Raport Białoruś

Opozycja o Noblu: Łukaszenka przegrał z Aleksijewicz

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2015 11:30
Aleksander Łukaszenka przegrał z laureatką Literackiej Nagrody Nobla Swietłaną Aleksijewicz – ocenił szef opozycyjnej Zjednoczonej Partii Obywatelskiej Anatol Labiedźka. Także inni liderzy opozycji wyrażają radość z powodu tego wyróżnienia.
Audio
  • Łukaszenka pogratulował Aleksijewicz Nobla. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Swietłana Aleksijewicz
Swietłana AleksijewiczFoto: PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH

Labiedźka pisze na stronie swojej partii, że decyzja o przyznaniu Nobla Aleksijewicz to „nieprzyjemna wiadomość dla białoruskich władz”. - Ich prezydenckie "wybory", które są w istocie jawną farsą, odchodzą w cień Swietłany Aleksijewicz” – pisze.

Podkreśla, że Aleksijewicz patrzy krytycznie na łukaszenkowski system, a „Łukaszenka nigdy nie będzie moralnym i duchowym liderem Białorusi i dziś z trzaskiem przegrał prawdziwe wybory ze Swietłaną Aleksijewicz”.

Kandydat na prezydenta Białorusi z 2010 r. i b. więzień polityczny Mikoła Statkiewicz napisał na Facebooku: "Nobel – nasz! Jestem zachwycony! Gratuluję pani Swietłanie i wszystkim Białorusinom! Cieszę się w imieniu nas wszystkich, wszystkich, którzy kochają Białoruś niezależnie od języka, w którym ta miłość jest wyrażana”.

Łukaszenka ma problem: w kraju zjawił się laureat Nobla

Inny kandydat opozycji na prezydenta z 2010 r., poeta Uładzimir Niaklajeu napisał: "Telefonują do mnie dziesiątki ludzi z jednym pytaniem – co robię w dzień, gdy Swietłana Aleksijewicz została laureatem Nagrody Nobla? ŚWIĘTUJĘ! Szampanem – jako Nowy Rok białoruskiej literatury”.

Szef Centrum Praw Człowieka „Wiasna” Aleś Bialacki przypomniał zaś na Facebooku, że Aleksijewicz napisała w 2010 r. list do Łukaszenki po brutalnym rozpędzeniu demonstracji w dzień wyborów prezydenckich i wezwała go do powstrzymania fali nienawiści. „Łukaszenka nic jej nie odpowiedział na ten list, zignorował go. Czy i teraz będzie ignorować fakt, że bez jego zgody, bez jego polecenia w kraju, gdzie "wszystko jest pod kontrolą" nagle zjawił się laureat Nobla?” – pyta Bialacki.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

bialorus.polskieradio.pl

Swietłana Aleksijewicz tuż po otrzymaniu nagrody Nobla: jestem człowiekiem białoruskiego świata

Pełna wersja konferencji:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nobel literacki dla białoruskiej pisarki. "Swietłana Aleksijewicz opisuje poradzieckie problemy i ból"

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2015 14:00
Swietłana Aleksijewicz zdobyła tegoroczną literacką nagrodę Nobla. Na Białorusi, w swojej ojczyźnie jest ona postrzegana jako największa współczesna pisarka. Jednak ze względów politycznych jej książki od około 20 lat nie są wydawane - jej twórczość nie odpowiada Aleksandrowi Łukaszence.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Swietłana Aleksijewicz: nie pójdę na wybory prezydenckie, Białorusini powinni znaleźć swój gandyzm

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2015 19:00
Laureatka literackiej nagrody Nobla Swietłana Aleksijewicz powiedziała, że lepiej byłoby, aby Białoruś zwróciła się w stronę Unii Europejskiej niż euroazjatyckiej. Wyraziła przekonanie, że Białorusini powinni znaleźć swój własny gandyzm, by żyć w godnym kraju. Podkreśliła, że zawsze trudno jest pozostać uczciwym człowiekiem i zaapelowała o męstwo i odwagę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka pogratulował Aleksijewicz Nobla

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2015 06:28
Swietłana Aleksijewicz, białoruska pisarka, której przyznano tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury z opóźnieniem otrzymała gratulacje od Aleksandra Łukaszenki.
rozwiń zwiń