Raport Białoruś

Białoruska opozycja planuje demonstrację po tzw. wyborach parlamentarnych

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2016 23:59
Białoruska opozycja zamierza przeprowadzić 12 września w Mińsku demonstrację z żądaniem przeprowadzenia demokratycznych wyborów. Dzień wcześniej - 11 września - na Białorusi odbędą się tzw. wybory parlamentarne.
Audio
  • Opozycja planuje demonstrację po tzw. wyborach. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Przedterminowe wybory na Białorusi stwarzają pole do nadużyć
Przedterminowe wybory na Białorusi stwarzają pole do nadużyćFoto: PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH

Dwaj liderzy proeuropejskiej opozycji demokratycznej, Mikoła Statkiewicz i Uładzimir Niaklajeu, poinformowali urząd miejski, że w najbliższy poniedziałek o godzinie 18:00 czasu miejscowego zamierzają zorganizować demonstrację. Domagają się - jak mówią - "prawdziwych wyborów zamiast farsy wyborczej".

Zgodnie z białoruskim prawem na zorganizowanie demonstracji należy uzyskać zgodę władz. Mikoła Statkiewicz powiedział mediom, że do mińskiego ratusza skierował nie wniosek, lecz informację o proteście. Dlatego - jego zdaniem - władze nie mogą zabronić jej przeprowadzenia. Wnioskodawcy zwrócili się również do gospodarzy stolicy o zabezpieczenie wiecu.

Do Statkiewicza i Niaklajeua przyłączają się również inni opozycjoniści.

Komentatorzy przypominają, że po wyborach prezydenckich 2010 roku doszło do demonstracji, która zakończyła się masową interwencją służb bezpieczeństwa i aresztem kilkuset osób. Wśród organizatorów tamtego protestu byli Mikoła Statkiewicz i Uładzimir Niaklajeu.

IAR, in./agkm

bialorus. polskieradio.pl

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

OBWE: Białoruś powinna zmienić ordynację wyborczą

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2016 23:58
Białoruś powinna wprowadzić zmiany do ordynacji wyborczej – oceniło w raporcie Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka (ODIHR). Szefowa Centralnej Komisji Wyborczej wyraziła tymczasem zadowolenie z raportu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Opozycjonista Aleś Łahwiniec nie dopuszczony do wyborów

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2016 05:00
Wiceszef opozycyjnego ruchu „O Wolność” Aleś Łahwiniec nie został zarejestrowany jako kandydat w tzw. wyborach parlamentarnych na Białorusi, które mają się odbyć 11 września - poinformował niezależny tygodnik "Nasza Niwa".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przedterminowe wybory na Białorusi: pole do nadużyć

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2016 21:22
Na Białorusi rozpoczęło się we wtorek przedterminowe głosowanie przed niedzielnymi wyborami do izby niższej parlamentu - Izby Reprezentantów. Obserwatorzy od dawna podkreślają, że stwarza ono dodatkowe pole do nadużyć, gdyż wielu obywateli przymusza się do udziału w nim, a wyniki głosowania łatwo sfałszować. Na Białorusi żadne wybory po 1994 roku nie zostały uznane przez społeczność międzynarodową.
rozwiń zwiń