Raport Białoruś

Wybory w USA. Opozycjonista: wolna Białoruś liczy na Amerykę, ostrzega przed Realpolitik

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2016 08:00
Tam, gdzie toczy się walka o wolność, godność, demokrację, prawa człowieka, niezwykle ważna jest solidarność. Stany Zjednoczone w swojej polityce trwają konsekwentnie przy wartościach, chcemy by tak było nadal – mówił portalowi PolskieRadio.pl białoruski opozycjonista Vład Kobec, działacz Białoruskiego Domu w Warszawie, komentując zbliżające się wybory w USA.
Demonstracja białoruskiej proeuropejskiej opozycji
Demonstracja białoruskiej proeuropejskiej opozycjiFoto: PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH


SERWIS SPECJALNY
usa663364.jpg
WYBORY W STANACH ZJEDNOCZONYCH

Białoruski proeuropejski demokratyczny działacz Vład Kobec podkreślił w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl, że wynik zbliżających się wyborów w USA i dalszy kierunek polityki amerykańskiej są kluczowe dla przyszłości Europy, a zwłaszcza naszego regionu, to jest wschodu i centrum kontynentu. Przypomina, że zaangażowanie USA lub jego brak, a także jego zakres kształtowało losy państw europejskich na długie lata.

- Doskonale znana jest rola USA w historii Europy. Pamiętamy o planie Marshalla, który pozwolił odbudować Europę po II wojnie światowej, wiemy, że USA zawsze zajmowały pryncypialne stanowisko względem praw człowieka, wolności, demokracji. Dziś to jedyne państwo, które nie chwieje się w tych sprawach i konkretnie określa swoją politykę – stwierdził białoruski działacz. A tymczasem obecnie ze strony Unii Europejskiej widzimy pewną grę w tym zakresie, jeśli chodzi o dyktatury Władimira Putina czy Aleksandra Łukaszenki  – dodał.


Na Białorusi na wyborach nigdy nie ma niespodzianek

Vład Kobec zwrócił uwagę, że inaczej niż w USA na Białorusi nigdy nie ma niespodzianki na wyborach. Zawsze wiadomo, kto wygra. Wybory są fałszowane, służą temu utrwalone przez władzę mechanizmy. W USA do samego dnia wyborów u przeliczenia głosów nie można powiedzieć, kto zwycięży – Hillary Clinton czy Donald Trump – zauważył opozycjonista.

Działacz powiedział, że wybory w USA są ważne dla Białorusi również jako przykład demokratycznych procedur. Zauważył, że w tym roku w wybory Amerykanów w tym roku próbuje ingerować Rosja, wyraził jednak nadzieję, że nie uda się jej zakłócić demokratycznych procesów w tym kraju.

Walczący o wolność potrzebują solidarności

Vład Kobec, który po represjach wobec opozycji politycznej po wyborach w 2010 roku, zdołał uciec z kraju, następnie sprowadzić do Polski rodzinę, a teraz działa na emigracji, apelował by nie zapominać, jak ważna jest dla walczących o wolność osób – solidarność i pamięć o nich, rozumienie realiów w których żyją, ceny, jaką płacą codziennie za swoją walkę. Wzywał do wsparcia społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi.


Vład Kobec, białoruski opozycjonista  

- Jako przedstawiciel białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego muszę powiedzieć, że bardzo istotna jest solidarność. Gdy ludzie starają się walczyć o to, by zmienić sytuację, wejść na drogę wolności, demokracji czy choćby uwolnić więźniów politycznych, to gdy pojawiają się sygnały solidarności, to bardzo pomaga. Ale gdy zaczynają się gry z satrapami, z ludźmi, u których jest krew na rękach, zamykających niewinnych ludzi w więzieniach, to bardzo szkodzi przyszłości takich państw, które starają się osiągnąć demokrację – powiedział.

Vład Kobec wierzy, że tylko polityka oparta na wartościach i ideałach solidarności w długiej perspektywie może okazać się

Wybory w Stanach Zjednoczonych odbędą się 8 listopada. Końcówka kampanii jest bardzo emocjonująca - sondaże pokazują większe poparcie dla Hillary Clinton, jednak w ostatnim czasie jej przewaga zmalała, we wtorek sensację wywołało badanie, które prognozuje wygraną Donalda Trumpa.

Z białoruskim opozycjonistą Vładem Kobecem, działaczem Europejskiej Białorusi i Białoruskiego Domu w Warszawie rozmawiała Agnieszka Kamińska, portal PolskieRadio.pl.

bialorus. polskieradio.pl

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Białoruski działacz Vład Kobec: opozycja demokratyczna jest karana olbrzymimi grzynwami, zabierany jest jej majątek (PolskieRadio.pl).


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Wybory w USA. Szef Białoruskiego Domu: Trump ma w nosie demokrację

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2016 19:18
- To w jaki sposób rozstrzygną się wybory w Stanach Zjednoczonych będzie miało wpływ na Europę Wschodnią - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Aleś Zarembiuk.
rozwiń zwiń