Raport Białoruś

Odyseja Poleszuka. Gułag, szlak armii Andersa. Niezwykłe wspomnienia

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2017 23:59
Wspomnienia andersowca z Polesia, Pawła Niczyporuka, wydane i opracowane przez białoruskiego historyka, dra Ihara Mielnikaua.
Ihar Mielnikau z nową książką, Odyseja Poleszuka
Ihar Mielnikau z nową książką, "Odyseja Poleszuka"Foto: PolskieRadio.pl
Obejrzyj
Ihar Mielnikau o swojej książce (PolskieRadio.pl)

Jak opowiedział portalowi PolskieRadio.pl Ihar Mielnikau, Paweł Niczyporuk w czasie wojny został aresztowany przez Sowietów, trafił do więzienia, potem do Gułagu. Po układzie Sikorski-Majski wstąpił do armii gen. Władysława Andersa. 

Przeszedł cały szlak bojowy, był m.in. pod Monte Cassino – mówił Ihar Mielnikau, białoruski niezależny historyk.

Jak podkreślił, to postać niezwykle barwna i ciekawa, przed nim było wiele ciężkich prób, musiał dokonać wielu ważnych wyborów. Pokazuje też prozę i okrucieństwa wojny. Pokazuje też, że ci ,którzy przeszli przez Gułag, niczego już się nie bali – zaznacza rozmówca portalu PolskieRadio. W jego wspomnieniach wiele jest oczwiście i o armii generała Andersa, o jej życiu codziennym, dokonaniach.


Odyseja Poleszuka" Odyseja Poleszuka"

Potem Niczyporuk wyjechał na emigrację do Stanów Zjednoczonych. Chciał wrócić, przestrzegła go jednak przed tym siostra - zaznaczył Mielnikau. – Już byłeś na Syberii – przekazała mu. - Żołnierzy z armii Andersa, którzy wrócili na Białoruś, z tęsknoty i ulegając zapewnieniom radzieckiej propagandy, zostali aresztowani i zesłani na Syberię.

Przez wiele lat pamiętniki Niczyporuka – słane na Białoruś – były blokowane przez KGB, opowiada nasz rozmówca. Znane dopiero stały się w latach 80. Wspomnieniami Niczyporuka interesował się słynny białoruski pisarz, Wasil Bykau. Zalecał ich wydanie. Jednak stało się tak, że teraz mnie udało się je wydać – mówi Ihar Mielnikau.

A wspomnienia nie ujrzałyby światła dziennego, gdyby nie akcja crowdfundingowa – na wydanie książki Ihar Mielnikau musiał zbierać pieniądze właśnie w ten sposób.

Na Białorusi temat armii Andersa jest poniekąd tabu - w historii władze promują radziecką wizję historii. Trudno jest uzyskać wsparcie oficjalnych instytucji, ale zwykli Białorusini interesują się tą nieznaną im historią, przychodzą na organizowane przez Mielnikaua potkania. 

Ihar Mielnikau poruszał temat armii gen. Andersa również w swoich innych książkach.

WIDEO: Ihar Mielnikau o Odysei Poleszuka

Zebrała Agnieszka Kamińska, PolskieRadio.pl


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Białorusini andersowcy, w Wojsku Polskim, w Market Garden. Niesamowite historie odkryte przez niezależnego badacza i kolekcjonera

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2017 05:54
Żołnierze-Białorusini andersowcy w operacji Market Garden – to jeden z wątków najnowszej, siódmej już książki Ihara Mielnikaua, białoruskiego niezależnego historyka. Niedługo będzie jej prezentacja w Warszawie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białorusini byli w armii Andersa. Mińsk: spotkanie w rocznicę bitwy pod Monte Cassino

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2017 21:59
W trakcie spotkania, na które przyszło około 100 osób, pokazano film dokumentalny "Długa droga do domu", poświęcony bitwie pod Monte Cassino. Białoruski historyk Ihar Mielnikau zaprezentował też dwie swoje nowe książki. Jedna z nich "Odyseja Poleszuka" - opowiada historię mieszkańca Polesia, który przeszedł cały szlak bojowy z armią generała Andersa.
rozwiń zwiń