wyznaczonych na 11 października wyborach prezydenckich, a także o tym, co chciałaby w zamian otrzymać.

IAR/PAP/svaboda.org/agkm

Nakaz prezydenta Rosji w sprawie bazy na Białorusi na portalu pravo.by >>>

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Minister obrony: Białoruś widzi zagrożenie w wojskach NATO u jej granic

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2015 13:00
Białoruś widzi dla siebie zagrożenia w związku z rozmieszczaniem u jej granic dodatkowych kontyngentów wojskowych NATO - oświadczył minister obrony Białorusi Andrej Raukou w wywiadzie dla agencji TASS, którego fragmenty przytoczyła w środę agencja BiełTA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ćwiczenia wojsk Rosji i Białorusi ”Tarcza związku 2015” we wrześniu

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2015 12:34
Manewry wojsk białoruskich i rosyjskich odbędą się 10-16 września – poinformował minister obrony Białorusi Andrej Raukou.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na Białoruś trafią z Rosji kolejne systemy rakietowe S-300

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2015 14:00
Na Białoruś trafią z Rosji 4 dywizjony systemów przeciwlotniczych i przeciwbalistycznych "S-300" wraz z punktem dowodzenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Manewry wojskowe Rosji i Białorusi. Utworzono regionalną grupę wojskową

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2015 14:07
Na północnym zachodzie Federacji Rosyjskiej w ramach rosyjsko-białoruskich manewrów wojskowych utworzono regionalną grupę wojsk Zachodniego Okręgu Wojskowego FR i Sił Zbrojnych Białorusi - poinformowało w czwartek ministerstwo obrony Rosji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Baza Putina za kredyt dla Łukaszenki? Na Białorusi o planach utworzenia rosyjskiej bazy

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2015 23:00
Białoruska opozycja i niezależni eksperci krytykują plany Rosji utworzenia bazy lotniczej na Białorusi. Prezydent Rosji Władimir Putin polecił w sobotę Ministerstwu Obrony i Ministerstwu Spraw Zagranicznych wynegocjowanie, a następnie podpisanie porozumienia z Białorusią o utworzeniu na jej terytorium bazy Sił Powietrznych Federacji Rosyjskiej.
rozwiń zwiń