X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

Rosyjska baza blisko polskich granic? Polecenie Putina: nakazuje umieścić na Białorusi bazę wojskową [dokument]

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2015 08:24
Polecenie podpisania odpowiedniego porozumienia wydał w sobotę Władimir Putin. Nie podano lokalizacji. Wcześniej, w czwartek i w piątek, doszło do spotkania prezydenta Rosji i Aleksandra Łukaszenki w Soczi.
Audio
  • Putin chce bazy wojskowej na Białorusi. Relacja Macieja Jastrzębskiego z Moskwy (IAR)
Władimir Putin i Aleksander Łukaszenka podczas pobytu w Soczi
Władimir Putin i Aleksander Łukaszenka podczas pobytu w SocziFoto: PAP/EPA/MIKHAIL KLIMENTIEV/RIA NOVOSTI/KREMLIN POOL

Rosja zamierza wybudować na Białorusi bazę lotniczą. Prace nad dokumentem powierzono dwóm resortom: obrony i spraw zagranicznych. W oficjalnym komunikacie nie wskazano miejsca lokalizacji. Wiadomo jedynie, że na terytorium Białorusi stacjonować będą rosyjscy żołnierze i sprzęt lotniczy.

Agencja TASS komentuje, że rosyjsko-białoruskie porozumienie będzie służyło zwiększeniu ochrony wspólnych granic obu państw, a także pozwoli na utworzenie wspólnego systemu ochrony powietrznej. Dokument będzie zobowiązywał Rosję i Białoruś do podejmowania działań na rzecz ochrony suwerenności każdego z krajów, włączając odparcie ewentualnego ataku organizacji terrorystycznych.

Jak przypomina białoruskie niezależneRadio Swaboda, 2 września rząd RF przyjął projekt postanowienia o rozmieszczeniu rosyjskiej bazy na Białorusi.

Gdzie będzie baza?

W październiku 2014 roku dowódca Sił Powietrznych FR generał Wiktor Bondariew ogłosił, że baza zostanie usytuowana w Bobrujsku, w obwodzie mohylewskim na południowym wschodzie Białorusi, i że będą w niej stacjonować myśliwce przechwytujące Su-27.

Na początku września o planach zawarcia z Białorusią umowy o bazie lotniczej mówił na posiedzeniu rządu Rosji jej premier Dmitrij Miedwiediew. Oświadczył wówczas, że celem utworzenia bazy jest "zapewnienie ochrony zewnętrznych granic Państwa Związkowego (Rosji i Białorusi) w powietrzu".

Początkowo generał Bondariew podawał, że na miejsce rosyjskiej bazy lotniczej wybrano Lidę, w obwodzie grodzieńskim na zachodzie Białorusi, a potem - że Baranowicze, w obwodzie brzeskim, również na zachodzie kraju. W marcu 2015 roku przekazał, że w Baranowiczach będą stacjonować 24 myśliwce Su-27SM3.

Pierwsze cztery rosyjskie myśliwce Su-27 wylądowały w 61. bazie lotniczej w Baranowiczach w grudniu 2013 roku. Wkrótce potem poinformowano, że rosyjscy lotnicy rozpoczęli wspólnie z Białorusinami patrolowanie przestrzeni powietrznej nad Białorusią w celu ochrony granic Państwa Związkowego Rosji i Białorusi.

W czwartek i piątek Putin podejmował w Soczi Aleksandra Łukaszenką. Według rosyjskich mediów rozmawiano m.in. o tym, w jakiej formie Moskwa może wesprzeć Łukaszenkę w wyznaczonych na 11 października wyborach prezydenckich, a także o tym, co chciałaby w zamian otrzymać.

IAR/PAP/svaboda.org/agkm

Nakaz prezydenta Rosji w sprawie bazy na Białorusi na portalu pravo.by >>>

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Minister obrony: Białoruś widzi zagrożenie w wojskach NATO u jej granic

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2015 13:00
Białoruś widzi dla siebie zagrożenia w związku z rozmieszczaniem u jej granic dodatkowych kontyngentów wojskowych NATO - oświadczył minister obrony Białorusi Andrej Raukou w wywiadzie dla agencji TASS, którego fragmenty przytoczyła w środę agencja BiełTA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ćwiczenia wojsk Rosji i Białorusi ”Tarcza związku 2015” we wrześniu

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2015 12:34
Manewry wojsk białoruskich i rosyjskich odbędą się 10-16 września – poinformował minister obrony Białorusi Andrej Raukou.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na Białoruś trafią z Rosji kolejne systemy rakietowe S-300

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2015 14:00
Na Białoruś trafią z Rosji 4 dywizjony systemów przeciwlotniczych i przeciwbalistycznych "S-300" wraz z punktem dowodzenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Manewry wojskowe Rosji i Białorusi. Utworzono regionalną grupę wojskową

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2015 14:07
Na północnym zachodzie Federacji Rosyjskiej w ramach rosyjsko-białoruskich manewrów wojskowych utworzono regionalną grupę wojsk Zachodniego Okręgu Wojskowego FR i Sił Zbrojnych Białorusi - poinformowało w czwartek ministerstwo obrony Rosji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Baza Putina za kredyt dla Łukaszenki? Na Białorusi o planach utworzenia rosyjskiej bazy

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2015 23:00
Białoruska opozycja i niezależni eksperci krytykują plany Rosji utworzenia bazy lotniczej na Białorusi. Prezydent Rosji Władimir Putin polecił w sobotę Ministerstwu Obrony i Ministerstwu Spraw Zagranicznych wynegocjowanie, a następnie podpisanie porozumienia z Białorusią o utworzeniu na jej terytorium bazy Sił Powietrznych Federacji Rosyjskiej.
rozwiń zwiń