X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

Opozycja o Noblu: Łukaszenka przegrał z Aleksijewicz

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2015 11:30
Aleksander Łukaszenka przegrał z laureatką Literackiej Nagrody Nobla Swietłaną Aleksijewicz – ocenił szef opozycyjnej Zjednoczonej Partii Obywatelskiej Anatol Labiedźka. Także inni liderzy opozycji wyrażają radość z powodu tego wyróżnienia.
Audio
  • Łukaszenka pogratulował Aleksijewicz Nobla. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Swietłana Aleksijewicz
Swietłana AleksijewiczFoto: PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH

Labiedźka pisze na stronie swojej partii, że decyzja o przyznaniu Nobla Aleksijewicz to „nieprzyjemna wiadomość dla białoruskich władz”. - Ich prezydenckie "wybory", które są w istocie jawną farsą, odchodzą w cień Swietłany Aleksijewicz” – pisze.

Podkreśla, że Aleksijewicz patrzy krytycznie na łukaszenkowski system, a „Łukaszenka nigdy nie będzie moralnym i duchowym liderem Białorusi i dziś z trzaskiem przegrał prawdziwe wybory ze Swietłaną Aleksijewicz”.

Kandydat na prezydenta Białorusi z 2010 r. i b. więzień polityczny Mikoła Statkiewicz napisał na Facebooku: "Nobel – nasz! Jestem zachwycony! Gratuluję pani Swietłanie i wszystkim Białorusinom! Cieszę się w imieniu nas wszystkich, wszystkich, którzy kochają Białoruś niezależnie od języka, w którym ta miłość jest wyrażana”.

Łukaszenka ma problem: w kraju zjawił się laureat Nobla

Inny kandydat opozycji na prezydenta z 2010 r., poeta Uładzimir Niaklajeu napisał: "Telefonują do mnie dziesiątki ludzi z jednym pytaniem – co robię w dzień, gdy Swietłana Aleksijewicz została laureatem Nagrody Nobla? ŚWIĘTUJĘ! Szampanem – jako Nowy Rok białoruskiej literatury”.

Szef Centrum Praw Człowieka „Wiasna” Aleś Bialacki przypomniał zaś na Facebooku, że Aleksijewicz napisała w 2010 r. list do Łukaszenki po brutalnym rozpędzeniu demonstracji w dzień wyborów prezydenckich i wezwała go do powstrzymania fali nienawiści. „Łukaszenka nic jej nie odpowiedział na ten list, zignorował go. Czy i teraz będzie ignorować fakt, że bez jego zgody, bez jego polecenia w kraju, gdzie "wszystko jest pod kontrolą" nagle zjawił się laureat Nobla?” – pyta Bialacki.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

bialorus.polskieradio.pl

Swietłana Aleksijewicz tuż po otrzymaniu nagrody Nobla: jestem człowiekiem białoruskiego świata

Pełna wersja konferencji:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nobel literacki dla białoruskiej pisarki. "Swietłana Aleksijewicz opisuje poradzieckie problemy i ból"

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2015 14:00
Swietłana Aleksijewicz zdobyła tegoroczną literacką nagrodę Nobla. Na Białorusi, w swojej ojczyźnie jest ona postrzegana jako największa współczesna pisarka. Jednak ze względów politycznych jej książki od około 20 lat nie są wydawane - jej twórczość nie odpowiada Aleksandrowi Łukaszence.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Swietłana Aleksijewicz: nie pójdę na wybory prezydenckie, Białorusini powinni znaleźć swój gandyzm

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2015 19:00
Laureatka literackiej nagrody Nobla Swietłana Aleksijewicz powiedziała, że lepiej byłoby, aby Białoruś zwróciła się w stronę Unii Europejskiej niż euroazjatyckiej. Wyraziła przekonanie, że Białorusini powinni znaleźć swój własny gandyzm, by żyć w godnym kraju. Podkreśliła, że zawsze trudno jest pozostać uczciwym człowiekiem i zaapelowała o męstwo i odwagę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka pogratulował Aleksijewicz Nobla

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2015 06:28
Swietłana Aleksijewicz, białoruska pisarka, której przyznano tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury z opóźnieniem otrzymała gratulacje od Aleksandra Łukaszenki.
rozwiń zwiń